Situaciją tinklalaidėje „Sukasi pasaulis“ aptaria naujienų portalo tv3.lt žurnalistai Vilmantas Venckūnas, Martynas Žilionis ir Andrius Jakimčuk.
V. Venckūnas sako, kad šiuos metus Ukrainoje galima pakrikštyti, kaip neišsipildžiusių vilčių metais.
„Kai prasidėjo karas, pirmiausia, buvo šokas, o po to iškart sekė pakylėjimas. Tiek Ukrainoje, tiek Lietuvoje. Akivaizdu, kad po truputį tas pakylėjimas, entuziazmas slopsta. Manau, kad šie metai yra pažymėti tuo nuslopimu. Iš vienos pusės, atsirado nuovargis.
Iš kitos pusės, kaip buvo garsiai kalbėta apie kontrpuolimą, bet ir pats Zelenskis pripažįsta, kad nepavyko taip, kaip buvo tikėtasi. Čia kaip su filmais, pažiūri anonsą, perskaitai aprašymą ir galvoji, kad čia bus geras filmas. Galiausiai, pasižiūri jį ir jis būna meh“, – kalbėjo V. Venckūnas.
M. Žilionis atkreipė dėmesį, kad daug dėmesio nuo Ukrainos įvykių nukreipė naujai įsiliepsnojęs karas Izraelyje.
„Kai ten dėmesys nukrypo, natūraliai, sumažėjo ir taip jau menkęs dėmesys Ukrainai, tuo pačiu – ir parama jai tarptautinių donorų. Liūdna, bet tai yra tiesa. Man atrodo, kad čia Vakarų nuovargis yra. Per daug gerai Vakarai gyvena, kad rūpintųsi, kad tokios tautos kaip ukrainiečiai nepatirtų tokių nesąmonių, kaip vyksta dabar“, – dėstė M. Žilionis.
Pasak A. Jakimčuk, ukrainiečių lyderiai mums „pardavė“ supratimą, kad Ukraina greitu metu „eis iki Krymo“.
„Vakaruose apie tai gana santūriai šnekėjo. Ne tiek buvo abejojama ta pergale, bet nebuvo kalbama apie artimiausią laikotarpį. Dažniausiai buvo minimi treji, ketveri, penkeri metai karo. Niekas neplanavo, kad šis karas truks pusantrų metų, Rusija bus sutriuškinta, išvaryta iš Ukrainos ir viskas tuo ir baigsis.
Jei vadovautis šita santūresne nuomone, karas vis dar tęsiasi. Šį savaitgalį rusai neteko didelio desantinio laivo, kurį nukalė Kryme. Karas tęsiasi, ukrainiečiams kontrpuolimas nenusisekė. Ko mes tikėjomės? Kad jie atkirs sausumos taką Rusijai iki Krymo, kad atsikovos dalį rytuose Ukrainos. Tai nepavyko. Panašu, kad ir toliau praras dalį teritorijos rytuose, rusai ten aktyviai puola“, – pasakojo A. Jakimčuk.
Anot jo, didelis klausimas kyla, ar bus tęsiama parama Ukrainai ir ar Kyjivas turės finansų toliau gintis nuo rusų agresijos.
„Jeigu neturės, gresia daug problemų Ukrainai. Migracija, kapituliacinės nuotaikos, bus sunku išlaikyti optimizmą, kai pradeda braškėti tarptautinės koalicijos realūs veiksmai“, – dėstė A. Jakimčuk.
Jis siūlė atkreipti dėmesį, kad kitąmet Rusijoje vyks „prezidento rinkimai“. Apie dalyvavimą juose jau pranešė Vladimiras Putinas.
„Vakarai turėtų nepraleisti to šanso ir duoti ukrainiečiams impulsą, kad kažkas būtų nuveikta fronte, kad Putinui būtų kaip įmanoma sunkiau surinkti tuos balsus Rusijoje. Vienintelis dalykas, kaip Rusijoje žmonės išvis gali sureaguoti blogai į Putino veiksmus, tai pralaimėjimas kažkoks karo metu.
Kito būdo išvis nėra. Visokios ekonominės poveikio priemonės, jos labai ilgalaikės, jei jos išvis suveiks. Sankcijos gali suveikti po penkerių, po dešimt metų. Jie gal ir veiksmingi, bet ne dabar. Jei mes norime greito rezultato, tai vienintelis būdas, kad ukrainiečiams pavyksta kažką nuveikti fronte“, – aiškino A. Jakimčuk.
„Rusai irgi pavargę nuo karo. Jei daugėtų blogų naujienų iš fronto, kiltų klausimų, o kam mes tai darome, gal užtenka, parodėme, kumščiu trenkėme, rusų teises apgynėme, tai gal nebeeiname iki Berlyno ar iki Lisabonos, kaip jie čia žadėjo“, – pridūrė jis.
„Rusijoje rinkimų demokratijos švente tikrai nepavadinsi, bet pasižiūrėkime į istoriją. Afganistano karas prisidėjo prie to, kad griūtų Sovietų Sąjunga, Pirmasis pasaulinis karas prisidėjo prie to, kad griūtų Vokietijos imperija. Ten tikrai demokratiškai nebuvo lyderiai renkami.
Putinui reikia tų pergalių. Ir čia matome tokį dviašmenį kardą. Tiek Putinas norės parodyti kažkokias pergales prezidento rinkimuose, tiek Jungtinės Valstijos ir Joe Bidenas dabartinį rezultatą bandys parodyti kaip pergalę, kad Ukraina yra suvereni valstybė, Kyjivas yra laisvas, rusai atmušti.
Tai kitąmet vyks dveji rinkimai, kurie darys įtaką visam vyksmui Ukrainoje“, – kalbėjo V. Venckūnas.
„Ką mes dabar realiai matome, tai yra tokia paralelė su Pirmuoju pasauliniu karu. Dabar vyksta apkasu karas, abi pusės yra įsikasusios. Tad reikia arba technologinio proveržio, apie kurį kalbėjo Zalužnas, ką mes matėme Pirmajame pasauliniame kare, tas pačias dujas, kurios pakeitė karo eigą. Tai arba technologinis proveržis, arba artimiausius kelis metus matysime įsikasimo karą, kol nepasikeis kažkas Maskvoje arba Kyjive“, – pridūrė jis.
Plačiau apie tai – vaizdo ištraukoje, kurią rasite teksto viršuje. O dar daugiau diskusijų apie įvykius ir politinius procesus – paskutiniame „Sukasi pasaulis“ epizode, kurį rasite čia:
ARBA čia:
Kalbėjome apie:
00:00:38 Intro
00:01:06 Simbolinė paskutinė laida
00:02:35 Neišsipildžiusių vilčių metai Ukrainoje
00:17:11 Atsisukime į Kiniją ir Indiją
00:30:33 Paskendęs „Titanas“ ir AI paradoksas
00:38:31 Rinkimai Europoje ir pokyčių vėjai Londone
00:45:25 Prigožinas – žmogus-skraiduolis, rokenrolas ir paliktas pėdsakas Andriaus pasaulėlyje
00:50:58 Metų įvykis Lietuvoje – akcija „Skaidrinam“
00:59:07 Antras „neįvykis“ Lietuvoje – mokesčių reforma ir 2024-ųjų stagnacija
01:01:48 2023-ųjų metų žmonės: Prigožinas, Orbanas ir Taylor Swift
01:21:07 2024-ųjų svarbiausieji: JAV rinkimai, nauji karai ir ką darys centriniai bankai