Rusijai suintensyvinus oro smūgius į pagrindinę Ukrainos infrastruktūrą, JAV prezidento Joe Bideno administracija gali paskelbti apie raketų dislokavimą jau šią savaitę, pranešė JAV pareigūnai laikraščiui „The New York Times“ ir televizijai CNN.
Ukrainiečių oro gynyba atlieka svarbų vaidmenį Rusijos invazijos metu, tačiau Maskva, patirianti nemažai nuostolių sausumoje, vis dažniau atakuoja energetikos infrastruktūrą, todėl Kyjivas ne kartą spaudė kitas šalis, ypač Jungtines Valstijas, suteikti „Patriot“ sistemų.
JAV kariuomenė „Patriot“, kurią sudaro kelios dalys, įskaitant radarą, valdymo stotį, energijos generavimo įrangą ir iki aštuonių paleidimo įrenginių, apibūdina kaip savo „pažangiausią oro gynybos sistemą“.
Nors vienai baterijai priskiriama dešimtys darbuotojų, tik trys iš jų turi ją valdyti mūšio metu.
Pirmasis JAV kariuomenės „Patriot“ batalionas buvo dislokuotas 1982 metais, tačiau sistema mūšyje buvo panaudota tik 1991 metais per operaciją „Audra dykumoje“ – tarptautinį oro ir sausumos puolimą prieš Kuveitą užpuolusias Irako pajėgas.
Nuo 2015 metų ši sistema numušė daugiau kaip 150 balistinių raketų, taip pat su ja atlikta daugiau kaip 3 tūkst. antžeminių ir 1,4 tūkst. skrydžio bandymų, teigia pagrindinė rangovė, JAV ginkluotės gamybos milžinė „Raytheon“.
Kai Rusija vasarį įsiveržė į Ukrainą, Kyjivo oro gynybą daugiausia sudarė sovietinių laikų lėktuvai ir raketų sistemos, kuriomis Kyjivas veiksmingai naudojosi, kad neleistų Maskvai įgyti pranašumo ore.
Vėliau ukrainiečiai sulaukė pastiprinimo: JAV suteikė sistemų NASAMS, o Vokietija – dvi pažangias IRIS-T sistemas. Be to, buvo padovanota senesnės įrangos, pavyzdžiui, S-300 ir HAWK sistemų bei raketų „Stinger“.