Prieš dvi savaites JAV vyriausybė perspėjo rusus, kad ekstremistai neišvengiamai surengs išpuolį per „didelius susibūrimus, įskaitant koncertus“.
Portalo „SkyNews“ užsienio naujienų redaktorius Dominic Waghornas pabrėžia, jog net ir esant tokiems įtemptiems santykiams tarp valstybių, perspėjimai apie terorizmo grėsmes vis dar perduodami.
Manoma, kad Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas viešai atmetė šiuos įspėjimus – to ir reikėjo tikėtis.
Įvyko priešingai
Tačiau užkulisiuose taip pat galima tikėtis, kad jis įsakė sugriežtinti saugumą ir pasiruošti blogiausiam. Neatrodo, kad tai padėjo. Tiesą sakant, įvyko priešingai.
Atrodo, kad renginio metu buvo užtikrintas nepakankamas saugumas. O už 3 km esanti Rusijos nacionalinė gvardija užtruko 1,5 val., kol buvo mobilizuota į išpuolį.
Ta pati nacionalinė gvardija gali per kelias minutes geba pasirodyti Maskvos gatvėse, kai tik pasirodo menkiausias protesto ženklas, ir dislokuoti lazdomis ginkluotus galvažudžius, kad sumuštų demonstrantus. Panašu, kad kažkas nesutampa.
Sąmokslo teorijos ar realybė?
Dėl šios priežasties teigiama, kad Rusijos valstybė kokiu nors būdu prisidėjo prie šio išpuolio. Daugelyje šalių tai būtų absurdiška hipotezė.
Tačiau svarbu pabrėžti, kad Rusija ir anksčiau yra vykdžiusi netikras operacijas, iš kurių labiausiai pagarsėjo Vladimiro Putino kadencijos pradžioje įvykdyta serija daugiabučių sprogdinimų, per kuriuos žuvo 300 rusų.
Šiuo atveju dauguma informuotų stebėtojų linkę tikėti „Islamo valstybės“ arba kitaip vadinamos – ISIS atsakomybės prisiėmimu, o ne manyti, kad išpuolį surengė Rusijos valstybė.
Tačiau, atsižvelgiant į saugumo trūkumus, ar Rusijos vyriausybė kaip nors sąmoningai leido išpuoliui įvykti?
O gal ši nesėkmė buvo labiau Rusijos valstybės nekompetencijos ir inercijos rezultatas. Kaip ir visada, bandydami išsiaiškinti įvykius Rusijoje, sąmokslas kertasi su sąmokslu.
Ketina panaudoti žiaurumą
Tam tikra prasme tai akademinis klausimas. Svarbiau yra tai, kaip Vladimiras Putinas ketina panaudoti šį žiaurumą.
Jis yra meistras, mokantis manipuliuoti įvykiais taip, kad jie atitiktų jo siekius. Kremliaus naratyvas jau aiškus. Kalta Ukraina.
Savaime suprantama, Ukraina nesiunčia ginkluotų žmonių šaudyti į nekaltus civilius.
Nė vienas stebėtojas, esantis už Rusijos informacinės erdvės aido kameros ribų, šio teiginio nevertina rimtai. Tačiau Kremliaus fikcija nėra skirta užsienio vartojimui.
Linksta prie tolesnio eskalavimo
Atrodo, kad Maskva linksta prie tolesnio eskalavimo Ukrainoje.
Pareigūnai vietoj žodžio „specialioji karinė operacija“ pradėjo vartoti žodį „karas“.
Ekonomika militarizuojama. Kada nors reikės daugiau jaunų rusų vyrų siųsti į frontą. Dar viena mobilizacija gali tapti būtinybe.
Kremlius, pratindamas rusus prie tokios galimybės, apsiginkluoja dar viena melaginga priežastimi tęsti šį niokojantį karą.
O iš tikro, teroro aktų dar bus, čia tik pradžia, patys rusai kalti, jiems buvo sakoma: balsuoji už Putiną-balsuoji už terorizmą...