Šiandien valdančioji dauguma neturi jokios paruoštos programos, kaip skatinti ekonomiką, o verslas dėl neteisingos mokesčių reformos priėjo liepto galą, teigia Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos Seime seniūnas Algirdas Butkevičius.
Pirmadienį Seime vykusioje spaudos konferencijoje A. Butkevičius aiškino, kokiu būdu mokesčių mokėtojai susidurs su naujais mokesčių įstatymais, kurių projektai netrukus turėtų pasiekti Seimą. Kai kurių įstatymų priėmimo socialdemokratai siekė dar gruodžio mėnesį, tačiau valdantieji į tai neatsižvelgė, todėl šiandien verslas Lietuvoje priėjo liepto galą, teigė socialdemokratų atstovas.
Dabar Vyriausybė bando kai kuria klaidas ištaisyti. Nuo 2010-ųjų gali įsigalioti Valstybinio socialinio draudimo įstatymo pakeitimai. Tų, kurie dirba pagal autorines sutartis, o pajamos nesusijusios su darbo santykiais, mokesčiai "Sodrai" ir Privalomojo sveikatos draudimo fondui bus skaičiuojami tik nuo 50 proc. tokių pajamų. Valdantieji numatė dar vieną pataisą - bus taikomos "Sodros" ir privalomojo sveikatos draudimo mokesčio "lubos". Maksimali apmokestinama suma individualiai veiklai bei autoriams bus 3200 litų. Arba - keturios minimalios mėnesio algos, pažymėjo A. Butkevičius.
Nuo 2010 m. individualios veiklos ir ūkinių bendrijų savininkams bus leidžiama periodiškai išsimokėti pajamas iš įmonės pelno. Konkreti suma turės būti deklaruojama ir suderinama su Valstybine mokesčių inspekcija ir negalės būti mažesnė už minimalią mėnesio algą - 800 litų.
"Paprastai pasakius, bus leidžiama įmonėms išsiimti dalį pajamų iš pelno, tik tos pajamos bus apmokestinamos, o visos kitos lėšos, kurios lieka įmonėje ir naudojamos įmonės veiklai, bus neapmokestinamos. Mes manome, kad minėti pakeitimai turėjo įsigalioti daug anksčiau, nes individualios įmonės ar ūkinės bendrijos iki mokesčių taikymo gali ir bankrutuoti", - baiminasi Socialdemokratų frakcijos seniūnas A. Butkevičius.
Kalbėdamas apie PVM įstatymo projektą A. Butkevičius paminėjo mokesčio lengvatas.
"Iki 2010 m. gruodžio 31 d. galios PVM mokesčio lengvata knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams. Bus taikomas 9 proc. tarifas. Dėl to buvo laibai intensyviai diskutuota, o praradimai šiemet sudaro tik 3,8 mln. litų. Ar vertėjo laužyti ietis dėl tokios sumos?" - klausia A. Butkevičius.
Anot Socialdemokratų frakcijos seniūno, numatoma ir 5 proc. lengvata kompensuojamiesiems vaistams bei medicinos prekėms, tačiau apskritai, pasak A. Butkevičiaus, PVM lengvatų yra numatyta per mažai. Įvertinus tai, kad šalyje realiosios pajamos mažėja, mažėja ir mokesčių mokėtojų, todėl tenka numatyti daugiau PVM lengvatų.
"Mes siūlysime, kad būtų numatytos lengvatos šviežiai ir atšaldytai mėsai, paukštienai. Esant šioms lengvatoms, manau, kad dalis verslininkų, kurie prekiauja turguje, ryžtųsi įregistruoti įmones. Tokiu atveju mokesčių mokėtojų skaičius padidėtų, o tai būtų naudinga visai valstybei", - teigia Seimo narys A. Butkevičius.
Anot parlamentaro, Vyriausybė turėtų atlikti ekonominę analizę ir sužinoti, kokiose srityse yra didžiausios problemos. Tuomet reikėtų mažinti mokesčius, kurie paskatintų vidaus vartojimą ir eksportą.
"Reikia pripažinti, kad šiandien valdančioji dauguma neturi jokios paruoštos programos, kaip skatinti ekonomiką", - teigė Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas.
Anot A. Butkevičiaus, šiuo metu iškilo dar viena problema - atlyginimų mokėjimas "vokeliuose".
"Verslininkai sako, jog ši "priemonė" sugrįžo dėl to, kad jie nebemato jokios kitos galimybės išgyventi. Vyriausybė privalo suprasti, kad šešėlinė ekonomika plečiasi. Ji didės ir toliau, nes vykdoma neteisinga mokesčių reforma", - mano A. Butkevičius.