„Kuomet Maskvos gyventojui Vasilijui Korobcovui pasireiškė pirmieji galimi Covid-19 simptomai, 37-erių vyras konsultavosi su artimaisiais ir ieškojo informacijos internete. Tačiau testo jis nedarė, į ligoninę nesikreipė. 50-metis Igoris Silajevas taip pat nedarė testo kuomet jam pasireiškė ligos simptomai – kosulys ir sloga – net ir po to, kai važiavo greitosios pagalbos automobiliu kartu su savo tėvais, kuriems buvo diagnozuotas koronavirusas. I. Silajevas paprasčiausiai įsigijo tuos pačius vaistus, kurie buvo skirti jo tėvams, ir pradėjo gydytis pats“, – tik keli iš pavyzdžių, kaip rusai reaguoja į pandemiją, rinkdamiesi savigydą, rašoma „The Washington Post“.
Rusai iš esmės, anot apklausų, nepasitiki gydytojais ir valstybinėmis ligoninėmis. Iš dalies tai dar yra sovietinis palikimas, kuomet ligoninės buvo nemokamo, bet gąsdinančio gydymo vieta. Daugelis labiau pasitikimi nuojauta ir savigyda, kuomet suserga. Kreiptis į mediką – ne pirmo prioriteto reikalas, rašoma leidinyje. Nepasitikėjimas medicinos sistema ir saviizoliacijos ar kaukių dėvėjimo taisyklių nesilaikymas yra tas raktas, kuris gali atrakinti staigaus koronaviruso atvejų šuolio šalyje spyną. Per pastarąjį mėnesį užkrėstųjų skaičius patrigubėjo, o ligonių perpildytos ligoninės jau prašo V. Putino įsikišimo.
Rusijoje kasdien registruojama daugiau nei 17 tūkst. naujų atvejų, beveik 28 proc. jų yra besimptomiai atvejai. Už sąmoningą Covid-19 ligos nuslėpimą yra numatytos griežtos baudos, net ir įkalinimas. Tačiau nustatyti, kada žmonės žinojo, jog jau serga, sudėtinga. Maža to, daugelis žmonių su nežymiais simptomais vengia darytis testus, kad nesulauktų privalomos izoliacijos, sekimo telefonu ir galimų baudų – ir rekomenduoja aplinkiniams savo socialinių tinklų paskyrose elgtis taip pat.
Rusai dažnai kreipiasi į vaistines dėl šeimos gydytojų trūkumo, aiškino situaciją kardiologas Maksimas Osipovas.
„Iš esmės, tai žmonės patys save gydo, – aiškino jis. – Taruse mane žino visi farmacininkai. Aš stoviu eilėje ir girdžiu, kaip jie konsultuoja pacientus: „Šitas nuo skrandžio. Čia nuo širdies. Čia nuo arterinio spaudimo. Čia dar nuo kažko“.
Pasak M. Osipovo, žmonės netiki, kad valdžia veikia siekdama apsaugoti jų interesus, todėl yra ignoruojami patarimai dėvėti kaukes, laikytis socialinės distancijos ir darytis testus.
Šeimų istorijos: patys nesikreipia į medikus, kurie nelabai kažkuo ir padėti gali
V. Korobcovas, technologas, dažniausiai vengia medikų. „Visada yra internetas, galima sužinoti, kokie nauji metodai taikomi“, – „The Washington Post“ cituojamas jis.
Kuomet balandžio mėnesį V. Korobcovui pakilo temperatūra ir pradėjo skaudėti galvą, jis tris dienas neišėjo iš miegamojo, jeigu jo 91-erių močiutė palikdavo savo kambarį. Po to, kai jam simptomai jau dingo, jis pasidarė testą ir su palengvėjimu atsiduso, sulaukęs neigiamo rezultato.
Tačiau netrukus panašūs simptomai pasireiškė jo močiutei ir mamai. Jos tuomet nebuvo namie, kai močiutė namuose susmuko ant grindų be sąmonės. Po kelių dienų, visą nusilpusią ir kamuojamą šaltkrėčio, ją nuvežė į ligoninę. Dar po dviejų dienų ji mirė. Tik po mirties jai buvo diagnozuotas Covid-19 virusas. Jau po penkių dienų Korobcovo mamai, Jelenai, taip pat pasireiškė simptomai, tačiau ji nusprendė nesikreipti į vietos polikliniką. Vietoje to šeima internete susirado antibiotikų ir antivirusinių preparatą, bei juos įsigijo. Tačiau karštis neatslūgo, ir Korobcovas, baimindamas, kad gali netekti ir mamos, dvi dienas beviltiškai bandė prisiskambinti į vietos polikliniką.
„Išsikviesti gydytoją buvo neįmanoma, – prisiminė jis. – Aš skambinau į visas įmanomas vietas“.
Galų gale jis nuėjo į polikliniką pats, norėdamas iškviesti greitąją pagalbą, tačiau ši taip ir neatvažiavo. Po kelių dienų, kuomet ligonės būklė jau pagerėjo, atvyko gydytojas ir įteikė motinai perspėjimą, kad ji dabar privalo saviizoliuotis, liepė vartoti vaistus nuo gerklės skausmo.
„Medicinos darbuotojai nežino, ką daryti. Tai yra visiškas kolapsas ir bejėgiškumas, – konstatavo situaciją V. Korobcovas. – Jie nedarė jokių testų, paprasčiausiai įteikė tą kvailą nurodymą, jie seks dabar ją per tą kvailą socialinio monitoringo programėlę“.
Kitas leidinio kalbintas rusas I. Silajevas nesidarė testo tik tam, kad galėtų vaikščioti į parduotuvę pirkti produktų savo tėvams. Testo darytis nuvyko tik praėjus porai savaičių nuo savo pasveikimo ir jis buvo neigiamas. „Nežinau, buvo pas mane Covid ar ne, – aiškina jis. – Tačiau aš gydžiausi profilaktiškai, ir, tikėtina, tai buvo neatsakinga ar nelabai protinga, bet aš galvojau, jeigu man pasidarys labai blogai, tai eisiu pas gydytoją ar išsikviesiu greitąją“.