„Šiandien daugmaž ramu, bet apšaudymas nesiliauja nei dieną, nei naktį. Apšaudoma ir miesto infrastruktūra, ir gyvenamieji rajonai. Okupantai čia taip pat daro užtvaras: neišleidžia“, – „Radio Svoboda“ sakė D. Orlovas, skelbia „Ukrainska Pravda“.
Mero teigimu, iš Enerhodaro, kur iki Rusijos invazijos gyveno apie 53 000 žmonių, jau išvyko apie pusė gyventojų. Tačiau mieste liko dauguma Zaporižios AE darbuotojų.
„Jie supranta savo atsakomybę pasauliui ir Europos visuomenei. Nes niekas kitas negalės panaudoti savo profesinių įgūdžių vardan branduolinės ir radiacinės saugos“, – aiškino meras.
D. Orlovas pridūrė, kad Enerhodaro gyventojai ir Zaporižios AE darbuotojai dabar labai tikisi, kad TATENA misija padarys „atitinkamas išvadas“ po apsilankymo atominėje elektrinėje.
„Kadangi didžiausios atominės elektrinės Europoje naudojimas kaip kovos lauko platformos yra tiesiog nusikaltimas, galintis sukelti nenuspėjamų pasekmių pasauliniu mastu“, – pabrėžė Enerhodaro meras.
Zelenskis su TATENA komanda aptarė padėtį Zaporižios AE
Kyjivas, rugpjūčio 30 d. (AFP-BNS). Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį susitiko su Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) komanda, besiruošiančia išvykti ilgai laukto vizito į Rusijos okupuotą Zaporižios atominę elektrinę.
„Norime, kad TATENA misija... pasiektų elektrinę ir padarytų viską, kas įmanoma, kad būtų išvengta [branduolinės katastrofos] pavojaus“, – prezidentūros paskelbtame vaizdo įraše sakė V. Zelenskis.
Didžiausia Europoje atominė elektrinė nuo kovo pradžios yra užimta Rusijos pajėgų. Pastaruoju metu aplink jėgainę suintensyvėjusios kautynės sukėlė nuogąstavimų, kad Europoje gali įvykti dar viena branduolinė katastrofa, panaši į 1986 metais įvykusią tragediją Černobylyje.
„Šiandien tai tikriausiai vienas svarbiausių klausimų, susijusių su Ukrainos ir pasaulio saugumu“, – pabrėžė V. Zelenskis, ragindamas „nedelsiant demilitarizuoti elektrinę“ ir perduoti ją „visiškai Ukrainos kontrolei“.
Ukrainiečių branduolinės energetikos agentūra „Enerhoatom“ pranešė, kad savaitgalį Zaporižios AE vėl buvo apšaudyta. Maskva ir Kyjivas apsikeitė kaltinimais dėl atakų aplink šešių branduolinių reaktorių kompleksą, esantį ant Dniepro upės kranto Ukrainos pietuose.