87 procentai universitetines studijas pasirinkusių būsimųjų policijos pareigūnų studijuoja, už mokslą mokėdami milžiniškas sumas – nuo 4,5 iki 11 tūkst. litų per metus. Susimokėję dar privalo atidirbti už mokslus mažiausiai penkerius metus.
Šiuo metu būsimus policijos pareigūnus rengia dvi mokymo įstaigos: Lietuvos policijos mokykla ir Mykolo Romerio universitetas (MRU).
Lietuvos policijos mokykloje mokslas būsimiems pareigūnams nieko nekainuoja. Tačiau dar prieš prasidedant mokymams studentai įsipareigoja vidaus tarnyboje atidirbti ne mažiau kaip penkerius metus.
Tuo tarpu universitetines studijas pasirinkę būsimieji pareigūnai valstybei penkerius metus atidirba net ir susimokėję už mokslus, rašo „Respublika“.
Noras saugoti, ginti ir padėti šaliai nepigus – per metus kainuoja nuo 4,5 iki 11 tūkst. litų.
Viešojo saugumo fakultete Kaune būsimieji policijos pareigūnai rengiami pagal tris studijų programas: Teisę ir policijos veiklą, Policijos veiklą ir Teisę ir valstybės sienos apsaugą.
Už studijas nemoka tik 13 proc. būsimųjų visuomenės saugumo bakalaurų.
Pagal Teisės ir policijos veiklos programą studijuoja 94 studentai, iš jų tik 2 nemoka už mokslą (4500 litų per metus).
Teisę ir valstybės sienos apsaugą pasirinkę 12 jaunuolių, mokslas nemokamas taip pat tik dviem.
Beje, stojančiųjų konkursiniai balai ne ką mažesni nei medicinos studijas besirenkančių abiturientų (Teisė ir policijos veikla – 18,6; Teisė ir valstybės sienos apsauga – 18,38; Policijos veikla – 18; pernai stojančiųjų į medicinos ir sveikatos studijų programas minimalus pereinamasis balas buvo 18,82).
„Gėdinga situacija. Studentai priima įsipareigojimus valstybei ir patys susimoka už studijas“, – sako MRU Viešojo saugumo fakulteto dekanas docentas daktaras Saulius Greičius.
Jis įsitikinęs, kad Lietuvai reikia kvalifikuotų, aukštąjį išsilavinimą turinčių policijos pareigūnų, tačiau mažas finansavimas neskatina rinktis šios profesijos.
„Keletą metų buvo diskutuojama, ar policijos pareigūnams reikalingas teisinis išsilavinimas. Tie, kurie atlieka ikiteisminį tyrimą, rašo protokolus, priiminėja sprendimus, privalo turėti geras teisines žinias. Ir Policijos departamento nuomonė tokia, kad teisinio išsilavinimo šiems pareigūnams reikia“, – dėstė fakulteto dekanas.
Tačiau valdžios galvos, matyt, mano priešingai. Švietimo ir mokslo ministerija, skirstydama krepšelius, būsimų pareigūnų nepasigailėjo – nemokamų studijų vietų visiems neužteko.