Apie tai, kokie metais laukia Lietuvos pramonės, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Lietuvos pramonininkų konfederacijos ekonomistė-analitikė Eglė Stonkutė ir ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.
Ko tikėtis 2025 m.? Ar Lietuvos pramonei šie metai bus sėkmingi?
A. Izgorodinas: Metai bus kitokie. Manau, kad dėl pingančių pinigų pasaulyje atsigaus tie sektoriai, kurie keletą metų iš eilės krito ir stagnavo. Didelių tarifų rizikos neturėtų būti. Manau, kad turėtų būti pakankamai pozityvūs metai.
Kurie sektoriai atsigaus?
A. Izgorodinas: Mediena ir baldai – šie sektoriai nukentėjo nuo aukštų palūkanų.
E. Stonkutė: Jeigu nebus ypatingų geopolitinių ar ekonominių situacijų, tai tikimės, kad kiti ateinantys metai bus geresni, nei šie metai.
Tekstilės pramonė ateityje tik dar labiau trauksis, ar tiesa?
A. Izgorodinas: Yra ta rizika. Tekstilės pramonė patiria gamybos kritimą ne dėl to, kad nėra užsakymų arba nėra vartojimo, bet būtent dėl konkurencingumo – dėl to, kad atlyginimai pasiekė tokį lygį, kuris neleidžia tekstilės įmonėms konkuruoti su konkurentais.
Tai yra vienas iš tų sektorių, kuris Lietuvoje trauksis dėl kylančių atlyginimų pasekmių. Dar yra maisto pramonė, bet ten vartojimas yra stabilus, yra metalo apdirbimas – beveik visai Lietuvos pramonei tai kelia riziką.
O kalbant apie kitų metų atlyginimus, ar pramonės įmonėse jie kils?
E. Stonkutė: Manau, kad taip, kils. Tačiau, ko dėka jie kils, tai reikėtų atsargiau vertinti, nes turime labai įtemptą darbo rinką, darbo įmonės jau ilgus metus darbuotojų ieško gana sunkiai. Įmonės gal pradės atsigauti, darbuotojų skaičiai padidės, tačiau yra kitas dalykas, ką reikėtų įvertinti, tai kad įtempta darbo rinka šiai dienai diktuoja atlyginimo augimą ir kainų lygį.
Norėtųsi, kad atsakingiau vertintume atlyginimų augimą, nes turime sektorius, kuriuos prarandame. Bet tai yra natūralus ekonomikos transformacijos pasekmės. Tai konkretiems sektoriams yra konkrečios pasekmės. Atlyginimų augimas tikrai bus, bet dėl to, nes turime įtemptą darbo rinką.
Ar mums reikėtų daugiau darbo jėgos iš užsienio?
E. Stonkutė: Taip, be abejonės. Darbo rinka yra įtempta praktiškai visuose sektoriuose – viešasis sektorius, mokyklos, ligoninės, pramonė. Trūksta inžinierių, IT specialistų. Faktiškai nėra sektoriaus, kuriame sakytų, kad gali lengvai ir paprastai susirasti jiems trūkstamus darbuotojus.
Turime mažėjančią visuomenę ir tos darbo jėgos, kuri leistų įmonėms augti tiek, kiek jos norėtų, vis tik mes kaip ekonomika turėtume pasistengti, kad nebūtų taip, kad įmonė negali augti, nes trūksta darbuotojų, kad neranda.
Nedidelės kvalifikacijos žmonių mums taip pat reikia. Paprasto darbo lietuviai tiesiog nebenori dirbti, kadangi ten yra mažas atlyginimas, yra sunkesnės darbo sąlygos. Bet darbas ir šiandien dienai yra reikalingas. Tai yra klausimas, kurį Vakarų šalys sprendžia imigrantų dėka, manyčiau, mes turėtume tą daryti.
Tačiau, jokiu būdu tai negali būti nevaldomas, nestrategiškai suplanuotas procesas ir turime prisiimti atsakomybę prieš atvažiuojančius čia dirbti žmones. Mes turime pasistengti, kad ir jie būtų integruoti, suteikti jiems tinkamas sąlygas.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.