Pastaruoju metu tarp darbdavių ir darbuotojų vis dažniau įsiplieskia darbo disputai. Neišmokėti, sumažinti, vėluojantys atlyginimai, atleidimai iš darbo, stringančios darbo sutartys – priežasčių nesutarimams užtenka.
Išspręsti darbdavių ir darbuotojų ginčus be teismo įsikišimo darosi beveik neįmanoma.
Bylų daugėja
Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, individualių darbo ginčų nei Valstybinė darbo inspekcija, nei kitos institucijos nenagrinėja. Iš pradžių problemas bandoma spręsti darboviečių darbo ginčų komisijose, bet galop veiksmas dažniausiai persikelia į teismą.
Kaip teigia Panevėžio miesto apylinkės teismo atstovė Diana Armonienė, praėjusiais metais teismas išnagrinėjo 43 bylas dėl individualių darbo santykių (darbo sutarčių, neišmokėto atlyginimo, atleidimo iš darbo ir kt). Šiems metams vos įpusėjus jau išnagrinėtos 48 tokios bylos.
Tendencija aiški: su darbo santykiais susijusių civilinių bylų daugėja.
Tik nuo 2013 metų sausio 1 dienos šios bylos gali būti nukeltos nuo teismų pečių.
Iki to laiko Vyriausybė ar jos įgaliota institucija turės patvirtinti konkrečias darbo ginčų nagrinėjimo tvarkas bei suformuoti darbo ginčų komisijas prie Valstybinės darbo inspekcijos.
Pagrindinė numatoma naujovė – darbo ginčų komisijos prie Valstybinės darbo inspekcijos teritorinių skyrių. Tokias naujas darbo ginčų komisijas sudarytų darbdavių, profesinių sąjungų ir Valstybinės darbo inspekcijos atstovai.
Tikisi efektyvumo
Valstybinės darbo inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjo pavaduotojas Vaidas Pauliukas sako, kad kol kas darbo ginčo komisijų skyriuje nėra ir visiškai neaišku, kaip jos turėtų dirbti. Darbo inspekcija rūpinasi darbuotojų sauga, sveikata, vykdo nelegalaus darbo kontrolę, nelaimingų atsitikimų darbe, profesinių ligų profilaktiką ir kt.
Tik kitais metais prie šių turėtų prisidėti ir darbo ginčų sprendimas. Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymams keisti individualių darbo ginčų nagrinėjimo sistemą. Tikimasi, kad šias funkcijas perdavus Valstybinei darbo inspekcijai, ginčų sprendimas bus efektyvesnis, paprastesnis, žmonėms prieinamesnis.
„Pokyčiai šioje srityje labai reikalingi, kadangi dabartine tvarka nepatenkintos visos šalys. Esant naujai tvarkai ir dirbantieji, ir verslininkai išvengtų bylinėjimosi teisme, mažiau patirtų išlaidų“, – teigiama ministerijos pranešime.
Iki šiol darbo ginčai buvo nagrinėjami dviem pakopomis: įmonės sudaromoje specialioje komisijoje ir teismuose.
Dėl didelio teismų užimtumo individualių darbo ginčų sprendimas užsitęsia, o darbo ginčų komisijos, sudaromos darbovietėse darbdavio pavedimu, ginčų realiai neišsprendžia.
Planuojama, kad įgyvendinus šiuos pakeitimus darbuotojų ir darbdavių nesutarimai būtų išsprendžiami greičiau – numatomas nagrinėjimo terminas būtų ne ilgesnis nei 30 dienų, o komisijos sprendimai – privalomi.
Įsigaliojus pakeitimams tikimasi užtikrinti objektyvesnį darbo ginčų nagrinėjimą pirminiame etape bei nešališką profesinių sąjungų ir darbdavių organizacijų atstovų dalyvavimą darbo ginčų komisijose. Tai leis sumažinti administracinę naštą darbdaviams, nes išnyks privaloma prievolė steigti darbo ginčų komisijas įmonių viduje ir organizuoti jų darbą.
Teisė su komisijos sprendimu nesutinkančioms ginčo pusėms kreiptis į aukštesnę instanciją – teismą, žinoma, išliks.
Vitalija JALIANIAUSKIENĖ