„Tvirtai palaikome ir remiame Sakartvelo žmonių eurointegracijos siekį ir tvirtą įsipareigojimą laikytis demokratinių vertybių. Dabartiniai Vyriausybės sprendimai neatitinka šalies prezidentės ir didelės Sakartvelo visuomenės dalies lūkesčių“, – pokalbio metu pabrėžė G. Nausėda.
„Smerkiame bet kokį jėgos naudojimą prieš Sakartvelo žmones bei jų sulaikymus ir raginame Vyriausybę nedelsiant juos nutraukti“, – akcentavo jis.
Kaip pranešė Prezidentūra, pokalbio metu Lietuvos vadovas pakartojo, kad šių metų spalį Sakartvele vykę parlamento rinkimai nebuvo visiškai laisvi ir sąžiningi. Todėl, anot jo, yra būtina atlikti nepriklausomą tarptautinį tyrimą dėl pažeidimų, spaudimo ir bauginimų rinkėjams.
Taip pat G. Nausėda pabrėžė, kad Lietuva tvirtai palaiko Europos Parlamento (EP) raginimą Sakartvele surengti naujus parlamento rinkimus.
Kaip skelbta anksčiau, partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė šią savaitę pranešė, kad Sakartvelas iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES.
Po šio sprendimo Sakartvele pasipylė protestų banga. Į gatves išėję kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Policija suėmė šimtus protestuotojų.
Šeštadienį protestuodama prieš Sakartvelo valdžios sprendimą stabdyti derybas dėl narystės ES, iš pareigų atsistatydino šalies ambasadorė Lietuvoje Salomė Shapakidzė. Tą patį vakarą socialiniuose tinkluose pasklido žinia, kad iš pareigų traukiasi ir šalies atstovas Jungtinėse Amerikos Valstijose Davidas Zalkalianis.
Buvusi sovietinė respublika Sakartvelas 2023 metų gruodį kartu su Ukraina ir Moldova gavo ES šalies kandidatės statusą. Tačiau santykiai ėmė sparčiai blogėti, nes valdančioji partija vis kritiškiau vertina Europą ir nori apriboti tariamą užsienio įtaką šalyje. Dėl to ir Briuselis įšaldė suartėjimą. Opozicija tuo tarpu nori laikytis europietiško kurso. Ji kaltina vyriausybę pergalę rinkimuose pasiekus tik manipuliacijomis.