• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojams jau aktyviai deklaruojant pajamas, reikia nepamiršti, kad dalis asmenų įmokas turi sumokėti ne tik Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), bet ir „Sodrai“.

Gyventojams jau aktyviai deklaruojant pajamas, reikia nepamiršti, kad dalis asmenų įmokas turi sumokėti ne tik Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), bet ir „Sodrai“.

REKLAMA

Apie konkrečias įmokų sumas, jų kodus ir terminus gyventojai gaus atskirus pranešimus. Tam tikrais atvejais asmenys, negalintys sumokėti įmokų laiku, jas galės atidėti.

„Sodra“ specialistė taip pat paaiškino, kuo skiriasi įmokų mokėjimas kas mėnesį ir kartą per metus, ir kaip tai lemia ligos, motinystės, vaiko priežiūros ir kitų išmokų gavimą.

Kas turi sumokėti įmokas „Sodrai“?

„Sodros“ patarėja komunikacijai Malgožata Kozič atkreipė dėmesį, kad deklaruoti pajamas ir sumokėti įmokas „Sodrai“ turi žmonės, kurie 2024 metais dirbo savarankiškai.

T. y. vykdė individualią veiklą su pažyma, vykdė individualią žemės ūkio veiklą ar buvo mažųjų bendrijų nariai.

M. Kozič aiškinimu, deklaravus pajamas VMI sistemoje, yra matomos mokėtinos valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų sumos, tačiau jas reikėtų pasitikslinti.

Sumos gali skirtis priklausomai nuo to, ar žmogus teikė SAV pranešimus (pranešė, kad dirba savarankiškai) ir mokėjo VSD įmokas metų eigoje.

Taip pat nuo to, ar kiekvieną mėnesį mokėjo PSD įmokas.

Kur rasite visą informaciją apie įmokas?

Anot atstovės, šiemet, kaip ir kasmet, „Sodra“ asmeniškai informuos savarankiškai dirbančius asmenis, kiek ir kokių įmokų jie turi sumokėti po deklaravimo.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiais metais žinutės su informacija apie mokėtinas įmokas bus siunčiamos į savarankiškai dirbančių žmonių asmenines „Sodros“ paskyras.

Pranešimuose bus aiškiai nurodyta, kiek VSD ir privalomojo sveikatos draudimo PSD įmokų jiems reikia sumokėti pagal deklaruotas 2024 m. pajamas“, – komentavo M. Kozič.

REKLAMA

Ji vardijo, kad žinutėje bus pateikta:

  • mokėtina suma už VSD ir PSD įmokas;
  • anksčiau sumokėtų įmokų įskaitymas ir likutis, kurį dar reikia sumokėti;
  • mokėjimo terminas – 2025 m. gegužės 2 d.;
  • mokėjimo rekvizitai ir svarbūs duomenys, pvz., įmokos kodas;
  • informacija apie galimybę atidėti įmokų mokėjimą, jei susidaro įsiskolinimas.

„Sodra“ gyventojai ragina nelaukti paskutinės dienos ir įmokas sumokėti laiku, o iškilus klausimams – kreiptis į „Sodrą“ telefonu arba pateikti paklausimą per asmeninę paskyrą.

REKLAMA
REKLAMA

Kada galima atidėti įmokų mokėjimą?

M. Kozič paminėjo – jeigu kyla sunkumų sumokėti įmokas, gyventojai gali kreiptis į „Sodrą“ dėl įmokų atidėjimo.

„Atidėti įmokų mokėjimą galima, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas yra ne mažesnis kaip 125 eurų ir neviršija 1500 eurų.

Jei įsiskolinimas viršija 1500 eurų, prašyme dėl skolos atidėjimo reikia nurodyti įmokų mokėjimo grafiką, priežastis, kodėl negalite sumokėti įsiskolinimo“, – kalbėjo „Sodra“ atstovė.

Ji nurodė, kad įmokų įsiskolinimo sumokėjimas gali būti atidedamas vieną kartą per metus. O prašymą dėl įmokų mokėjimo įsiskolinimo atidėjimo galima pateikti nuo gegužės 2 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kodėl dalis gyventojų išmokas gauna tik kitąmet?

M. Kozič paminėjo, kad savarankiškai dirbantys gyventojai gali pasirinkti, ar įmokas „Sodrai“ sumokėti už visus praėjusius metus iki gegužės pradžios, ar mokėti įmokas kas mėnesį avansu.

Ji pabrėžė, kad teisę į socialinio draudimo išmokas žmogus įgyja tik po to, kai sumoka įmokas. 

„Pavyzdžiui, žmogus susirgo, jam buvo išduotas nedarbingumo pažymėjimas ir jis kreipėsi dėl ligos išmokos šių metų vasarį.

REKLAMA

Jei žmogus deklaruoja pajamas ir moka įmokas kartą per metus, ligos išmoką jis galės gauti tik kitų metų birželį“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

Jos aiškinimu, taip yra dėl to, kad tik 2026 metais, kai žmogus deklaruos pajamas už visus 2025 metus, „Sodra“ galės įvertinti, ar teisės į išmoką dieną žmogus buvo draudžiamas, ar buvo įgijęs reikalingą socialinio draudimo stažą, ir apskaičiuos išmokos dydį pagal sumokėtas įmokas.

Tuo metu VSD įmokų mokėjimas kiekvieną mėnesį avansu užtikrina galimybę prireikus greičiau gauti socialinio draudimo išmokas. 

REKLAMA

Savarankiškai dirbantys gyventojai laikomi apdraustaisiais ligos ir motinystės socialiniu draudimu, jei jie iki kalendorinio mėnesio pabaigos yra sumokėję VSD įmokas ir iki kito mėnesio 15 dienos pateikę „Sodrai“ SAV pranešimą apie savarankiškai dirbantį asmenį už kalendorinį mėnesį, ėjusį prieš mėnesį, kurį įgyjama teisė į išmoką.

„Tarkime, savarankišką veiklą vykdantis žmogus susirgo ir gydytojas jam išdavė jam nedarbingumo pažymėjimą vasario mėnesį.

Tam, kad žmogus turėtų teisę gauti ligos išmoką, VSD įmoka turi būti sumokėta ir pateiktas SAV pranešimas už sausio mėnesį“, – komentavo M. Kozič.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokio dydžio įmokas reikia mokėti kas mėnesį

„Sodra“ atstovė primena, kad savarankiškai dirbantis žmogus gali pasirinkti, kokio dydžio VSD įmokas jis mokės kiekvieną mėnesį..

Pavyzdžiui, nuo faktiškai tą mėnesį uždirbtų ar nuo planuojamų uždirbti pajamų, nuo minimalios mėnesio algos ar nuo kitos sumos. 

„Labai svarbu įvertinti, ar kiekvieną mėnesį deklaruotos sumos susumavus už metus neviršija įmokų bazės, nustatytos įstatyme.

T. y. 90 proc. nuo apmokestinamųjų pajamų vykdant individualią veiklą ar 50 proc. nuo asmeniniams poreikiams išsiimtos lėšų sumos mažųjų bendrijų ar individualių įmonių savininkams“, – paminėjo M. Kozič.

REKLAMA

Anot jos, deklaruojant pajamas svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad metinė suma, nuo kurios buvo sumokėtos „Sodros“ įmokos, ir VMI deklaruota pajamų suma sutaptų.

Pašnekovė nurodė, kad pajamas deklaravę gyventojai savo įmokų „Sodrai“ dydį taip pat gali sužinoti prisijungę prie asmeninės „Sodra“ paskyros arba www.sodra.lt/draudėjai ir patikrinę skiltį „Įmokų mokėjimas“.

„Paskyrose savarankiškai dirbantys žmonės ras ir daugiau svarbios informacijos apie įmokų mokėjimą bei kitas „Sodros“ paslaugas.

Norint pačiam apskaičiuoti mokėtinas VSD ir PSD sumas, galima pasinaudoti rekomendacinio pobūdžio skaičiuokle“, – vardijo „Sodra“ atstovė.

REKLAMA
Ir nieko nemokėsiu, BBD aš ant sodros.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų