„Per laisvės atėmimo vietas eina neviešas įsakymas stebėti kalinių nuotaikas, fiksuoti norinčiųjų kovoti skaičių. Patikėkite, jų skaičius nesumažėjo. Jų tiek daug, kad rašo prašymus, bet administracijos jų nepriima“, – pasakojo O. Cvilijus.
Priėmus teigiamą sprendimą, kiekvienas nuteistasis atrenkamas individualiai. Pirmąjį atrankos etapą vykdys Ukrainos valstybinė bausmių vykdymo tarnyba. Galimi tolesni Gynybos ministerijos Vyriausiosios žvalgybos valdybos ir Ukrainos prezidento komisijos malonės klausimais patikrinimai.
Tiesa, kaip sako O. Cvilijus, Ukrainos prokurorai dažnai nesutinka suteikti malonę kaliniams, norintiems dalyvauti kare Ukrainoje.
„Prokurorai tokius prašymus atmeta. O teismai iš esmės visada sutinka su prokurorais. Buvo klientas iš Novos Kachovkos – jo namas buvo subombarduotas, jo motina žuvo per karą.
Jis yra be galo motyvuotas, iki bausmės pabaigos liko metai. Prašėme lygtinio paleidimo, susitarėme dėl dalinio Ukrainos ginkluotosiose pajėgose, bet prokurorai buvo prieš“, – apibendrino žmogaus teisių aktyvistas.
Tuo metu Rusijoje kalinių verbavimas kariauti Ukrainoje užfiksuotas ne kartą. Portalas tv3.lt jau rašė, kad vienas į nelaisvę patekęs „Wagner“ užverbuotas rusų kalinys sąlygas fronte apibūdina kaip nežmoniškas.