Vieną iš tokių schemų aprašė Ukrainos teisininkė Kristina Ochkur.
Anot jos, pasitaiko atvejų, kai moterys siekia teisiškai atsisakyti motinystės teisių į vaiką tam, kad tėvas liktų vienintelis globėjas. O pagal įstatymą vyrui, vienam auginančiam nepilnametį vaiką, mobilizacija netaikoma.
„Jei manote, kad Ukrainoje galima tiesiog nueiti pas notarą ir parašyti dokumentą dėl vaiko atsisakymo, to nepadarysite. Ukrainos teisės aktuose tokio dalyko nėra. Moteris gali atsisakyti vaiko tik gimdymo namuose“, – advokatę cituoja „UNIAN“.
Teises į vaiką gali atimti tik teismas
K. Ochkur pabrėžia, kad likusiais atvejais tėvystės teisių atėmimo procedūra yra tik viena – teisminė. Tačiau viskas nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti.
„Tam turi būti rimtas pagrindas. Tokiose bylose dalyvauja globos institucijos. Negali būti taip, kad motina visas teises atidavė vaiko tėvui, o paskui vėl jas perregistravo sau. Ne, taip nebūna“, – aiškina advokatė.
Pasak jos, vyras teoriškai gali inicijuoti tėvystės teisių atėmimą motinai teisme, o ji gali tiesiog sutikti su tokiu reikalavimu. Tačiau tai vis tiek bus ilgas teismo procesas – truks metus ar ilgiau.
Be to, nėra jokios garantijos, kad teismas sutiks patenkinti tokį reikalavimą, net jei moteris sutiks. O ateityje grąžinti tėvystės teises būtų labai sunku arba neįmanoma.
Mobilizacija Ukrainoje
Artimiausiu metu Ukrainoje tikimasi sulaukti naujų mobilizacijos iniciatyvų, o artimiausiame Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos posėdyje bus svarstomi pasiūlymai šiuo klausimu. Šį pranešimą paskelbė NSDK sekretorius Oleksijus Danilovas.
Visai neseniai teismas Ukrainoje skyrė trejus metus kalėjimo ukrainiečiui, kurio žmona neišleido kariauti. Portalas tv3.lt jau yra išsamiau rašęs, kad Ukraina patiria didelę problemą dėl asmenų, vengiančių mobilizacijos.