• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavojingu virusu užsikrėtęs pacientas papasakojo „Sky News“ apie savo siaubingus simptomus, o ekspertas perspėjo, kad labai tikėtina, jog Jungtinėje Karalystėje jau plinta nauja, mirtina „b raupų“ viruso atmaina. Po to, kai pirmą kartą buvo aptikta Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR), I „b raupų“ atmaina buvo patvirtinta Švedijoje ir Pakistane ir, kaip manoma, kol kas yra pavojingiausia.

Pavojingu virusu užsikrėtęs pacientas papasakojo „Sky News“ apie savo siaubingus simptomus, o ekspertas perspėjo, kad labai tikėtina, jog Jungtinėje Karalystėje jau plinta nauja, mirtina „b raupų“ viruso atmaina. Po to, kai pirmą kartą buvo aptikta Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR), I „b raupų“ atmaina buvo patvirtinta Švedijoje ir Pakistane ir, kaip manoma, kol kas yra pavojingiausia.

REKLAMA

Praėjusią savaitę Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad šis ligos protrūkis – pasaulinio masto ekstremalioji situacija sveikatai. Virusas išplito 13 Afrikos šalių, kuriose užregistruota daugiau kaip 15,6 tūkst. susirgimų ir 537 mirties atvejai. Pavojingas virusas pasiekė ir Europą – Švedijoje patvirtintas „b raupų“ atvejis.

Dėl „b raupų“ paskelbta nepaprastoji padėtis

Užkrečiamųjų ligų ekspertas profesorius Paulas Hunteris „Sky News“ teigė, kad labai tikėtina, jog kas nors Jungtinėje Karalystėje jau užsikrėtė naująja virusinės ligos atmaina. Tačiau jis sakė, kad tai tikriausiai bus patvirtinta tik po kelių savaičių, kol simptomų turintys žmonės apsilankys pas gydytoją ir bus ištirti jų mėginiai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai žmogus užsikrečia infekcija, paprastai praeina kelios dienos, kol atsiranda klasikinė odos išvaizda, kuri priverstų žmones pagalvoti „o, tai – „b raupai“, – sakė profesorius P. Hunteris. – Tada gali praeiti daugiau laiko, kol mėginiai paimami ir išsiunčiami į laboratoriją, identifikuojami kaip „b raupai“ ir siunčiami sekos nustatymui, kad žinotume, kokia tai atmaina“.

REKLAMA

Liga sukelia pūsleles ant veido ir kitose vietose ir dažniausiai plinta tuo metu, kai skystis iš šių pažeidimų perduodamas lytinio kontakto metu.

Paprastai liga prasideda gana nespecifiniais simptomais, kuriuos galima supainioti su gripu ar COVID-19, kol atsiranda pūslių, sakė profesorius P. Hunteris.

Nepaisant to, kad jau antrą kartą per trejus metus „b raupai“ (angl. „mpox“), anksčiau vadinti beždžionių raupais, buvo išprovokavę nepaprastosios padėties paskelbimą, jis teigė, kad daugumai žmonių tai „palyginti lengva“ liga, nuo kurios jie pasveiksta savaime.

REKLAMA
REKLAMA

Prof. Hunteris teigė, kad užsikrėtimo rizika taip pat labai maža, nebent žmonės dalyvauja tam tikruose „seksualiniuose nuotykiuose“, kuriuose dalyvauja daug partnerių – KDR atmaina pirmą kartą pastebėta tarp sekso paslaugų teikėjų.

Jis pridūrė, kad užsikrėsti galima, bet retai, pavyzdžiui, pakartotinai naudojant rankšluosčius ar kitaip kontaktuojant oda su oda.

Kankinantys ligos simptomai

Harunas Tulunay susirgo raupais per ankstesnį 2022 m. protrūkį ir pasakojo, kad liga prasidėjo į gripą panašiais simptomais, pavyzdžiui, aukšta temperatūra ir raumenų skausmais, o tik po to atsirado pažeidimų ir randų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pažeidimai taip pat atsirado gerklėje, tačiau jis sakė, kad teko kovoti, kad į tai būtų žiūrima rimtai, nes sveikatos priežiūros specialistai nebuvo taip gerai informuoti apie šį virusą, kaip dabar.

H. Tulunay sakė, kad buvo tikrai baisu, nes iš pradžių jo prašymai iškviesti greitąją pagalbą buvo atmesti ir jam keturis kartus buvo nustatyta klaidinga diagnozė.

„Po dviejų savaičių siaubingo karščiavimo ir skausmo nebegalėjau nei judėti, nei gerti, nei valgyti – tuomet buvau paguldytas į ligoninę“, – sakė jis „Sky News“.

REKLAMA

Net ir patekęs į ligoninę jis sakė, kad prireikė trijų dienų, kol buvo nustatyta teisinga diagnozė.

„Po 11 dienų ligoninėje pasijutau geriau ir toliau dvi savaites buvau izoliuotas namuose, kol išnyko visi randai ir buvau visiškai išgydytas“, – sakė jis.

H. Tulunay vis dar turi nedidelę žymę ant nosies, tačiau, be to, jis neturi randų, o viruso jo organizme nebėra, nes tai tebuvo trumpalaikė būklė.

REKLAMA

Kadangi jo atvejis buvo sunkus, H. Tulunay buvo paskiepytas nuo būsimų atmainų.

Vienintelis išsigelbėjimas – vakcina

H. Tulunay tvirtai įsitikinęs, kad vakcina turėtų būti pradėta skiepyti plačiau, ypač Afrikoje, kur pirmą kartą buvo aptiktas naujasis viruso variantas, ir didesnės rizikos grupėse, pavyzdžiui, tarp sekso paslaugų teikėjų ir sveikatos priežiūros darbuotojų.

„Jei Afrikoje būtų buvusi vakcina, dabar nesusidurtume su 2024 m. „b raupų“ atmaina“, – sakė jis „Sky News“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis teigė, kad 2022 m. protrūkis buvo praleista proga sukurti efektyvią programą.

„Vakcinas gamina tik viena bendrovė, o jų paklausa yra didelė, be to, pasaulio šalys negamina pakankamai vakcinų“, – pridūrė jis.

Jungtinės Karalystės sveikatos saugumo agentūra teigė, kad rizika „šiuo metu laikoma maža“ – o esama „b raupų“ vakcina esą veiksmingai apsaugo nuo naujos atmainos.

Dėl ne tokios sunkios „b raupų“ viruso II atmainos, 2022 m. PSO įspėjo apie pavojų sveikatai ir jis vis dar yra paplitęs Jungtinėje Karalystėje – šiemet nustatyta apie 180 atvejų, sakė profesorius P. Hunteris.

Jis pridūrė: „Nors mirštamumas [nuo naujosios atmainos] Afrikoje yra gana didelis – 3–4 proc., tikėtina, kad jis bus daug mažesnis, jei išplis Europoje“.

Visiems, galimai užsikrėtusiems šia infekcija, patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

aktualu vaikinam su pedkelnem
aktualu vaikinam su pedkelnem
''95 % atvejų už Afrikos ribų beždžionių raupais užsikrečiama lytiniu keliu, ypač homoseksualų tarpe''
Gana čia tų sutrumpinimų! Ne "b raupai", o "b koks kaimas raupai".
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų