Prancūzijos ir JAV vadovaujama 23 šalių koalicija yra vadinamosios Ramšteino kontaktinės grupės, kurią sudaro daugiau kaip 50 Ukrainą remiančių valstybių, dalis.
Ketvirtadienio ceremonijai vadovavo prancūzų gynybos ministras Sebastienas Lecornu.
Artilerijos koalicija „siekia sujungti pastangas ir padėti Ukrainai turėti artilerijos pajėgas, atitinkančias jos kontrpuolimo ir būsimos kariuomenės poreikius, trumpuoju ir ilguoju periodais“, nurodė Prancūzijos gynybos ministerija.
Ukrainos gynybos ministras Rustemas Umerovas paskutinę minutę dėl priežasčių, susijusių su saugumu, turėjo atšaukti seniai suplanuotą savo dalyvavimą ceremonijoje Paryžiuje, informavo prancūzų vyriausybė.
Nauji ginklai, daugiau sviedinių
„Didysis prizas Ukrainai yra savo perėjimo nuo sovietinės prie vakarietiškos įrangos užbaigimas“, – sakė konsultantas tarptautinės rizikos klausimais Stephane'as Audrand'as.
Šiuolaikiniams vakarietiškiems ginklams reikia 155 mm sviedinių, o sovietinė artilerija naudoja 122 mm šaudmenis, todėl tiekimas tapo ypač svarbiu klausimu.
Europos Sąjunga pažadėjo iki šių metų pavasario pristatyti milijoną sviedinių, bet europarlamentarai sako, kad kol kas pristatyta tik 300 tūkstančių.
Prancūzijos gynybos ministerija trečiadienį sakė, kad artilerijos šaudmenų gamyba nuo 2022 metų vasario, kai Rusija pradėjo didelio masto invaziją į Ukrainą, šiemet turėtų patrigubėti ir pasiekti planuojamą 3 tūkst. per mėnesį lygį.
Tai daug mažiau nei panaudojama prie šimtus kilometrų besidriekiančios fronto linijos, pažymi ekspertai.
Prancūzija taip pat yra pažadėjusi iki 2025 metų pradžios atsiųsti Ukrainai 78 naujas savaeiges haubicas „Caesar“, kurių šešios turi būti pristatytos artimiausiomis savaitėmis.
Paryžius sumokės 50 mln. eurų už dar 12 iš šių pabūklų, ketvirtadienį sakė S. Lecornu.
Tokiu būdu sąjungininkėms lieka drauge finansuoti likusias 60 haubicų.
Ukrainos gynybos ministerija gruodį sakė, kad šaliai labai svarbu stiprinti savo ugnies galią sąjungininkių tiekiamomis artilerijos sistemomis, ir išreiškė norą turėti daugiau „Caesar“.
Prancūzija jau yra pardavusi ar padovanojusi Ukrainai 30 „Caesar“. Dar 19 atsiuntė Danija.
„Caesar“ gali šaudyti 155 mm sviediniais 40 km atstumu ir greitai keisti pozicijas, kad išvengtų priešo artilerijos atsakomosios ugnies.
Daugiau raketų ir bombų
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas antradienį pakartojo savo paramą Kyjivui, nors Ukrainai per praėjusių metų kontrpuolimą nepavyko pasiekti lauktų teritorinių laimėjimų.
Karui tęsiantis jau beveik dvejus metus, fronto linija daug mėnesių iš esmės nejuda.
E. Macronas sakė, kad vasarį apsilankys Ukrainoje – antrą kartą nuo Maskvos invazijos pradžios 2022-ųjų vasario 24-ąją.
E. Macrono teigimu, Prancūzija dirba dėl naujo dvišalio saugumo susitarimo su Ukraina, panašaus į praėjusią savaitę pasirašytą Kyjivo ir Londono paktą dešimtmečiui. Apie Paryžiaus ir Kyjivo susitarimą turėtų būti paskelbta per E. Macrono kito mėnesio vizitą.
Prancūzijos naujasis užsienio reikalų ministras Stephane'as Sejourne (Stefanas Sežurnė), šeštadienį atvykęs į Kyjivą savo pirmo oficialaus užsienio vizito, sakė, kad Paryžius galėtų dirbti su Kyjivu dėl Ukrainos pajėgumų gaminti jai reikalingus ginklus jos pačios teritorijoje stiprinimo.
E. Macronas antradienį pranešė, kad Paryžius pristatys Ukrainai naują tolimojo nuotolio raketų partiją – maždaug 40 sparnuotųjų SCALP, taip pat kelis šimtus bombų. Apie šiuos planus informuotas šaltinis sakė, kad tai bus iš lėktuvų numetamos išmaniosios bombos AASM.
Ukrainai taip pat reikia paramos savo oro gynybai, kone kasnakt turinčiai atremti Rusijos dronų ir raketų atakas.