Jomis siūloma padidinti dalį mažiausių valstybinių pensijų, kurios mokamos nukentėjusiems asmenims, taip pat pakeisti pirmojo ir antrojo laipsnio valstybinių pensijų skyrimo tvarką.
Kiek anksčiau planuota keisti ir visas kitas valstybines pensijas. Tačiau, kilus daug diskusijų ir sulaukus daug pasiūlymų, nuspręsta, kad jos bus keičiamos etapais.
Pirmame etape kaip tik būtų keičiamos nukentėjusių asmenų pensijos.
Nukentėjusių asmenų pensijos didės
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad nukentėjusiųjų asmenų valstybinės pensijos mokamos labiausiai nukentėjusiems nuo 1939–1990 m. okupacijų asmenims.
Tai yra tremtiniams, politiniams kaliniams, buvusiems beglobiams vaikams, laisvės kovų dalyviams, asmenims, išvežtiems priverstiniams darbams, taip asmenims, dalyvavusiems Černobylio AE avarijos likvidavime, tarnavusiems Afganistane ir kt.
Esą šių pensijų dydžiai yra patys mažiausi – nuo 0,8025 valstybinės pensijos bazės dydžio arba 58,06 euro iki 1,07 minėto dydžio arba 77,41 euro.
Ministerija skaičiuoja, kad šių valstybinių pensijų gavėjų (be našlių ir našlaičių) vidutinis amžius yra 78 m.
Jų kiekvienais metais mažėja apie 5 proc. (2019 m. – 59,3 tūkst., 2023 m. – 49,3 tūkst., 2024 m. vasario mėn. – 46,7 tūkst.).
Taigi pataisomis siekiama, kad mažos nukentėjusių asmenų valstybinės pensijos būtų priartintos prie antrojo laipsnio valstybinių pensijų (2 valstybinių pensijų bazės dydžių, t. y. 144,7 euro).
Be to, nukentėjusiųjų asmenų valstybinėms pensijoms, vienintelei iš valstybinių pensijų rūšių, taikomas deklaruotos gyvenamosios vietos Lietuvoje reikalavimas. Jo taip pat siūloma atsisakyti.
Ministerijos pataisomis siūloma taip padidinti nukentėjusiųjų asmenų valstybinių pensijų dydžius: vietoje 0,8025 valstybinės pensijos dydžio arba 58,06 euro nustatyti 1,5 valstybinės pensijos dydžio arba 108,53 euro. O vietoje 1,07 valstybinės pensijos bazės arba 77,41 euro – 2 valstybinės pensijos bazės arba 144,7 euro.
Siūlomi įstatymo pakeitimai įsigaliotų 2024 m. liepos 1 d. Tiesa, jiems dar turi pritarti Seimas.
Ministerija skaičiuoja, kad pataisoms įgyvendinti šiemet prireiktų 16 mln. eurų. Esą šios lėšos yra numatytos 2024 metų valstybės biudžete.
Valstybines pensijas skirs „Sodra“
Be kita ko, pataisomis numatoma pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų skyrimo funkciją perduoti „Sodrai“.
Taip pat suvienodinti, nuosekliau ir aiškiau išdėstyti valstybinių pensijų, našlių ir našlaičių pensijų skyrimo ir mokėjimo sąlygas, sustabdymo ir atnaujinimo terminus bei tvarką, supaprastinti informavimą apie gyvenimą užsienio valstybėje.
Kita vertus, pataisomis siūloma nustatyti galimybę skirti antrojo laipsnio valstybinę pensiją kitam iš daugiavaikės šeimos (5 ir daugiau vaikų) tėvų, jos gavėjo mirties atveju.
Galiausiai pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinių pensijų ir nukentėjusiųjų asmenų valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo procedūras reglamentuojančių teisės aktų tvirtinimą numatoma pavesti socialinės apsaugos ir darbo ministrui.