Kaip informavo „Sodra“, pastaruoju metu ji skambino tiems žmonėms, kurie šių metų pradžioje buvo įtraukti į pensijų kaupimą ir kurie dar nesudarė sutarties su pasirinkta pensijų kaupimo bendrove ar neatsisakė dalyvavimo pensijų kaupime.
Iš viso paskambinta daugiau nei 14 tūkstančių žmonių. Į skambučius atsiliepė per 12,6 tūkstančio žmonių – tai reiškia, kad pavyko pasiekti beveik 90 proc. adresatų. Visą žinutės tekstą išklausė 8 tūkstančiai žmonių, o papildomą konsultaciją pasirinko 583 klientai.
Artėjant apsisprendimo dėl pensijų kaupimo terminui, „Sodra” siekia gyventojams suteikti kuo daugiau informacijos, kuri galėtų būti naudinga priimant sprendimą.
Šiemet į pensijų kaupimą įtraukti beveik 68 tūkstančiai gyventojų. Iki šiol pranešimus apie įtraukimą asmeninėse „Sodros“ paskyrose perskaitė kiek daugiau nei pusė įtrauktųjų.
Nauji dalyviai sulaukia reguliariai siunčiamų priminimų asmeninėse paskyrose, o tiems, kas nurodo elektroninio pašto adresą, informacija siunčiama ir el. paštu.
„Sodra“ daugeliui į pensijų kaupimą įtrauktų gyventojų išsiuntė ir registruotus laiškus.
Svarbu priimti sprendimą iki birželio 30 d.
Sprendimą, ar kaupti pensijai papildomai, turi priimti pats žmogus – tam skiriamas pusmetis. Sau tinkamiausią variantą galima pasirinkti iki birželio 30 d.
Svarbu prisiminti, kad praleidus šį terminą ir neatsisakius pensijų kaupimo, galimybės iš jo pasitraukti nėra.
Gavusieji „Sodros“ pranešimą turi tris pasirinkimo variantus:
- nieko nedaryti ir nuo liepos 1 d. tapti pensijų kaupimo dalyviais „Sodros“ parinktoje bendrovėje bei pradėti mokėti pensijų kaupimo įmokas;
- sudaryti sutartį su savo pasirinkta kaupimo bendrove;
- iki birželio 30 d. pateikti prašymą asmeninėje paskyroje arba „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje ir atsisakyti dalyvauti kaupime.
Prašymas asmeninėje „Sodros“ paskyroje yra beveik užpildytas, tereikia paspausti mygtuką „pateikti“.
Kaupti atsisakiusiam asmeniui kas trejus metus vėl siūloma prisijungti prie pensijų kaupimo. Šiemet į kaupimą pakartotinai įtraukti tie gyventojai, kurie 2020 m. nepanoro tapti kaupimo dalyviais.
Kai žmogus sulaukia 40 metų, jis daugiau į kaupimą nebeįtraukiamas, tačiau, nepriklausomai nuo amžiaus, gali pats pasirinkti kaupimo bendrovę ir pradėti kaupti pensijai papildomai.
Jei žmogus apsispręs dalyvauti pensijų kaupime, į pensijų fondus bus pervedama 3 proc. nuo žmogaus pajamų. Pavyzdžiui, jeigu žmogaus atlyginimas neatskaičius mokesčių yra 1500 eurų, kas mėnesį nuo algos jam bus nuskaitoma po 45 eurus – t.y. 540 eurų per metus.
Dar 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje bus pervesta iš valstybės biudžeto arba visų mokesčių mokėtojų pinigų.
Nutraukti pensijų kaupimo praktiškai neįmanoma. Jis nutrūksta tik žmogui mirus arba išėjus į pensiją. Be to, žinotina, kad net ir baigus kaupimą, visų pinigų pasiimti iš pensijų fondų gali nepavykti. Nebent bus sukaupta gana nedidelė suma.
Numatytos skirtingos išmoos
Priklausomai nuo to, kiek per visą darbinę karjerą žmogus sukaups turto pensijų fonde, jam pinigai bus išmokti skirtingais būdais.
Nuo šių metų įsigalioja nauji dydžiai, pagal kuriuos bus nustatoma pensijų išmokos rūšis senatvės pensijos amžių sukakusiems pensijų fondų dalyviams, primena Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.
Išmokų ribos indeksuojamos kas 3 metus, atsižvelgiant į vidutinę metinę infliaciją.
Priklausomai nuo sukauptos sumos, 2023 m. pensijų fonduose sukauptas lėšas galėsite atsiimti:
- Jums bus išmokėta vienkartinė išmoka, jei sukaupėte iki 5403 eurų.
- Jums bus mokamos periodinės išmokos, jei sukaupėte daugiau nei 5403 eurus, bet mažiau nei 10807 eurus.
- Privalėsite įsigyti pensijų anuitetą, jei sukaupėte 10807 eurus ar daugiau.
- Sukauptą pensijų turto dalį, viršijančią 64841 eurą, galėsite gauti vienkartine pensijų išmoka. Už lėšas iki 64841 eurą turės būti įsigyjamas pasirinktos rūšies pensijų anuitetas.
Svarbu žinoti, kad kol lėšos yra pensijų fonde (kaupiant ar gaunant periodines išmokas), jos yra paveldimos. Gaunant anuiteto išmokas, didžioji dalis antroje pakopoje sukauptų lėšų gali būti paveldimos, – tai priklauso nuo jūsų pasirinkto anuiteto rūšies.
Kaip mokamos išmokos?
Pagrindinis sukauptų lėšų išmokėjimo būdas – periodiniai mokėjimai, t. y. periodinės pensijų išmokos arba pensijų anuitetas.
Kai dalyvis yra sukaupęs 10807 eurus ir daugiau, norėdamas gauti išmoką, jis įsigyja pensijų anuitetą. Pensijų anuitetas jam bus mokamas tol, kol jis gyvens.
Taigi, jeigu statistika sako, kad nuo pensinio amžiaus vidutiniškai žmogus gyvena dar apie 19 metų (t. y. vidutiniškai iki 84-85-ojo gimtadienio), o konkretus pensininkas Jurgis, gaunantis pensijų anuitetą, ką tik atšventė 100 metų jubiliejų, pensijų anuitetą jis ir toliau gaus, nors jo kadaise sukaupti pinigai jau seniai pasibaigė.
Sau tinkamiausią pensijų anuiteto rūšį iš kelių galimų kiekvienas asmuo pasirenka pats. Pensijų kaupimo pagrindinis tikslas – išmokos visą gyvenimą. Apsispręsti pagelbės „Sodros“ svetainėje esantis Pensijų anuiteto pasirinkimo testas, o palyginti pensijų anuiteto skirtingų rūšių išmokos dydžius – Pensijų anuitetų skaičiuoklė.
Kai žmogus yra sukaupęs daugiau kaip 5403 eurus, bet mažiau kaip 10807 eurus, sukauptos lėšos jam išmokamos periodinėmis išmokomis. Tai reiškia, kad jo sukaupta suma nuo kreipimosi dėl jos mokėjimo dienos iki 85 metų sukakties bus paskirstyta į tiek mėnesių, kiek liko iki 85-ojo gimtadienio. Kas mėnesį asmeniui išmokama suma gali svyruoti, priklausomai nuo to, kaip keičiasi pensijų fondo vieneto vertė.
Vienkartinę išmoką iš pensijų fondo žmogus gali gauti dviem atvejais: kai jo pensijų fonde sukaupta suma yra mažesnė kaip 5403 eurai arba kai ji didesnė kaip 64841 eurai (tik dalį, viršijančią 64841 eurų ribą).
Kada ir kur kreiptis dėl išmokos?
Asmuo dėl išmokų iš pensijų fondo gali kreiptis nuo senatvės pensijos amžiaus sukakties arba tada, kai jam paskiriama išankstinė pensija. Gali kreiptis ir bet kada vėliau.
Ir periodinės pensijų išmokos, ir pensijų anuiteto dydis priklauso nuo to, kiek laiko išmoka bus mokama. Tai reiškia, kad jei žmogus dėl išmokų kreipiasi vėliau, jo išmoka bus didesnė.
Pateikti prašymą dėl pensijų anuiteto įsigijimo asmuo gali arba „Sodroje“, arba pensijų kaupimo bendrovėje, kurioje asmuo turi savo pensijų kaupimo sąskaitą, tačiau pensijų išmokos sutartį sudaryti gali tik pensijų kaupimo bendrovėje.
Periodines pensijų išmokas moka pensijų kaupimo bendrovės, o pensijų anuitetus moka „Sodra“ iš Pensijų anuitetų fondo. Pensijų anuitetų fondo lėšos gali būti naudojamos tik pensijų anuitetams mokėti. Siekiant maksimalios naudos pensijų anuitetų gavėjams, šios lėšos investuojamos.