Per pastarąjį dešimtmetį Ukraina sustiprino kovos su korupcija priemones, siekdama įstoti į Europos Sąjungą, tačiau korupcijos skandalai toliau purto šalį net ir Rusijai įsiveržus.
Nepaisant nevyriausybinių organizacijų ir žmogaus teisių grupių kritikos, 263 parlamentarai balsavo už tai, kad dvi vyriausybinės kovos su korupcija agentūros – NABU ir SAPO – būtų tiesiogiai pavaldžios prezidento skiriamam generaliniam prokurorui. Prieš šias pataisas balsavo 13 įstatymų leidėjų.
Ukrainos nacionalinis kovos su korupcija biuras (NABU) nustato ir tiria korupcijos atvejus valstybės institucijose, o Specializuota kovos su korupcija prokuratūra (SAPO) vykdo baudžiamąjį persekiojimą už korupcijos nusikaltimus.
ES anksčiau pareiškė esanti „susirūpinusi dėl pastarojo meto Ukrainos veiksmų, susijusių su jos kovos su korupcija institucijomis“, pabrėžė, kad „teikia Ukrainai didelę finansinę paramą su sąlyga, kad bus padaryta pažanga skaidrumo, teismų reformos ir demokratinio valdymo srityse“.
Pasak Kovos su korupcija veiksmų centro, Ukrainos NVO, šis įstatymas iš esmės pavertė kovos su korupcija agentūras beprasmiškomis, nes šalies lyderio Volodymyro „Zelenskio generalinis prokuroras nutrauks visus tyrimus prieš prezidento draugus“.
Pirmadienį teisėsauga surengė didelio masto reidus NABU būstinėje, sulaikė vieną darbuotoją, įtariamą šnipinėjimu Rusijai.
NABU pradėjo veikti 2015 m. siekiant reformų, skirtų priartinti Kyjivą prie Europos.
2024 m. „Transparency International“ „korupcijos suvokimo indekse“ Ukraina užėmė 105 vietą iš 180 šalių, 2013 m. ji buvo 144 vietoje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!