Kaip praneša BBC, nuo 2015 m. iki 2019 m. vykusių bandymų metu darbuotojams buvo mokamas toks pat mėnesinis atlyginimas tik už trumpesnes darbo valandas.
Daugumoje darboviečių produktyvumas arba nepasikeitė, arba padidėjo, tikino tyrėjai.
Daugybė panašių bandymų šiuo metu yra vykdomi visame pasaulyje, įskaitant ir Ispaniją, o Naujojoje Zelandijoje tokį eksperimentą atlieka kompanija „Unilever“.
Reikjaviko miesto tarybos ir Islandijos vyriausybės vykdytame bandyme iš viso dalyvavo daugiau kaip 2 500 darbuotojų. Tai sudaro apie 1 proc. Islandijos darbingo amžiaus žmonių populiacijos.
Į eksperimentą įsitraukė daugybė skirtingų darboviečių, tarp jų ir vaikų darželiai, biurai, socialinių paslaugų tiekėjai ir ligoninės.
Kaip teigia Jungtinėje Karalystėje įsikūrusio idėjų instituto „Autonomy“ ir Islandijos tvarios demokratijos asociacijos (ALDA) tyrėjai, dauguma darbuotojų dirbo nebe 40, o 35–36 valandas per savaitę.
Tyrėjai praneša, kad tai paskatino profesines sąjungas iš naujo derėtis dėl darbo valandų, todėl dabar 86 proc. Islandijos darbuotojų dirba trumpiau už tą patį atlyginimą arba greitai gaus tokią teisę.
Darbuotojai jautė mažiau streso, sumažėjo jų „perdegimo“ rizika. Jie taip pat teigė, kad pagerėjo jų savijauta, tapo lengviau derinti darbą ir laisvalaikį. Darbuotojai dabar turi daugiau laiko, kurį gali skirti savo šeimoms, hobiams ar namų ruošos darbams.
Willas Stronge‘as, „Autonomy“ tyrimų vadovas, sakė: „Didžiausias pasaulyje trumpesnės darbo savaitės bandymas viešajame sektoriuje buvo visapusiškai sėkmingas. Jis parodo, kad viešasis sektorius yra pasirengęs tapti trumpesnės darbo savaitės pradininku – to gali pasimokyti ir kitos valstybės.“
ALDA tyrėjas Gudmunduras Haraldssonas teigė: „Islandijos kelionė į trumpesnę darbo savaitę mums parodė, kad moderniais laikais yra įmanoma ne tik trumpesnė darbo diena, bet ir kiti progresyvūs pokyčiai."
Keturių dienų darbo savaitės bandymus šiuo metu atlieka ir dalis kompanijų Ispanijoje. Šiuos eksperimentus iš dalies paskatino koronaviruso pandemijos mesti iššūkiai.
Vartojimo prekių milžinė „Unilever“ savo darbuotojams Naujoje Zelandijoje suteikė galimybę susitrumpinti savo darbo savaitę iki 20 proc. nesumažinant jų atlyginimo.
Gegužę kampanijos „4 day week“ užsakytoje ataskaitoje, kurią atliko „Platform London“, yra teigiama, kad trumpesnės darbo valandos galėtų padėti sumažinti Jungtinės Karalystės anglies dioksido pėdsaką.