„Būsime išbandyti. Išbandyti tų, kurie nori išnaudoti bet kokį susiskaldymą tarp mūsų“, – sakė Ursula von der Leyen.
„Tai yra ne tik Rusijos karas prieš Ukrainą, tai yra karas prieš mūsų energetiką, ekonomiką, vertybes ir ateitį“, – pareiškė ji, kad ES pademonstravus vienybę ir tvirtybę galime priversti V. Putino režimą žlugti.
EK pirmininkė pripažino daug pridarytų ES klaidų: klydom dėl Putino, klydom dėl elektros rinkos ir klydom dėl iškastinio kuro subsidijų po aštuntojo dešimtmečio kainų šoko. „Mes rinkomės tą patį (klaidingą) kelią“, – aiškino ji.
„Rodant tinkamą drąsą ir būtiną solidarumą, Putinas žlugs, o Ukraina ir Europa nugalės“, – sakė ji.
Savo kalboje U. von der Leyen pažymėjo, kad Europos šalys ėmėsi neregėtų istorinių priemonių, siekiant sustabdyti Rusijos puolimą Ukrainoje. „Sankcijos Rusijai išliks, dabar ne laikas susitaikymui“, – akcentavo ji.
Tarp klausytojų Europos Parlamente Strasbūre buvo Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska, pakviesta kaip U. von der Leyen garbės viešnia. Europarlamentarai jai plojo atsistoję.
U. von der Leyen sakė, kad nuvyks į Kyjivą susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
„Šiandien nuvyksiu į Kyjivą susitikti su prezidentu Zelenskiu, detaliai“ aptarti Europos pagalbos tęstinumo, nurodė EK vadovė.
„Pirmą kartą per savo istoriją šis Parlamentas mūsų Sąjungos padėtį aptarinėja Europos teritorijoje vykstant karui“, – sakė U. von der Leyen, vilkėjusi Ukrainos vėliavos spalvų drabužius.
„Brangi Olena, reikėjo begalinės drąsos stoti prieš [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino žiaurumą. Jūs tos drąsos suradote“, – sakė ji.
Metinė EK pirmininkės kalba
Europos Komisijos Ursula von der Leyen savo metinėje kalboje turėtų pažymėti Ukrainos integracijos į ES ekonomines struktūras svarbą bei paaiškinti savo praėjusią savaitę paskelbtus planus įveikti bloko energetikos krizę.
Europa vieną egzistencinę krizę iškeitė kita nuo tada, kai Ursula von der Leyen paskutinį kartą pernai stojo į sceną sakydama savo metinį pranešimą apie padėtį ES. Vokiečių politikė savo kadenciją pradėjo Europoje vyraujant koronaviruso pandemijai, o šįmet vieną krizę pakeitė kita – Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą, primenama „Politico“.
Praėjus daugiau nei šešiems karo mėnesiams, Maskvos invazijos į Ukrainą klausimai trečiadienį dominuos ir U. fon der Leyen kalboje Europos Parlamente – svarbioje ES darbotvarkės dalyje, kurioje kiekvieną rudenį nustatomos jos teisėkūros ir politinės gairės ateinantiems metams.
Kaip garbės viešnia renginyje dalyvauja ir Ukrainos pirmoji ponia Olena Zelenska, savo buvimu primindama, kaip karas dabar persismelkė į visas politikos formavimo Briuselyje dalis. Karas sujaukė geopolitinius aljansus ir destabilizavo Europos ekonomiką, dėl jo smarkiai išaugo energijos sąnaudos, buvo pakurstyta infliacija ir verčia ES vyriausybes taikyti sankcijas Maskvai bei ginkluoti Ukrainą.
Nesitikima, kad U. von der Leyen kalbos metu paskelbs naujų karinės paramos pažadų ar naujų sankcijų Rusijai, nors Kyjivas šaukiasi abiejų. Staigi Ukrainos karinė pažanga taip pat atgaivino kritiką, kad Europos šalys, tokios kaip Vokietija ir Prancūzija, turėtų dėti daugiau pastangų, kad padėtų nugalėti Rusijos pajėgas.
Tuo pat metu tikimasi, kad Von der Leyen pabrėš kitas ES iniciatyvas, pavyzdžiui, Ukrainos prieigos prie bendrosios rinkos gerinimą – tai pagrindinis atsparos taškas anksčiau šį mėnesį Briuselyje vykusiame ES ir Ukrainos pareigūnų susitikime.
Europos piliečiams artėjant žiemai ruošiantis energijos kainų šuoliams, von der Leyen turėtų išsamiau paaiškinti savo praėjusią savaitę paskelbtus planus įveikti bloko energetikos krizę.
Tai apima privalomą elektros energijos normavimą ir perviršinio pelno susigrąžinimą elektros gamintojams, gaminantiems energiją iš kitų šaltinių, o ne dujų. Šis požiūris atspindi valstybių narių susiskaldymą dėl agresyvesnių priemonių, tokių kaip tiesioginė Rusijos dujų kainų viršutinė riba, kurią praėjusią savaitę pasiūlė pati U. von der Leyen ir kurio galutinai suderinti ES valstybių atstovams iki šiol nepavyko.
Trečiadienį ji dar sykį pasiūlė valstybėms narėms susitarti dėl rusiškų dujų kainų viršutinės ribos – tai būtų dalis priemonių, kuriomis siekiama nubausti Maskvą už invaziją į Ukrainą.
„Tikslas čia labai aiškus. Turime sumažinti Rusijos pajamas, kuriomis (Rusijos prezidentas Vladimiras) Putinas finansuoja šį žiaurų karą prieš Ukrainą“, – žurnalistams sakė Europos Komisijos pirmininkė.
Kasmetinis pranešimas apie Sąjungos padėtį yra tradicija, pasiskolinta iš JAV, kai prezidentas kalba bendroje Kongreso sesijoje kiekvienų metų pradžioje.
Po kalbos Europos Parlamento rūmuose prasidės debatai, kurie suteiks galimybę įstatymų leidėjams komentuoti U. von der Leyen pasisakymus ir sulaukti jos paaiškinimų.