Prasideda JAV prezidento Donaldo Trumpo prekybos karas su Kanada, Meksika ir Kinija. Baltieji rūmai skelbia, kad dar šeštadienį šių šalių prekėms įsigalios nuo 10 iki 25-ių procentų didesni tarifai.
Nors muitus Trumpas pažadėjo įvesti ir Europos Sąjungai, kol kas jų neskelbia, tačiau tokių planų neatsisako. O kokių pasekmių muitų karas gali turėti ir dėl ko Trumpas jo griebiasi, pamatysite reportaže.
Nuo aukštųjų technologijų bei automobilių iki avokadų ar pomidorų. Nuo meksikietiškos tekilos iki kanadietiškos naftos. Ir tai tik vos keli pavyzdžiai prekių, kurias paveiks Donaldo Trumpo įžiebiamas prekybos karas.
Tačiau naujasis Jungtinių Valstijų prezidentas „nesismulkina“ – nuo šiandienos žada įvesti muitus ir taip nubausti tris šalis, su kuriomis prekiauja daugiausiai – Kanadai, Meksikai ir Kinijai.
„Tarifai padarys mus labai turtingus ir stiprius. Be to, tai padės mums su kitomis šalis elgtis taip, kaip jos nusipelnė“, – sakė D. Trumpas.
„Prezidentas ketina įvesti 25 procentų tarifus Meksikai, 25 procentų tarifus Kanadai ir 10 procentų tarifus Kinijai už nelegalų fentanilį, kuriuo šios šalys apsirūpina ir leidžia platinti mūsų šalyje. Dėl to mirė milijonai amerikiečių. Tai prezidentas pažadėjo ir tų pažadų jis laikosi“, – kalbėjo Baltųjų rūmų atstovė.
„Tai – tipiškas Donaldas Trumpas. Jungtinės Valstijos labai rimtai nerimauja dėl fentanilio ir, manau, D. Trumpas galvoja, kad tarifai yra priemonė priversti šalis daugiau nuveikti sprendžiant fentanilio ar pasienio krizę.
Tai įdomi taktika. Manau, kad jis tikrai tuo tiki. Aš tik skeptiškai žiūriu į tai, kad jis verčia šalis bendradarbiauti užnuodydamas šulinį. Be to, tai gali pakenkti Amerikos vartotojams. Juk galiausiai tai jie turės susimokėti už tuos tarifus“, – vertino CATO instituto tyrėjas.
Ekspertai sako, kad teoriškai į šalį iš užsienio atvežamų prekių apmokestinimas reiškia, jog žmonės jas rečiau pirks, nes tos prekės ženkliai išbrangs. Taigi D. Trumpas siekia, kad amerikiečiai pirktų pigesnius vietinius produktus ir taip būtų skatinama šalies ekonomika.
Tačiau muitais apmokestinant, pavyzdžiui, naftą, tikėtina, kad kainų augimo, taip pat ir būtiniausių prekių ar benzino, išvengti tikrai nepavyktų, mat Amerika importuoja net apie 40 procentų naftos, daugiausia iš Kanados. Dėl to D. Trumpas Kanados naftai žada taikyti mažesnį 10-ies procentų tarifą ir įvesti jį turėtų vėliau.
Pats D. Trumpas kalbėti apie infliaciją nenori ir atmeta bet kokias kainų augimo prognozes.
„Tarifai nelemia infliacijos, jie lemia sėkmę, didelę sėkmę. Mes būsime sėkmingi, nors gali pasitaikyti trumpalaikių sutrikimų, bet žmonės tai supras“, – kalbėjo D. Trumpas.
Pagrasino ir Europai
Tiesa, nors D. Trumpas rinkimų kampanijos metu iš tiesų žadėjo didinti tarifus į šalį importuojamoms prekėms, vieno pažado jis nesilaiko. Strateginei priešininkei Kinijai jis grasino net 60-ies procentų muitais, tačiau iš jų teliko 10. Ir tai yra mažesnis muitas nei tas, kurį taikys partnerėms Kanadai ir Meksikai.
„Mes tiksliai dar nežinome, kaip tai atrodys, bet aš tikrai žinau du dalykus: pirma, jei prezidentas pradės taikyti tarifus Kanadai, mes reaguosime tikslingai, ryžtingai ir pagrįstai“, – sakė Kanados premjeras.
Nors vilčių ir mažai, prekybos karo esą dar galima išvengti. Jei šalys susitartų paskutinę minutę. Šalys, į kurias D. Trumpas dabar nusitaikė, sako, kad prasidėjus prekybos karui, nelaimės niekas.
„Visada sakiau – pagalvokime šaltu protu ir tik tada darykime sprendimus. Mes esame pasiruošę ir toliau tęsime dialogą“, – kalbėjo Meksikos prezidentė.
Beje, nors Europos Sąjungai muitų D. Trumpas dar nepaskelbė, visgi žada jais bausti ir europiečius.
„Jie su mumis elgiasi labai blogai. Jie neima mūsų automobilių, jie iš esmės neima mūsų žemės ūkio produktų, jie neima beveik nieko. Ir mes turime milžinišką deficitą su Europos Sąjunga.
Mes pasieksime tą lygį, koks jis ir turėtų būti“, – pareiškė JAV prezidentas.
Kokių priemonių D. Trumpas tiksliai imsis prieš Europą dar neaišku, tačiau į rimtą ginčą dėl prekybos Briuselis su D. Trumpo buvo įsivėlęs ir per praeitą jo kadenciją.