„Eurovaistinei“ skirta 27,5 mln. eurų, „Gintarinei vaistinei“ – 16,7 mln., „Tamro“ – 9,2 mln., „Benu“ – 7,7 mln., vaistų tiekimo įmonei EVD – 2,7 mln., konsultacijų, valdymo, tyrimų ir rinkodaros bendrovei EVRC – 1,27 mln., „Limedikai“ – 7,4 mln., „Siromed Pharma“ – 11,2 tūkst., Lietuvos vaistinių asociacijai – 7,4 tūkst. eurų baudos.
Baudos skirtos už Konkurencijos įstatymo ir sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo pažeidimą.
Konkurencijos taryba išsiaiškino, kad 2017 metais Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) nusprendus įvertinti, ar reikia keisti vaistų mažmeninės ir didmeninės prekybos antkainius, ji paprašė asociacijos pateikti ekonominiais skaičiavimais pagrįstus antkainių pasiūlymus.
Pasak pranešimo, tarpininkaujant LVA, vaistų prekybos bendrovės suderino ministerijai pateiktus kompensuojamųjų vaistų antkainius, tariamai pagrįstus jų veiklos kaštais. Vėliau konkurentės kartu parengė vaistinės prototipo dokumentą, kuris esą turėjo parodyti, jog tik ministerijai nustačius jų siūlomus antkainius, bendrovės galės išlikti rinkoje.
Minėtame dokumente buvo nurodyta, kad vaistinės prototipo pelnas iki mokesčių su paskaičiuotais antkainiais būtų nulinis, o su tuomet galiojusiais antkainiais – neigiamas, jis dar sumažėtų pakeitus vaistų kompensavimo tvarką. LVA ir bendrovių susirašinėjimas atskleidė jų siekį akcentuoti, kad jeigu antkainiai nebus pakeisti, dėl nuostolingos veiklos dalis vaistinių bus uždaryta.
Tyrimo duomenimis, konkurenčių suderinti kompensuojamųjų vaistų antkainiai turėjo ne tik padengti jų kaštus, bet ir užtikrinti papildomus pelnus. Tai liudija ir vidinė bendrovių komunikacija, kad nustatant antkainius svarbus net ir vienas centas, kuris per metus duoda 90 tūkst. eurų pajamų.
Konkurencijos taryba konstatavo, jog, teikdamos suderintus antkainius ir juos pagrindžiančius skaičiavimus LVA ir bendrovės turėjo reikšmingą įtaką SAM sprendimams, o pastaroji, neturėjusi informacijos apie bendrovių kaštus, rėmėsi asociacijos ir konkurentų suderintais antkainiais, kuriuos vėliau iš esmės patvirtino.
Tokie kompensuojamųjų vaistų antkainiai, įtvirtinti sveikatos apsaugos ministro įsakyme, įsigaliojo 2018-ųjų liepą ir galioja iki šiol.
Konkurencijos taryba pranešė, kad SAM siūlys įvertinti, ar teisinis reglamentavimas, dėl kurio buvo panaikintos ekonominės paskatos taikyti mažesnius antkainius nei ministro patvirtinti, yra būtinas ir proporcingas, ir jei ne – jį keisti, taip pat iš naujo nustatyti antkainius.
Be to, Vyriausybei bus siūloma inicijuoti Farmacijos įstatymo ir kitų teisės aktų pakeitimą, įtvirtinant aiškius bei skaidrius kompensuojamųjų vaistų antkainių nustatymo kriterijus ir jų apskaičiavimo bei duomenų teikimo sprendimus.
Konkurencijos tarybos nutarimas per mėnesį gali būti skundžiamas Vilniaus apygardos administraciniam teismui.
Pliusai - camelijai , gintarinei - nors patikrinus ir ten atrastų....