Saudiečių žvalgybos duomenimis, Irano kariuomenė rengiasi taikinių Saudo Arabijoje puolimui, taip pat rengiami išpuoliai Irako Kurdistano teritorijos mieste Erbilyje, kur savo bazę turi įsirengusi JAV kariuomenė.
Saudo Arabija, JAV ir kelios kitos Artimųjų Rytų valstybės padidino kariuomenės parengties lygį, skelbiama „Wall Street Journal“. JAV Saugumo tarybos atstovas leidiniui pareiškė, kad Baltieji rūmai yra sunerimę dėl gautos informacijos. „Mes veiksime be menkiausių abejonių, gindami savo ir mūsų partnerių regione interesus“, – cituojamas šaltinis.
Rugsėjo pabaigoje Iranas balistinėmis raketomis ir dronais atakavo Irako šiaurę. Vienas iš bepiločių, skridęs į Erbilį, buvo numuštas JAV naikintuvu.
Teheranas kaltina Irako šiaurėje savo bazes įsikūrusias „irano kurdų separatistų grupuotes“ skatinant neramumus pačiame Irane. Analogiškus kaltinimus Irano valdžia pažėrė ir Saudo Arabijai, JAV bei Izraeliui.
Spalio mėnesį Irano karinė vadovybė pareikalavo iš Saudo Arabijos, kad šiai priklausančios televizijos, transliuojančios naujienas farsi kalba, nutrauktų protestų Irane nušvietimą. „Tai mūsų paskutinis perspėjimas, nes jūs kišatės šiomis žiniasklaidos priemonėmis į mūsų vidaus reikalus“, – aiškino Islamo revoliucinės gvardijos korpuso vadas Hosseinas Salami.
Irano aukščiausiasis lyderis, ajatola Ali Khamenei pareiškė, kad neramumus šalyje tariamai organizavo JAV ir Izraelis.
Socialiniuose tinkluose lapkričio 2-ąją taip pat išplito vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip virš Jamkarano mečetės kupolo Kumo mieste ir mečetės Širaze yra iškeliama taip vadinamoji „Irano atpildo vėliava“, iš esmės reiškianti perspėjimą apie pradedamus karo veiksmus.
Paskutinį sykį „raudonoji vėliava“ Irane buvo iškelta 2020-ųjų sausį, kuomet buvo nužudytas Irano kariuomenės spec. padalinio autoritetingas vadas Kasemas Suleimani. Po kelių dienų Iranas smogė dviem JAV objektams Irake, įskaitant ir karinę bazę Erbilyje. Tuomet didesnės žalos JAV kariuomenei pavyko išvengti.
Iran raised the red flag of revenge, vowing revenge against the perpetrators of isis attack on the shrine in Shiraz, accusing Saudi Arabia of being responsible! Last time Iran raised the red flag of revenge, over a dozen ballistic missiles destroyed the US military base in Iraq. pic.twitter.com/uxwOMoJmKy
— DEFCON (@DEFCONNEWSTV) November 2, 2022
Protestai Irane
Protestai Irane kilo po merginos žūties rugsėjo 16 dieną, praėjus trims dienoms po to, kai moralės policija ją suėmė už tariamą griežto šiitiškoje respublikoje taikomo moterų aprangos kodo pažeidimą.
Per neramumus žuvo daugybė žmonių – daugiausia demonstrantų, bet taip pat saugumo pajėgų narių. Dar šimtai, įskaitant moteris, buvo suimti.
Kaltinimai pateikti daugiau nei 300 žmonių dėl demonstracijų šiaurės vakaruose esančiose Zandžano ir Vakarų Azerbaidžano provincijose bei šiaurės rytų Semnano provincijoje, pranešė teisminės valdžios tinklalapis „Mizan Online“.
Pirmadienį paskelbta apie kaltinimus 201 „riaušininkui“ Alborzo provincijoje netoli Teherano, išplečiant kaltinamųjų sąrašą iki daugiau nei 630 – neseniai pareikšti kaltinimai ir protestuotojams Teherane, Kurdistane, Chuzestane, Kazvine ir Isfahane.
Mažiausiai keturiems asmenims buvo pateikti kaltinimai dėl „moharebeh“ („karo prieš dievą“)“, už kurį gresia mirties bausmė.
Kiti kaltinami dėl „susibūrimo ir sąmokslo, siekiant veikti prieš šalies saugumą“, „propagandos, nukreiptos prieš sistemą“ ir „viešosios tvarkos trikdymo“.