Nuo pasėlių deklaravimo, kuris šiemet prasidės kiek vėliau, be kita ko, priklausys ir būsima parama ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms.
Laukiama formalaus patvirtinimo dėl plano keitimo
Žemės ūkio ministerija primena, kad šiais metais žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo pradžia nukeliama dviem savaitėms vėliau – į gegužės 2 d., nes nėra gautas Europos Komisijos (EK) formalus Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano keitimo patvirtinimas.
Strateginio plano keitimai buvo atlikti siekiant palankesnių sąlygų ūkininkams.
Vienas jų, susijęs su daugiamečių pievų ir ganyklų referencinio dydžio perskaičiavimu (šiuo keitimu 2018 m. referencinį plotą planuojama sumažinti net 82 tūkst. ha), nukeltas į vėlesnį derinimo etapą, todėl iki šiol nėra gautas teisiškai galiojantis EK pritarimas atnaujintam Strateginiam planui.
Strateginio plano keitimas yra neformaliai suderintas su EK, visi keitimai yra integruoti į patvirtintas žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimo taisykles, todėl nuo balandžio 15 d. ūkininkai Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje galės elektroniniu būdu įbraižyti deklaruojamų laukų ribas ir pradėti pildyti paraiškas, kurias patvirtinti bus galima iškart, kai tik bus gautas oficialus EK patvirtinimas.
Svarbiausi pakeitimai šiais metais
Specialistai primena, kokie yra pasėlių deklaravimui šiais metais svarbiausi Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų aprašo, patvirtinto žemės ūkio ministro įsakymu, pakeitimai.
Lietuvai pavyko išsiderėti, kad geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės (GAAB) antrojo reikalavimo įsigaliojimas būtų nukeltas dar metams t. y. nuo 2025 m. Taip pat įtraukiama papildoma išlyga prie GAAB 2 standarto įgyvendinimo, kuri leis ūkininkams paprasčiau pateikti prašymą patikslinti durpžemių sluoksnį.
Apraše numatyta, kad įžvelgdamas durpžemių plotų nustatymo netikslumus, pareiškėjas gali apie tai pranešti ir pažymėti Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje pateikdamas tos vietos nuotraukas su laiko ir vietos žyma.
Be to, suvienodinamos GAAB 5 ir GAAB 6 reikalavimų, susijusių su dirvos danga, įgyvendinimo datos – pastarieji bus taikomi nuo lapkričio 15 d. iki kovo 15 d.
Taip pat apraše patikslinama, kokia dirbimo technologija leidžiama GAAB 6 plotuose, kuriuose paliekamos ražienos: jų plotuose nėra draudžiamas žemės dirbimas bearimiu būdu, t. y. ražienų paviršius gali būti lengvai kultivuotas taip, kad ražienos išliktų matomos.
Pareiškėjai nuo 2024 m. turės laikytis atnaujinto augalų kaitos reikalavimo (GAAB 7). Minimalios augalų kaitos reikalavimas privalomas bent 65 proc. deklaruotos ariamosios žemės plote, t. y. tas pats pasėlis negali būti auginamas ilgiau nei vienerius metus tame pačiame lauko plote. Plotai, kuriuose per pastaruosius dvejus metus pasėliai nebuvo pakeisti, trečiaisiais metais turi būti naudojami kitiems pasėliams auginti. Pareiškėjai, kurie 2023 m. buvo deklaravę tarpinius pasėlius (posėlį, tarpinius per žiemą), laikoma kad 2024 m. atitinka aprašo GAAB 7 reikalavimus.
Įgyvendinant GAAB 8 reikalavimą 2024 m. pareiškėjai privalės skirti 4 proc. savo ariamosios žemės kraštovaizdžio elementams, pūdymui, azotą kaupiantiems augalams arba tarpiniams pasėliams, o tarpinių pasėlių ploto perskaičiavimo koeficientas lygus 1.
Kaip teigia Žemės ūkio ministerija, visi šie pakeitimai leis tiksliau ir efektyviau įgyvendinti BŽŪP strateginio plano nuostatas bei praplės ūkininkams pasirinkimų galimybes.