• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau eina aštuntas mėnesis, kaip Lietuvos vairuotojai savo transporto priemonėse turi vežiotis naujos sudėties vaistinėles, kitaip grės baudos.

Jau eina aštuntas mėnesis, kaip Lietuvos vairuotojai savo transporto priemonėse turi vežiotis naujos sudėties vaistinėles, kitaip grės baudos.

REKLAMA

Naujos komplektacijos pirmosios pagalbos rinkiniai fizinėse ir internetinėse vaistinėse kainuoja nuo 25 iki 49 eurų. Vis tik norintiems vaistinėles pasipildyti atskirai pirktomis priemonėmis tenka mokėti daugiau.

Pavyzdžiui, turniketas kainuoja apie 15 eurų, o jų reikia dviejų, tad vien jiems gali reikėti išleisti 30 ar daugiau eurų.

Vis tik policijos pareigūnai neslėpė, kad specialiai vaistinėlių netikrina – tą daro tik esant galimybei, vykdydami kitas funkcijas.

Naujų vaistinėlių sudėtis

Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas įvardijo, kad naujos sudėties vaistinėles sudaro šios medicininės prekės:

REKLAMA
REKLAMA
  • Sterilūs pleistrai – 10 vnt. 
  • Pleistras rulonėlyje – 1 vnt. 
  • Sterilus spaudžiamas tvarstis – 1 vnt.
  • Nesterilus tvarstis – 5 vnt.
  • Palaikomasis trikampio formos tvarstis – 2 vnt.
  • Pirmosios pagalbos žirklės – 1 vnt.
  • Speciali antklodė, skirta paguldyti ir apkloti nukentėjusįjį, –  2 vnt.
  • Žaizdų tvarstis, sterilus – 10 vnt.
  • Vienkartinės pirštinės, medicininės  –   4 vnt.
  • Pirmosios pagalbos gaivinimo kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti – 2 vnt.
  • Vienkartinis šalčio maišelis   –  2 vnt.
  • Turniketas, skirtas stipriam (masyviam) kraujavimui galūnėse (rankose, kojose) stabdyti,  – 2 vnt.
  • Pirmosios pagalbos teikimo aprašymas, turniketo naudojimo taisyklės – 1 vnt.

Taigi, pagal Sveikatos apsaugos ministerijos atnaujintus reikalavimus, vaistinių tinklo „Benu“ rinkodaros ir komunikacijos vadovės Ritos Šelekaitės-Ivaškevičienės aiškinimu, nuo 2023 m. liepos 1 d. vaistinėlės turi būti papildytos 2 vienkartiniais šalčio maišeliais, 2 turniketais ir 2 vienkartinėmis apsauginėmis plėvelėmis arba pirmos pagalbos gaivinimo kaukėmis dirbtiniam kvėpavimui atlikti.

REKLAMA

„Pagal atnaujintus reikalavimus, senoji vaistinėlė neprivalo būti pakeičiama nauja. Jei turimoje senosios sudėties vaistinėlėje esančių priemonių galiojimo laikas nėra pasibaigęs, ją galima tiesiog papildyti minėtomis sudėtinėmis dalimis“, – pridūrė pašnekovė.

Perkant atskirai, 38 eurai – vos už tris priemones

R. Šelekaitė-Ivaškevičienė nurodė, kad naujos sudėties pirmosios pagalbos vaistinėles galima įsigyti tiek fizinėse „Benu“ vaistinėse, tiek vaistinėje internete.

REKLAMA
REKLAMA

Vaistinėlių kaina – 24,99 euro perkant internetu ir 29,99 euro jas įsigyjant fizinėse vaistinėse.

„Camelia“ vaistinėse, atstovo teigimu, šiuo metu pirmosios pagalbos rinkinio kaina vaistinėse ir vaistinėje internete yra apie 32–49 eurus.

R. Blynas išskyrė tris pagrindines papildomas priemones, kurios yra privalomos būtent naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkiniuose.

Anot jo, turniketas kainuoja apie 15 eurų, tad dviem teks išleisti net 30 eurų.

Šaldantis kompresas atsieina 2,5 euro, tad už abu – 5 eurai. Ir vienkartinė kaukė dirbtiniam kvėpavimui atlikti – apie 1,5 euro, tad abi kainuos 3 eurus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkas pridūrė, kad atskirų prekių, įeinančių į pirmosios pagalbos rinkinio sudėtį, kainos – labai skirtingos, kadangi yra išties platus skirtingų gamintojų pasirinkimas.

„Svarbu įsidėmėti, kad visos į šį rinkinį įeinančios ir atskirai įsigyjamos prekės turi būti pažymėtos atitikties ženklu CE. Pastarasis reiškia, kad medicinos priemonės pagamintos laikantis visų nustatytų saugos reikalavimų ir yra saugios naudoti“, – komentavo R. Blynas.

REKLAMA

O R. Šelekaitė-Ivaškevičienė atkreipė dėmesį, kad norint surinkti vaistinėlę iš atskirų komponentų, jos kaina svyruos priklausomai nuo pasirinktų priemonių tipo, gamintojų ir kitų aspektų:

„Apibendrintai galima pasakyti, kad, perkant vaistinėlės priemones atskirai, jos kainuos brangiau nei šios priemonės kainuoja jau sukomplektuotoje vaistinėlėje. O, kiek brangiau, priklausys nuo konkrečių pirkėjų pasirinkimų.“

REKLAMA

Kokios baudos gresia?

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vyriausiosios specialistės Jorūnės Liutkienės teigimu, naują rinkinį svarbu įsigyti dėl pačių vairuotojų saugumo ir, kad atsitikus nelaimei, būtų galimybė padėti sau bei kitiems.

Už netinkamą pirmosios pagalbos rinkinį ar vaistinėlės neturėjimą transporto priemonėje vairuotojams yra taikoma administracinė atsakomybė – bauda nuo 10 iki 12 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paklausus, ar vairuotojai yra specialiai tikrinami dėl vaistinėlių, J. Liutkienė atsakė taip: 

„Kaip akcentavome ir prieš, ir per, ir po pasikeitimų, policijos pareigūnai, vykdydami savo funkcijas užtikrinant saugų eismą, pasidomi ir esant galimybei patikrina, ar vairuotojai turi naujos sudėties vaistinėles.“

Yra tokių, kurie nusprendžia pirkti tik dabar

Pasak R. Šelekaitės-Ivaškevičienės, pats intensyviausias naujos sudėties vaistinėlių pirkimas „Benu“ vaistinėse buvo fiksuotas praėjusių metų gegužės–birželio mėnesiais.

REKLAMA

„Nedidelį vaistinėlių pardavimo pakilimą taip pat stebėjome ir 2023 metų gruodį. Šiuo metu vaistinėlių galima įsigyti tiek mūsų fizinėse vaistinėse, tiek internetu.

Kadangi pirmosios pagalbos rinkinius galima įsigyti ne tik vaistinėse, bet ir kitose prekybos vietose, sunku įvertinti, ar šalies mastu yra patenkintas šių priemonių poreikis“, – nurodė ji.

„Camelia“ atstovas nurodė, kad pernai klientai daugiausiai naujos sudėties vaistinėlių įsigijo birželio mėnesį: „Tačiau išaugusią paklausą ir pardavimus skaičiavome visą vasarą ir dar rudens pradžioje.

REKLAMA

Iš tiesų vis dar sulaukiame klientų, kurie tik dabar nusprendžia įsigyti atnaujintą pirmosios pagalbos rinkinį – poreikis vis dar yra, nors ir gerokai mažesnis, lyginant su šiltuoju sezonu.“

R. Blyno teigimu, į vaistines užsukę ar vaistinėje internete besilankantys pacientai automobilių vaistinėles komplektuojasi ir patys, tačiau šis variantas yra retesnis. 

Vaistininkas taip pat negalėjo pasakyti, kiek šalies gyventojų šiuo metu savo automobiliuose turi naujos sudėties vaistinėlę ir kiek dar neturi:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kadangi naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkiniais prekiavo ne tik vaistinės, bet ir įvairios parduotuvės, taip pat buvo įsigyjama atskirų į rinkinio sudėtį įeinančių prekių.“ 

Policijos atstovė taip pat negalėjo atsakyti, kiek vairuotojų buvo pričiupti be naujos sudėties vaistinėlių, mat šie pažeidimai „sukrenta į baudas, kuriose yra ir kiti pažeidimai, o jų yra labai daug, todėl atrodys dideli skaičiai, kurie realiai nieko neatspindės.“

REKLAMA

Primena apie turniketo ir gaivinimo kaukės naudojimą

Kaip anksčiau tv3.lt portalui yra komentavusi „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė, vos nusipirkus vaistinėlę, prieš ją padedant į automobilį geriausia būtų atidžiai perskaityti pirmosios pagalbos teikimo aprašą ir instrukciją, kaip naudotis rinkinyje esančiomis priemonėmis.

Ji atkreipė dėmesį, kad šiuo klausimu galima pasikonsultuoti ir vaistinėje: „Vis dar dažniausias klausimas, kurį tenka išgirsti – kaip naudotis turniketu.

REKLAMA

Visų pirma, jis yra skirtas stabdyti stipriam arteriniam kraujavimui iš galūnės, tai – vienkartinė priemonė. Tad panaudojus jo negalima dėti atgal į vaistinėlę.“

Vaistininkės teigimu, jei uždėjus keletą tvarsčių ir stipriai prispaudus kraujas nesisunkia, turniketas nėra reikalingas. Jis turėtų būti dedamas tik tada, kai yra intensyvus, nesustabdomas kraujo tekėjimas – turniketas skirtas naudoti tik ant kojų arba rankų.

REKLAMA
REKLAMA

G. Tautkevičienės aiškinimu, turniketas dedamas maždaug 5–7 cm. virš žaizdos, nenuvelkant nuo sužalotojo viršutinių drabužių. Tai padarius, turniketo lazdelę reiktų sukti taip, kad sustotų kraujavimas iš žaizdos ir toje vietoje nebūtų jaučiamas pulsas.

Jei kraujavimas nesustoja – galima dėti ir antrą turniketą. Labai svarbu pažymėti turniketo uždėjimo laiką tam numatytoje vietoje ir jo nenuimti, kol į nelaimės vietą atvyks greitosios medicinos pagalbos medikai.

Anot pašnekovės, jeigu streso akimirką pasimiršo tam tikri niuansai, paskambinus greitajai pagalbai ir laukiant paramedikų galima paprašyti priminti, kaip teisingai suteikti pirmąją pagalbą.

Vaistininkė nurodė, kad pirmosios pagalbos kaukė gaivinimui į pagalbą pasitelkiama, kuomet žmogus nekvėpuoja ir yra be sąmonės.

„Gaivinimą reikėtų pradėti nuo drabužių atlaisvinimo ir sužalotojo krūtinės apnuoginimo, tuomet būtina susirasti vietą, kur susikerta krūtinkaulis ir speneliai bei pradėti gaivinimą spaudžiant būtent tą tašką 30 kartų.

Po jų atliekami 2 įpūtimai, kuriems ir reikia naudoti pirmosios pagalbos gaivinimo kaukę. Šių veiksmų eigą reikia kartoti tol, kol žmogus atgaus sąmonę arba į įvykio vietą atvyks medikai“, – pažymi „Gintarinės vaistinės“ atstovė.

Nesiskiepijau nuo makaronos - ir išgyvenau puikiausiai. Nesirinkau "elektros tiekėjo" - man elektra atpigo. Nepirkau naujos vaistinėlės - sutaupiau. O išvada - reikia daryt priešingai nei šita valdžia sako.
sios salies pilieciams.. Idomu kada baigsis sis plesikavimas bauduvos rsp? Kur gali nuuplesti,ten lupa pinigus. Daugiau nieko neisgirsi, baudos, kainos,mokesciai.. Banditu ir vagiu salis..
2023 metu afera.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų