• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Parduotuvių lentynose šiemet už kai kurias daržoves tenka mokėti kone dvigubai daugiau nei pernai tokiu pačiu metu. Daržovių augintojai tikina, kad tokį kainų šuolį lėmė mažesnis derlius. O žiemą, pasak jų, daržovių gali imti trūkti, tad, tikėtina, kad jų kainos dar didės.

Parduotuvių lentynose šiemet už kai kurias daržoves tenka mokėti kone dvigubai daugiau nei pernai tokiu pačiu metu. Daržovių augintojai tikina, kad tokį kainų šuolį lėmė mažesnis derlius. O žiemą, pasak jų, daržovių gali imti trūkti, tad, tikėtina, kad jų kainos dar didės.

REKLAMA

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pernai tokiu pačiu metu už bene populiariausių Lietuvoje daržovių bulvių kilogramą mokėjome 0,29 euro, o šiemet jau beveik dvigubai daugiau – 0,57 euro.

Burokėlių kilogramas pernai kainavo 0,23 euro, o šiemet – 0,46 euro, t.y. dukart daugiau. Dar daugiau brango baltagūžiai kopūstai. Pernai kainavo 0,36 euro, o šiemet – 0,69 euro už kilogramą.

Šiemet gerokai daugiau nei pernai tenka mokėti už morkas (jos brango per 25 proc.), svogūnus (jie brango 23 proc.), česnakus (jie brango 20 proc.)

REKLAMA
REKLAMA

Mažas derlius – didelės kainos

Įmonės „Sodžiaus rytas“ vadovas ir ūkininkas Algimantas Morkūnas daržoves augina Šiaurės Lietuvoje, Pasvalio rajone. Didžiąją dalį savo produkcijos jis tiekia didiesiems Lietuvos prekybos tinklams.

REKLAMA

Ūkininko teigimu, daugelis daržovių pabrango, nes derlius šiemet buvo mažesnis.

„Be to, daržovių žiemą gali imti trūkti, tad kainos dar daugiau gali kilti. Tačiau viskas priklausys, kokia situacija bus kitose šalyse. Mes vieni nei pakelti, nei sumažinti kainų negalime. Kokios kainos Lenkijoje ar Vokietijoje, tokias stengiamės išlaikyti ir mes.

Pirkėjams turbūt svarbiau ne kilmės šalis, bet daržovių kaina. Tačiau jeigu kaina vienoda, jie renkasi lietuviškas daržoves“, – pasakojo A. Morkūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, ūkyje kolektyvas jau keli metai nesikeičia.

„Jeigu reikėtų papildomai ieškoti naujų darbuotojų, patirtume sunkumų. Kiekvienais metais sunku rasti sezoninių darbuotojų. Žmonės nenori dirbti, nes gauna pašalpas.

Valstybė sudaro žmonėms tokias sąlygas, kad tik nereikėtų dirbti. Tad gyventojai ir klauso valstybės – neina dirbti. Visi šią problemą mato, tik niekas nieko nedaro. Ne tik mūsų sektoriuje sunku rasti darbuotojų, juk kenčia ir pramonės ar statybos sektoriai. Tikrai keista, kad Lietuvoje 200 tūkst. bedarbių, tačiau dirbti nėra kam“, – piktinosi A. Morkūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daržininkai mažina arba atsisako ūkių

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė Zofija Cironkienė irgi sakė, kad daržovių kainas lemia keletas aspektų.

„Tai priklauso ir nuo metų klimato sąlygų, šiuo metu brangstančių energijos išteklių, gamybos priemonių ir augančių darbuotojų atlyginimų. Šiemet daržovių derlius buvo mažesnis, be to didėjo ir jų užauginimo savikaina", – komentavo Z. Cironkienė.

REKLAMA

Anot jos, kitų metų derlių ir kainas prognozuoti dar anksti.

„Priklausys nuo to, kokia bus Lietuvoje ir Europoje daržovių pasiūla. Juk ir šiemet Vakarų Europoje derliui įtaką darė ne tik klimato sąlygos, bet ir sezoninių darbuotojų trūkumas.

Lietuvoje kitais metais irgi gali tekti mažinti daržovių plotus dėl darbuotojų trūkumo. Tad savaime suprantama, kad sektoriui traukiantis pasiūla bus mažesnė. Be to, tikriausiai sąnaudų kaštai kitais metais nesumažės. Todėl kainos kitais metais irgi neturėtų mažėti, nes, ko gero, panaši tendencija bus ir Vakaruose", – prognozavo daržovių augintojų atstovė.

REKLAMA

Ji pastebėjo, kad kainas lemia daržovių paklausos ir pasiūlos balansas.

„Yra buvę metų, kai Lietuvoje daržovių savikaina buvo didelė, mažas derlius, tačiau kaimyninėse šalyse derlius buvo geras. Todėl kainas lėmė įvežtinės produkcijos pasiūla, jos nebuvo didelės. Daržovės, kad ir tinkamai sandėliuojamos, kitų metų nesulaukia, prastėja jų biocheminė sudėtis. Jas reikia parduoti tais pačiais metais, nepaliksi sandėliuoti kaip obuolių ar grūdų kitam sezonui. Todėl jų kainos priklauso ne tik nuo gamybos kaštų, bet ir nuo to, koks derlius kitose šalyse, ne tik Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jau dabar kai kurie daržovių augintojai neradę darbuotojų patiria nuostolius, todėl arba atsisako daržininkystės ūkių arba sumažina gamybos apimtis. Dažnai augintojai atsisako tų daržovių, kurioms užauginti ir paruošti prekybai reikia daug rankų darbo. Todėl ir asortimentas mažėja, nes retesnėms daržovėms užauginti reikia daugiau rankų darbo, mažoms apimtims investicijos į darbų mechanizavimą ar automatizavimą neatsiperka. Todėl šių daržovių auginimo daržininkai atsisako pirmiausiai", – kalbėjo Z. Cironkienė.

REKLAMA

Kitais metais kainos irgi bus didelės?

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius teigė, kad šiemet vasara buvo tropinė, tad dėl karščių daržovių derlius buvo mažesnis nei pernai.

„Tačiau ūkininkai nerimauja galvodami jau ir apie kitus metus. Trąšos pabrango kelis kartus. Jos sudaro gan ženklų procentą produkcijos savikainoje. Tikėtina, kad kitų metų derliaus kainos irgi bus didelė.

REKLAMA

Taip pat ūkininkams sunku rasti darbuotojų. Darbingo amžiaus žmonės emigruoja iš kaimo. Todėl ieškoma visokių sprendimo būdu. Svarstoma įdarbinti darbuotojus iš trečiųjų šalių“, – sakė ūkininkų atstovas.

Anot jo, norėtųsi, kad Lietuvos žemės ūkis išliktų konkurencingas.

„Norėtųsi, kad ūkininkai mokėtų tokius gerus atlyginimus, kad netektų darbuotojų ieškoti svetur. Tačiau situaciją turime kitokią. Pavyzdžiui, pieno kainos Lietuvoje žemiausios visose Europos Sąjungoje (ES). Išmokos ūkininkams taip pat vienos mažiausių ES.

Lietuvos ūkininkai pralaimi konkurencingumo kovoje ir tai mes galime pamatyti parduotuvių lentynose. Lentynose daugėja lenkiškų produktų“, – komentavo R. Juknevičius.

Lietuvoje, jau nebesvarbu ar didėja derlius, ar mažėja, kaip ir gyventojų perkamoji galia. Vis tiek kainos kyla. Tiesiog kuo toliau tuo labiau išsikreipia ekonomikos dėsniai, oligarchų gerovei.
Dirbtinai sukelta krizė ir kainų kilimas, kad žmonės pradėtų bušavoti. Tada įves karinę padėtį ir visus nepaklusniuosius uždarys į namelius, nupirktus už 700 melejonų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų