VMI duomenimis, šiuo metu apie 16,5 tūkst. Lietuvos gyventojų vis dar turi patikslinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) deklaracijas ar pateikti duomenis už 2021 m.
O pagal inspekcijos turimus vertinimus, negrąžinta GPM permokos suma siekia 6,5 mln. eurų.
Taigi, vidutinė suma, kurią gali susigrąžinti vienas gyventojas, viršija 393 eurus.
Tiesa, VMI atkreipia dėmesį, kad ši suma gali keistis, nes asmeniui pateikus ar patikslinus duomenis, grąžintino GPM gali nebelikti arba pakisti jo suma.
Kaip tik šią savaitę socialiniame tinkle daug dėmesio sulaukė vieno vilniečio (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) įrašas apie tai, kaip jis mėgino susigrąžinti mokesčio permoką.
Užsukęs į asmeninę VMI paskyrą, jis pastebėjo, kad turi tam tikrą mokesčių permoką, t.y. sumą pinigų, kuriuos jam inspekcija turėtų grąžinti.
Tačiau kai užpildė atitinkamą prašymą, vilnietis sulaukė VMI skambučio – specialistė aiškino, kad nors permoka ir yra, jos grąžinti neva negalima, nes esą kažkas ne taip pervedė pinigus. Žmogui net buvo pasiūlyta panaikinti prašymą grąžinti permoką.
Vis dėlto tokiems siūlymams jis atsispyrė, galiausiai atkaklumas atsipirko ir VMI pinigus jam grąžino į sąskaitą.
Problemų dėl pinigų grąžinimo paprastai nekyla
Paprašyta pakomentuoti tokią kliento istoriją, VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Inga Gedminienė tikino, kad tokios situacijos susidaro retai.
„Susigrąžinti GPM permoką yra labai paprasta, kai ji susidaro gyventojui laiku ir tinkamai pateikus teisingai užpildytą GPM deklaraciją, o tai padaro didžioji dauguma.
Tokiu atveju pateikta deklaracija automatiškai prilygsta prašymui grąžinti permoką ir gyventojui nieko daugiau daryti ar teikti nereikia – permokos suma tiesiog pervedama į asmens sąskaitą iki tų metų liepos 31 d.“ – aiškino departamento direktorė.
Jos teigimu, deklaracijas pateikę, tačiau permokų iki liepos 31 d. nesulaukę gyventojai turėtų pasitikrinti, ar jiems nereikia patikslinti pateiktos deklaracijos.
Apie aptiktus netikslumus deklaracijose VMI gyventojus tiesiogiai informuoja el. paštu ir Elektroninio deklaravimo sistemoje (EDS), skiltyje „Pranešimai vartotojui“, o kai to padaryti neįmanoma, tradiciniu paštu.
Jei gyventojai po pajamų deklaravimo termino nepateikia deklaracijų, VMI taip pat siunčia gyventojams priminimus apie neatliktą pareigą, kurią galima įvykdyti prisijungus prie EDS.
Kai GPM deklaracijos pateikiamos po pajamų deklaravimo termino arba, kai gyventojas ar duomenis apie jam išmokėtas pajamas teikiantis asmuo juos patikslina (o tai galima daryti už paskutinius 5 metus), gyventojas VMI turi pateikti prašymą grąžinti į biudžetą sumokėtų įmokų permoką (forma FR0781).
Tai padaryti galima 3 būdais: internetu per Mano VMI, tiesiogiai atvykus į klientų aptarnavimo padalinį arba paprastu paštu.
Kai gyventojui nereikia pateikti VMI papildomų duomenų ar dokumentų, taip pat tais atvejais, kai trūkstamus dokumentus pateikia pats gyventojas ar permokos grąžinimui aktualius duomenis teikęs trečiasis asmuo, priimamas teigiamas sprendimas grąžinti permoką.
Numatyta, kad ji grąžinama per 30 d. nuo prašymo ar papildomų dokumentų gavimo, o įprastai ir daug greičiau.
Kada kyla keblumų
I. Gedminienė įvardijo kelias dažniausios priežastys, dėl kurių VMI negali grąžinti GPM permokos įprasta tvarka:
- VMI neturi duomenų apie deklaruotas išlaidas (gyventojai deklaruoja išlaidas, kuriomis negali būti mažinamos apmokestinamosios pajamos, pvz., draudimo įmokas moka kiti asmenys, įmokos ne už kaupiamąjį draudimą, draudžia anūkus)
- Gyventojai sudubliuoja išlaidas (įmokas už studijas deklaruoja ir patys studentai, ir jų tėvai)
- Gyventojai neteisingai deklaruoja išskaičiuotus mokesčius (deklaruoja didesnę išskaičiuoto mokesčio sumą nei tretieji asmenys pateikė duomenis)
- Apmokestinamąsias pajamas deklaruoja kaip neapmokestinamąsias (dėl gautų neapmokestintų draudimo išmokų, kurios turi būti apmokestintos)
- Gyventojai deklaruoja ne visas apmokestinamas pajamas (GPM deklaracijas teikia metų pradžioje, dar iki VMI skelbiamo deklaravimo starto, o tretieji asmenys dar tikslina savo duomenis)
- Gyventojai deklaruoja ne visas pajamas (pvz., pamiršta deklaruoti nekilnojamojo turto pardavimo pajamas, automobilių pardavimo pajamas, finansinių priemonių pardavimą, individualios veiklos pajamas)
- Gyventojai neteisingai deklaruoja parduoto turto įsigijimo kainą (ji nesutampa su trečiųjų asmenų informacija)
Artėja naujas pajamų deklaravimas
Paprastai mokėtiną arba gyventojams grąžinamą GPM sumą VMI apskaičiuojama pagal duomenis, kuriuos jai pateikia darbdaviai, bankai, draudimo bendrovės ir kt.
VMI primena, kad iki vasario 15 dienos mokesčius išskaičiuojantys asmenys mokesčių administratoriui turi pateikti duomenis apie 2022 m. gyventojams išmokėtas A ir B klasės pajamoms priskiriamas išmokas.
Iš 124,3 tūkst. turinčių tai padaryti – duomenis šiuo metu jau pateikė apie pusė – 58 tūkst., mokesčių mokėtojų.
Informaciją apie nuolatinių Lietuvos gyventojų praėjusias metais sumokėtas gyvybės draudimo, pensijų draudimo įmokas į pensijų kaupimo fondus, taip pat apie sumokėtas palūkanas už suteiktas paskolas gyvenamajam būstui statyti arba įsigyti, studijų įmokas, studijų įmokoms mokėti skirtas paskolas turi pateikti ir vadinamieji tretieji asmenys: bankai, kredito įstaigos, gyvybės draudimo bendrovės, aukštosios mokyklos, formaliojo profesinio mokymo įstaigos ir kt. Kol kas tai padarė tik kiek daugiau nei 36 proc. privalančių jas pateikti trečiųjų asmenų.
„Kasmet primename pareigą pateikti duomenis apie gyventojų gautas pajamas ir tai padaryti laiku bei papildomai skirti dėmesio, kad visa informacija būtų teisinga.
Tik gavus išsamius ir tikslius duomenis mokesčių administratorius gali užtikrinti sklandų ir kuo patogesnį gyventojams pajamų deklaravimo startą“, –pasakoja VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Inga Gedminienė.
Ji pažymi, kad VMI savo ruožtu artimiausiomis dienomis duomenų nepateikusiems taip pat išsiųs ir individualius priminimus.
Tiek teikiant duomenis apie A, tiek apie B klasės išmokas naudojama ta pati deklaracijos forma – GPM312. Šią ir kitas formas bei jų pildymo taisykles visada galima rasti Elektroninio deklaravimo sistemoje - EDS, formų sąraše nurodžius atitinkamą formos kodą.