• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Švedijos centro dešiniųjų vyriausybė įvykdys visus reikalavimus pagal susitarimą su Turkija dėl stojimo į NATO, o užsienio politikoje sutelks dėmesį į artimiausias kaimynines šalis, atsisakydama ankstesnės administracijos „feministinės užsienio politikos“, pirmadienį pareiškė šalies diplomatijos vadovas.

Švedijos centro dešiniųjų vyriausybė įvykdys visus reikalavimus pagal susitarimą su Turkija dėl stojimo į NATO, o užsienio politikoje sutelks dėmesį į artimiausias kaimynines šalis, atsisakydama ankstesnės administracijos „feministinės užsienio politikos“, pirmadienį pareiškė šalies diplomatijos vadovas.

REKLAMA

Užsienio reikalų ministras Tobias Billstromas sakė, kad naujoji vyriausybė pritaria Ankaros susirūpinimui dėl Kurdistano darbininkų partijos (PKK), kuri Turkijoje, Europoje ir Jungtinėse Valstijose laikoma teroristine organizacija.

„Švedijos vyriausybė nedarys jokių nesąmonių, kai kalbama apie PKK, – interviu naujienų agentūrai AP sakė T. Billstromas. – Mes visiškai laikomės politikos, kuri reiškia, kad teroristinės organizacijos neturi teisės veikti Švedijos teritorijoje.“

Turkija vilkina istorinį Švedijos ir Suomijos siekį įstoti į NATO, susirūpinusi, kad šios dvi šalys, ypač Švedija, tapo saugiu prieglobsčiu PKK nariams ir su ja susijusioms grupuotėms.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal susitarimo memorandumą, kurį per birželį vykusį NATO aukščiausiojo lygio susitikimą pasirašė ankstesnė kairiojo sparno Švedijos vyriausybė, Stokholmas ir Helsinkis įsipareigojo neremti kurdų grupuočių Sirijoje, kurios, Turkijos teigimu, yra susijusios su PKK, ir panaikinti ginklų embargą Turkijai, įvestą po jos įsiveržimo į Šiaurės Siriją 2019 metais.

REKLAMA

Jie taip pat sutiko imtis „neišspręstų įtariamųjų terorizmu deportacijos ar ekstradicijos prašymų“, kas pasirodė esanti komplikuota užduotis dėl plačios terorizmo apibrėžties Turkijoje, kur kovos su terorizmu įstatymai taikomi siekiant susidoroti su prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) oponentais.

„Viskas, kas įrašyta trišaliame memorandume ir dėl ko susitarė visos trys šalys, turėtų būti įvykdyta, turi būti įvykdyta visų trijų šalių“, – sakė T. Billstromas ir pridūrė, kad „viskas taip pat turi būti padaryta teisiškai saugiai“.

REKLAMA
REKLAMA

PKK nuo 1984 metų tęsia sukilimą prieš Turkijos valstybę, jau pareikalavusį dešimčių tūkstančių gyvybių.

Stokholmo universiteto Turkijos studijų instituto direktorius Paulas Levinas (Polas Levinas) sakė, kad naujoji vyriausybė, palyginti su ankstesniu socialdemokratų ministrų kabinetu, gali turėti pranašumą santykiuose su Ankara, nes ji neturi tokių pačių ryšių su kurdų diaspora Švedijoje.

Tačiau Švedijos valdžios institucijų ir teismų nepriklausomumas „nustato galimų veiksmų ribas, taip pat ir tarptautinė teisė“, sakė P. Levinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gegužę Švedija ir Suomija drauge pateikė paraiškas įstoti į NATO, po Rusijos invazijos į Ukrainą nutarusios atsisakyti ilgametės nesijungimo prie karinių blokų politikos.

Suomijos ir Švedijos narystės NATO dokumentus jau ratifikavo 28 iš 30 NATO narių.

Šių dviejų šalių įstojimo į aljansą paraiškų savo parlamentams ratifikuoti dar neperdavė tik Vengrija ir Turkija.

REKLAMA

Švedija, kaip ir dauguma Europos šalių, prasidėjus karui aiškiai stojo Ukrainos pusėn, tiekdama jos ginkluotosioms pajėgoms prieštankinius ginklus, automatus ir priešlaivines raketas. Ukraina taip pat paprašė Švedijos suteikti artilerijos sistemą „Archer“ ir nešiojamą oro gynybos sistemą RBS-70.

T. Billstromas sakė, kad naujoji vyriausybė dar nepriėmė sprendimo dėl šių prašymų.

„Esame pasirengę stengtis suteikti kuo daugiau pagalbos Ukrainos vyriausybei jos didvyriškoje kovoje su Rusijos pajėgomis, – sakė ministras. -Pamatysime, kai tinkamai įvertinsime šiuos klausimus.“

REKLAMA

Buvęs migracijos ministras T. Billstromas yra konservatyvios Nuosaikiųjų partijos, kuri praėjusią savaitę sudarė koalicinę vyriausybę su centro dešiniųjų liberalais ir krikščionimis demokratais, aukšto rango narys. Naujoji vyriausybė remiasi prieš imigraciją nusiteikusių Švedijos demokratų, su kuriais parengė bendrą politinę platformą, numatančią griežtus imigracijos apribojimus ir kovą su organizuotu nusikalstamumu, parama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

T. Billstromas taip pat pažadėjo koreguoti Švedijos užsienio santykius, daugiausia dėmesio skiriant Šiaurės Europai. Tradiciškai Švedija siekė tarptautiniu mastu save pristatyti kaip „humanitarinę supervalstybę“, gana dosniai remiančią besivystančias šalis visame pasaulyje ir tvirtai įsipareigojusią Jungtinėms Tautoms.

„Tai nereiškia, kad nesidomėsime likusiu pasauliu – toli gražu“, – sakė švedų diplomatijos vadovas, pažymėdamas, kad anksčiau pirmadienį jis sakė kalbą JT dienos renginyje, skirtame 1945-ųjų JT chartijos metinėms paminėti.

REKLAMA

„Tačiau, kai kalbama apie šiuos perkalibravimus, kurių siekiame, tiesa, kad dėmesys bus nukreiptas kitur, – sakė jis. – Ir Šiaurės šalys, Baltijos šalys ir Europos Sąjunga bus tos trys perkalibravimo atramos.“

Be to, naujoji Švedijos vyriausybė atsisakys „feministinės užsienio politikos“, kurią 2014 metais nustatė ankstesni valdantieji. Nuo to laiko šią etiketę pradėjo naudoti kitos šalys, įskaitant Kanadą, Prancūziją, Ispaniją ir Vokietiją.

„Manome, kad lygios vyrų ir moterų teisės yra svarbios, tačiau vartoti sąvoką „feministinė užsienio politika“ reiškia, kad kartais nukreipiamas dėmesys nuo to, kas iš tiesų svarbu. Jūs labiau akcentuojate etiketę nei tikrąjį turinį“, – sakė T. Billstromas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų