Antradienį „Statoil“ degalinių tinkluose Vilniuje A95 benzino kaina svyruoja nuo 4,30 iki 4,41 lito už litrą, dyzelinas kainuoja 3,99 lito. Sostinės „Lukoil“ tinkluose už šio benzino litrą prašoma 4,38 - 4,41 lito, už dyzeliną – 3,99 lito, o kai kur jau ir 4 litų. Pilantis degalus „Orlen“ degalinėse tektų mokėti 4,40 lito už litrą A95 benzino, o už dyzeliną – 3,98 lito, skelbia kurokainos.lt
Degalų šuolis – Kūčių išvakarėse
Kaip rodo statistiniai duomenys, degalų kainos praėjusią savaitę ženkliau išaugo Kūčių išvakarėse. Savaitės pradžioje vidutinė populiariausio benzino kaina degalinėse siekė 4,33 lito, o Kūčių dieną šovė aukštyn pakildama vidutiniškai apie 4 centus iki 4,37 lito.
„Statoil“ degalinėse šventiniu periodu už benziną teko mokėti vidutiniškai 4,37- 4,38 lito už litrą, antradienį degalų kaina dar pakilo ir šiuo metu siekia 4,39 lito.
„Lukoil“ tinkle situacija panaši. Brangiausiai už degalus buvo prašoma Kūčių dieną (4,37 lito už A95), pirmąsias Kalėdų dienas kaina šiek tiek nukrito iki 4,35 lito, o antradienį vėl pastebimas kainų kilimas iki 4,39 lito už litrą.
„Orlen“ degalinėse degalų kaina pakilusi Kūčių išvakarėse ir toliau nesustodama kyla. Praėjusį penktadienį pilantis benziną „Lukoil“ tinkle už jį reikėjo mokėti 4,38 lito, antradienį to pačio benzino kaina jau siekia 4,40 lito už litrą.
Šalti orai brangina degalus
Pasak „Orlen Lietuva“ viešųjų ryšių direktorės Aurelijos Trakšelienės, pagrindinė praėjusios savaitės didmeninių degalų kainų kilimo priežastis išliko ta pati - augančios naftos produktų kainos pasaulinėje rinkoje.
„Nafta pasaulio rinkose per praėjusią savaitę pabrango apie 16 JAV dol. už toną, benzinas - apie 26 dol./t, dyzelinas - apie 15 dol./t. Tokį kainų augimą daugiausia lemė situacija JAV rinkoje: spartesnis nei prognozuota šios šalies ekonomikos atsigavimas, išaugęs bendrasis vidaus produktas, taip pat JAV praėjusią savaitę buvo paskelbtos mažesnės nei tikėtasi naftos bei naftos produktų atsargos. Pastarojo meto naftos produktų kainų kilimą sąlygojo ir ekonomikos augimas Kinijos bei besivystančių šalių rinkose“, - degalų brangimo priežastis komentavo „Orlen Lietuva“ atstovė.
„Lietuva Statoil“ pardavimų ir tiekimo departamento direktorius Giedrius Bandzevičius, aiškindamas, kodėl vėl brangsta degalai, taip pat minėjo augančias naftos produktų kainas.
„Didmeninė produkto kaina sudaro apie 40 proc. mažmeninės kuro kainos, tad pasaulinės tendencijos tiesiogiai paveikė degalų kainas Lietuvoje“, - teigė G. Bandzevičius. Anot jo, naftos kainos augimą lėmė auganti jo paklausa, kuri tiesiogiai priklauso ir nuo orų šiaurinėje bei rytinėje JAV dalyse ir Europoje.
„Dėl prastų oro sąlygų buvo uždarytos 3 pagrindinės naftą išgaunančios platformos Meksikos įlankoje, o tai dar sumažino pasiūlą rinkai. Naftos kaina kyla ir dėl mažėjančių euro zonos šalių – Portugalijos ir Graikijos – kreditingumo reitingų bei dėl Kinijoje sunkiai besuvaldomų išduodamų paskolų apimčių. Dėl to infliacijos lygis Kinijoje praėjusią savaitę pasiekė aukščiausią lygį per 28 pastaruosius mėnesius“, - aiškino „Lietuva Statoil“ pardavimų ir tiekimo departamento vadovas.
Jo teigimu, degalų kaina, žymiau pakilusi švenčių periodu, turėtų išsilaikyti panašiame lygyje ir artimiausiomis dienomis, o nuo Naujųjų metų, padidinus akcizą dyzelinui, degalų kaina tikėtina, dar kils.
Šventės degalų kainoms įtakos neturėjo
„Lukoil Lietuva“ generalinio direktoriaus pavaduotojas mažmeninei prekybai Romas Turlinskas Balsui.lt tikino nieko naujo negalintis pasakyti – kai „Mažeikių nafta“ kelia kainas, atitinkamai keliamos ir degalų kainos degalinėse. Su šventiniu laikotarpiu šis kainų kėlimas visiškai nesusijęs.
„Mūsų kainodaroje šventinis laikotarpis gali tik sumažinti kainas, tačiau šiemet nei mes, nei kiti degalinių tinklai, jokių akcijų netaikėme“, - sakė R. Turlinskas.
„Lukoil Lietuva“ atstovo teigimu, antkainis, kurį jų tinklas taiko degalams, nuolat svyruoja nuo 7 iki 9 proc., bet tikrai nedidėja.
„Viskas priklauso tik nuo didmeninių kainų, joms keičiantis, kinta ir mažmeninės“, - tikino R. Turlinskas.
Nors „Lukoil“ skirtingose degalinėse degalų kainos taip pat nevienodos, R. Turlinsko teigimu, skirtumas yra labai nedidelis, 5-10 centų.
„Tokios kainodaros priežastis – „lokaliniai karai“, arba kitaip sakant kova dėl klientų. Tai yra konkurencijos pasekmė“, - teigė „Lukoil Lietuva“ generalinio direktoriaus pavaduotojas mažmeninei prekybai.
Pašnekovas taip pat pabrėžė, kad prognozuoti degalų kainų kitimą sudėtinga, tačiau akivaizdu, kad nuo sausio 1 dienos bent jau dyzelinas tikrai brangs.
„Benzino kainai akcizo padidinimas įtakos neturės“, - pabrėžė R. Turlinskas.