Ukrainos kariškiai užsiminė, kad trys Rusijos laivai – du dideli desantiniai laivai ir žvalgybos laivas, į kurį anksčiau taikėsi Ukraina, – galėjo nukentėti nuo Ukrainos raketų smūgių Krymo uostamiestyje Sevastopolyje.
Nesėkmingai įtvirtinta bazė
Rusija bandė įtvirtinti savo Juodosios jūros bazes nuo Ukrainos dronų ir raketų. Praėjusią savaitę britų žvalgyba pastebėjo, kad ji naudojo masalą, siekdama suklaidinti Kyjivo operatorius.
Maskva paskelbė, kad sustiprins apsaugą aplink savo laivyną, naudodama didelio kalibro kulkosvaidžius, kad galėtų numušti atskrendančius jūrų dronus, kol jie nesunaikino Rusijos laivų.
Tačiau Rusijos Juodosios jūros laivyno adaptacija buvo lėta ir žalinga laivynui, pastebi Londono karališkojo koledžo Karo studijų departamento doktorantė Marina Miron.
Jos teigimu, Juodosios jūros laivynas tik ribotai prisidėjo prie Maskvos invazijos į Ukrainą ir tebėra „pagrindinis Rusijos kariuomenės pažeidžiamumas“, sakė ji portalui „Newsweek“.
Naudojami Vakarų ginklai
Kovo 24 d. Kyjivas pranešė, kad per nesenai įvykusi puolimą, jis atakavo du didelius Rusijos desantinius laivus „Jamal“ ir „Azov“, komunikacijų centrą Sevastopolyje ir kitus neįvardytus infrastruktūros objektus.
Atvirų žvalgybos šaltinių ataskaitose ir Rusijos karinių tinklaraščių autoriai pranešė, kad Ukraina, smogdama Krymo uostui, panaudojo Vakarų tiekiamas iš oro paleidžiamas sparnuotąsias raketas „Storm Shadow“ ir SCALP.
Iš viso ant Sevastopolio nukrito 18 raketų, iš kurių Rusijos priešlėktuvinė gynyba sugebėjo perimti 11, praneša nepriklausomas Rusijos portalas „Astra“.
Kovo 25 d. atnaujintame pareiškime Kyjivo karinės žvalgybos agentūra (HUR) nurodė, kad atakavo vieną iš Rusijos laivų remonto gamyklų Sevastopolyje, kur buvo prišvartuotas laivas „Jamal“. Laivo būklė yra „kritinė“, jo viršutiniame doke žiojėja skylė, sakoma HUR pareiškime.
„Galime patvirtinti, kad abu desantiniai laivai buvo apgadinti. Vienas iš jų nedelsiant buvo nugabentas remontui“, – sakė Ukrainos karinio jūrų laivyno atstovas spaudai kapitonas Dmytro Pletenčiukas, praneša Ukrainos žiniasklaida.
Galėjo nukentėti ir trečias laivas
Per savaitgalio išpuolius galėjo nukentėti ir trečias laivas, sakė D. Pletenčiukas. Kyjivas tikrina, ar šeštadienį galėjo nukentėti Rusijos žvalgybinis laivas „Ivanas Chursas“.
Dvi raketos pataikė į „Ivanas Chursas“, pranešė „Astra“, remdamasi anoniminiais šaltiniais. Rusijos valdžia Kryme pranešė, kad šeštadienio vakarą Sevastopoliui buvo suduotas „masinis“ raketų smūgis.
Laive „Ivanas Chursas“ buvo įranga, naudojama koordinuoti ir vykdyti operacijas su Rusijos karo laivais ir orlaiviais, „Newsweek“ sakė į atsargą išėjęs Ukrainos karinių jūrų pajėgų kapitonas Andrijus Ryženka.
Ukrainos sėkmės ženklas
Rusijos Juodosios jūros laivyno laivams padarytos žalos mastas nepatvirtintas, tačiau vis dėlto šie smūgiai atspindi Ukrainos sėkmės, nukreiptos prieš Maskvos turtą aplink Krymą, tendenciją.
Dar gruodį Jungtinės Karalystės gynybos ministras Grantas Shappsas sakė, kad Kremlius per pastaruosius keturis mėnesius prarado 20 proc. savo Juodosios jūros laivyno. Per pirmuosius kelis 2024 m. mėnesius Ukraina išvedė iš rikiuotės daugybę laivų, įskaitant raketomis ginkluotą korvetę, kelis desantinius laivus ir patrulinį laivą.
Rusija dabar yra praradusi daugiau kaip ketvirtadalį savo kovinių laivų ir katerių Juodojoje jūroje, sakė A. Ryženka. Pasak jo, Rusijos laivynas vis dar pajėgus, tačiau dėl kylančios Ukrainos karinių jūrų dronų grėsmės laivai buvo sutelkti į savo bazes.
Ukrainos raketų ir bepiločių orlaivių smūgiai ne tik apriboja laivus prie jų bazių, bet ir prie bazių, esančių toli nuo Ukrainos pakrantės vandenų. Maskva perkėlė turtą į Novorosijską, uostamiestį, esantį tarptautiniu mastu pripažintoje Rusijos teritorijoje ir toliau į rytus Juodojoje jūroje.
Nauja karinė bazė
Pranešimuose taip pat teigiama, kad Kremlius planuoja naują karinę bazę Ochamčyro uoste Abchazijoje, separatistiniame Sakartvelo regione. Tai dar labiau nutolintų Rusijos Juodosios jūros pajėgumus nuo Ukrainos pakrantės.
Didžiosios Britanijos gynybos ministerija praėjusią savaitę teigė, kad Rusija greičiausiai didžiąją dalį savo operacijų apribojo rytine Juodosios jūros dalimi. Kadangi Ukrainos smūgiai ir toliau kenkia tiek laivams, tiek Maskvos dominavimui vakarinėje Juodosios jūros dalyje, neaišku, kaip Rusijai pavyks išsaugoti savo Juodosios jūros laivyną nuo Ukrainos per ateinančius kelis mėnesius.