• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje įvairių kompensacijų, paramų ir išmokų yra nemažai, tad gyventojai gali gan lengvai pasimesti, kas, kam ir kada priklauso, kiek pinigų galima gauti ir nuo ko priklauso sumos dydis?

Lietuvoje įvairių kompensacijų, paramų ir išmokų yra nemažai, tad gyventojai gali gan lengvai pasimesti, kas, kam ir kada priklauso, kiek pinigų galima gauti ir nuo ko priklauso sumos dydis?

REKLAMA

Vien tėvams (įtėviams, globėjams, seneliams) ir jų vaikams, neskaičiuojant išimčių ir pan., yra numatyta 12 skirtingų išmokų ir paramų.

Remiantis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) svetainėje pateikta 2024 m. informacija, čia rasite visas šias išmokas, jų dydžius, sąlygas ir kt.

Motinystės išmoka – kada ir kokio dydžio priklauso?

Ji mokama motinystės socialiniu draudimu apdraustai moteriai, kuri dirbdama mokėjo įmokas ir iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį nei 12 mėn. motinystės socialinio draudimo stažą per paskutinius 24 mėn. bei kuriai suteiktos nėštumo ir gimdymo atostogos.

Jeigu moteris reikiamo motinystės socialinio draudimo stažo neįgijo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, tokiu atveju stažas skaičiuojamas iš 24 mėn. laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi motinystės išmoka vis tiek priklausys.

Minimali motinystės išmoka negali būti mažesnė nei 440 eurų (neatskaičius mokesčių).

Tačiau maksimalios ribos nėra nustatomos ir konkretus išmokos dydis priklauso nuo buvusių darbo pajamų.

REKLAMA

Jeigu šių sąlygų mama neatitinka ir motinystės išmokos gauti negali, likus 70 d. iki numatomos gimdymo dienos jai yra mokama 353,65 euro išmoka.

Tėvystės išmoka – negali viršyti 2 VDU

Ji mokama motinystės socialiniu draudimu apdraustam tėčiui (įtėviui), kuris dirbdamas mokėjo įmokas ir iki pirmosios tėvystės atostogų dienos sukaupė ne trumpesnį nei 6 mėn. motinystės socialinio draudimo stažą per paskutinius 24 mėn.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi gimus vaikui tėčiui suteikiamos 30 d. tėvystės atostogos, kurias galima skaidyti į ne daugiau kaip dvi dalis. O pasinaudoti apmokamomis atostogomis galima iki vaikui sukanka 1 metai.

Jeigu vyras reikiamo stažo neįgijo, nes buvo vaiko priežiūros atostogose su kitu vaiku, tokiu atveju stažas skaičiuojamas iš 24 mėn. laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai. Taigi, tėvystės išmoka vis tiek priklausys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvystės išmokų dydis siekia 77,58 proc. nuo darbo užmokesčio neatskaičius mokesčių.

Minimali tėvystės išmoka taip pat negali būti mažesnė nei 440 eurų (neatskaičius mokesčių).

Tačiau maksimalus kompensuojamasis uždarbis tėvystės išmokai negali viršyti 2 šalies vidutinių darbo užmokesčių (VDU), galiojusių užpraeitą ketvirtį iki teisės gauti išmoką atsiradimo dienos, dydžio.

REKLAMA

Vaiko priežiūros išmoka dirbusiems tėvams, seneliams ir kt.

Tėvai gali pasirinkti, ar jie nori vaiką prižiūrėti ir vaiko priežiūros išmoką gauti iki vaikui sueis 18 mėn. (išmokos dydis sieks 60 proc. darbo užmokesčio) ar 24 mėn. (pirmus metus išmokos dydis sieks 45 proc., antrus – 30 proc. darbo užmokesčio).

Iš jų 2 neperleidžiamus atostogų mėnesius vaiką gali prižiūrėti kiekvienas iš vaiko tėvų (bendrai – 4 mėn.: 2 – mama, 2 – tėtis), gaudami 78 proc. darbo užmokesčio išmoką.

REKLAMA

O likusiu laiku vaiką gali prižiūrėti tiek tėvai, tiek seneliai. Nors pastarieji negali pasinaudoti neperleidžiamais mėnesiais, prižiūrėdami anūką jie gali gauti vaiko priežiūros išmoką likusį laiką, jei atitiks nustatytas sąlygas.

T. y., kaip minėta anksčiau, bus apdrausti motinystės socialiniu draudimu, nes mokėjo įmokas ir sukaupė ne trumpesnį nei 12 mėn. stažą.

Pažymėtina, kad, kai vienoje šeimoje yra keli prižiūrimi vaikai, vaiko priežiūros išmokas už skirtingus vaikus gali gauti keli suaugusieji, jeigu atitinka visus kriterijus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu vaiką augina tik vienas iš tėvų, jis turi teisę į 2 neperleidžiamus vaiko priežiūros atostogų mėnesius ir turi teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už papildomą 2 mėn. trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį.

O įvaikinus bet kurio amžiaus vaiką (iki 18 m.), išmoka yra mokama 18 ar 24 m. pasirinktinai. Tuomet vaiko priežiūros atostogos suteikiamos per 3 mėn. nuo tada, kai įsiteisėja teismo sprendimas dėl įvaikinimo.

REKLAMA

Kada vaiko priežiūros išmoka yra mažinama?

SADM priduria, kad į darbą tėvai gali grįžti bet kada ir papildomos pajamos išmokos nesumažina, jei jas sudėjus bendra suma neviršija viso buvusio vidutinio atlyginimo.

Tie, kurie gauna minimalią vaiko priežiūros išmoką ir papildomas pajamas, išmokos jiems nėra mažinamos, jeigu bendra suma neviršija minimalios mėnesinės algos (MMA).

REKLAMA

O tiems, kurie gauną maksimalią išmoką ir papildomas pajamas, išmoka nesumažėja, jei bendra išmokos ir pajamų suma neviršija jų buvusio vidutinio atlyginimo ir 5 VDU. 

Vis tik neperleidžiamais mėnesiais taisyklė yra kitokia – jų metu dirbant, išmoka yra iškart mažinama gautų pajamų suma.

Tačiau jei vaiką augina tik vienas iš tėvų, net ir dirbdamas jis gauna viso dydžio (78 proc.) vaiko priežiūros išmoką. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji nėra mažinama ir tiems, kurie jos gavimo laikotarpiu turi savarankiškos veiklos pajamų.

Vienkartinė išmoka vaikui gimus ar jį įsivaikinus

Kiekvienam gimusiam (ar įvaikintam) vaikui yra išmokama vienkartinė 605 eurų išmoka.

Dėl jos reikia kreiptis per 12 mėn. nuo jo gimimo dienos (arba nuo tada, kai įsiteisėja teismo sprendimas dėl įvaikinimo, nesvarbu, ar vaikui gimus išmoka jau buvo suteikta, ar ne).

REKLAMA

Jei vaikui yra nustatoma globa šeimoje ar šeimynoje ir išmoka vaikui gimus (ar nustačius globą) dar nebuvo suteikta, ji priklauso iki vaikui sukanka 1,5 metų. Dėl jos reikia kreiptis per 6 mėn. nuo globos nustatymo dienos.

Jeigu gimsta daugiau vaikų, vienam iš tėvų kas mėnesį yra mokamos papildomos išmokos iki vaikams sukanka 2 metai:

  • gimus dvynukams, išmokama 220 eurų;
  • gimus trynukams – 440 eurų;
  • gimus ketvertukui – 660 eurų;
  • ir t. t., sumą didinant 220 eurų.

Išmoka nepriklauso, jeigu vaikas gimė negyvas, yra išlaikomas valstybės ar savivaldybių finansuojamoje įstaigoje arba vienas iš sutuoktinių įsivaikina kito sutuoktinio vaiką.

REKLAMA

Vaiko pinigai ir papildoma išmoka prie jų

Kiekvienam nepilnamečiui (arba iki 23 m., jei vaikas mokosi pagal bendrojo ugdymo programą) kas mėnesį yra mokami vaiko pinigai – 96,25 euro. 

Papildoma 56,65 euro dydžio išmoka prie vaiko pinigų mokama visiems vaikams:

  • iš gausių (3 ir daugiau vaikų) šeimų, nevertinant pajamų;
  • iš nepasiturinčių šeimų, kai šeimos pajamos per mėnesį vienam nariui neviršija 352 eurų;
  • nepilnamečiams su negalia arba pilnamečiams, besimokantiems pagal bendro ugdymo programą, kai jiems nustatomas 55 proc. ar mažesnis dalyvumo lygis.

REKLAMA
REKLAMA

Išmokos kariams, besimokantiems ar studijuojantiems tėvams

Jeigu vaiko tėtis (įtėvis) ar mama (įmotė) yra pašaukti arba savanoriškai atlieka privalomąją pradinę karo tarnybą, jų vaikui kas mėnesį mokama 82,5 euro dydžio išmoka.

Tačiau, jei karo tarnybą atlieka abu tėvai, išmoka nėra didinama.

Kai vienas iš tėvų dėl mokymosi ar studijų nėra sukaupęs socialinio draudimo stažo, jam kas mėnesį mokama 330 eurų išmoka iki kol vaikui sukaks 2 metai.

Jos dydis nesikeičia, jei gimsta dvynukai, trynukai ar daugiau vaikų.

Išmoką nustojama mokėti, jei asmuo įgyja teisę į anksčiau minėtą vaiko priežiūros išmoką arba ji mokama kitam vaiko tėvui, globėjui, seneliui, įtėviui.

Nemokamas maitinimas ir parama mokinio reikmenims

Visi priešmokyklinukai, pirmokai ir antrokai turi teisę į nemokamus pietus mokykloje, nevertinant šeimos pajamų (dėl to teikti prašymų nereikia).

Vyresnių klasių mokiniai turi teisę į nemokamus pietus, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 264 eurai. 

Teisę į maitinimą mokyklų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose ir 110 eurų dydžio paramą mokinio reikmenims įsigyti turi mokiniai, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį yra mažesnės nei 264 eurai.

Kur kreiptis?

Į „Sodrą“ reikia kreiptis dėl:

  • motinystės išmokos (dirbusiai mamai);
  • tėvystės išmokos (dirbusiam tėčiui)
  • vaiko priežiūros išmokos (dirbusiam asmeniui).

Kreiptis į savo gyvenamosios vietos savivaldybę arba pateikti prašymą per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą spis.lt reikia dėl:

  • vienkartinės išmokos nėščiai nedirbusiai moteriai;
  • vienkartinės išmokos gimusiam (įvaikintam) vaikui;
  • vaiko pinigų;
  • papildomos išmokos prie vaiko pinigų;
  • išmokos gimus daugiau vaikų (dvynukai ir t. t.);
  • išmokos kario vaikui;
  • išmokos besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai;
  • nemokamo maitinimo;
  • paramos mokinio reikmėms įsigyti.

 

tv3.lt

laikas mazinti tas ismokas uz vaikus , nes prasciokai dabar labai daug dauginasi ir nieko nedirba, dauzosi ju gimdiniai nuo ryto iki nakties i grindis ir kas is tokiu alkoholiku ir bedarbiu uzaugs busimi bedarbiai , kurie toliau siurbs pasalpas.
Pinigai ant medžio auga tik raškyk , nei dirbti nereikia.
Tik duok ir duok .
Užtat ir trūksta pinigų neįgaliems, pensininkams išdirbusiems visą gyvenimą.
Niekur tokių ilgų motinystės atostogų nėra.
Visiška pas mus nesąmonė
pritariu 100% , atsibodo tos begalines ismokos uz tuos vaikus, laikas naikint tas ismokas arba mazint, prisigimdo sau tai tegul ir dirba, o ne gyvena kitu mokesciu moketoju saskaita.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų