Rusijos inspektoriai „gerokai ilgina laivų tikrinimą... dėl to eilėje prie Bosforo sąsiaurio įstrigo daugiau kaip 165 laivai ir šis skaičius kasdien vis didėja“, pareiškė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.
„Turime pagrindo manyti, kad Rusijos delsimas tikrinti grūdų iniciatyvai skirtus laivus yra politiškai motyvuotas“, – pridūrė ministerija.
Laivai laukia, kol bus atliktas kruopštus patikrinimas pagal Turkijos ir Jungtinių Tautų remiamą susitarimą, kuriuo siekiama, kad Ukrainos grūdai patektų į užsienio rinkas ir sumažėtų pasaulinės maisto krizės tikimybė.
Nuo rugpjūčio 1 dienos, kai įsigaliojo Rusijos ir Ukrainos susitarimas, daugiau kaip 6,9 mln. tonų grūdų iškeliavo į Europą, Vidurinius Rytus ir – šiek tiek mažesniu mastu – į Afriką, rodo neseniai paskelbti susitarimą prižiūrinčio Jungtinio koordinavimo centro duomenys.
Kai vasario mėnesį Rusija įsiveržė į Ukrainą – svarbią grūdų eksportuotoją – ir užblokavo jos jūrų uostus, buvo baiminamasi pasaulinės maisto krizės. Susitarimas, leidžiantis eksportuoti Ukrainos grūdus, atnešė labai reikalingą palengvėjimą.
Tačiau Ukraina tvirtina, kad Rusija sąmoningai stabdo krovinių gabenimą.
„Rusijos veiksmai kenkia pasauliniam maisto saugumui, ypač pasaulio Pietuose“, – priduriama Ukrainos užsienio reikalų ministerijos pareiškime.
Ji pažymėjo, kad dėl vėluojančių patikrinimų Kyjivas jau negalėjo eksportuoti papildomų trijų milijonų tonų grūdų, o tai kelia grėsmę maždaug 10 milijonų žmonių aprūpinimui maistu.