Ligos pašalpa Britanijoje per maža, teigia Anglija.lt pašnekovė, ir netgi sirgdama eina į darbą. Sirgdami namie lietuviai netenka pinigų, bet tinkamai nesigydami rizikuoja sveikata, įspėja gydytojai. Kokios nedarbingumo išmokų taisyklės galioja Britanijoje, domėjosi Anglija.lt.
Į darbą eina sirgdami
Darbuotojams svarbiau nueiti į darbą nei gydytis susirgus – tokį atsidavimą darbui parodė Personalo ir plėtros instituto (angl. „Chartered Institute of Personnel and Development“) atlikto tyrimo rezultatai.
Pernai nedarbo dienų dėl ligos vidurkis buvo 7,7 dienos, šiemet šis skaičius sumažėjo iki 6,8 dienos per metus. Tačiau nedarbingumo dėl ligos išeiginių skaičius skiriasi privačiajame ir valstybiniame sektoriuje. Šiemet išeiginių dėl ligos privačiame sektoriuje dirbantieji turėjo vidutiniškai 5,8 dienos, o valstybės tarnautojai – 7,9 dienos. Instituto atstovas britų spaudai komentavo, kad darbuotojai sirgdami skuba į darbą ir tam, kad parodytų darbdaviui savo atsidavimą darbui.
Anglija.lt atliktos apklausos duomenimis, darbą vietoj ligos patalo renkasi ir Britanijoje gyvenantys lietuviai. Didžiausia dalis – 45 proc. Anglija.lt skaitytojų teigė, jog į darbą eina net ir sirgdami.Tik beveik 9 proc. apklaustųjų atsakė, kad sunegalavę visada pasiima išeiginę, 35 proc. – tik stipriau susirgę.
Sirgti Britanijoje – neapsimoka
Kodėl darbuotojai Britanijoje, tarp jų ir Anglijos lietuviai, taip nesirūpina savo sveikata? Pagrindinė priežastis – uždarbio netekimas. Žinantiems, kokia yra nedarbingumo išmoka šioje šalyje, sirgti namie nesinori. Jei darbo sutartyte nėra numatyta didesnė išmoka nedarbo dėl ligos metu, tokiu atveju darbuotojams išmokama tik įstatymo numatyta minimali ligos pašalpa (angl. „statutory sick pay“) – 86,70 £ per savaitę.
„Tai – per mažai“, – tikina Anglija.lt kalbinta Irena, atlyginimą gaunanti už išdirbtas valandas. – „Jei nedirbu, tuomet ir atlyginimo negaunu, o ligos pašalpa yra tikrai per maža, net už kambario nuomą neužtenka susimokėti“. Irenai per visą laiką, praleistą Anglijoje, yra tekę dėl ligos nedirbti penkias dienas, kai sirgo plaučių uždegimu. Tuomet ji gavo ligos pašalpą tik už dvi dienas, kadangi už pirmąsias tris ligos dienas ligos pašalpa nėra mokama, nebent tai būtų numatyta darbo sutartyje.
Irena teigia, jog lengviau apsirgusi stengiasi neimti laisvos dienos dėl ligos. „Jei labai blogai jaučiuosi, bandau susikeisti pamainas, atidirbu vėliau, jau pasveikusi. Porą kartų, kai sirgau gripu ir norėjau likti namie, panaudojau savo atostogų dienas“, – patirtimi dalijosi pašnekovė, dirbanti parduotuvėje.
Pagal britų sergamumo statistiką, penki dažniausi susirgimai Britanijoje yra depresija ir streso sukeltos ligos, nugaros skausmai, migrena, ausų infekcija ir gripas. Paskaičiuota, kad susirgęs gripu ir namie 10 dienų sveikęs darbuotojas praranda vidutiniškai 363 £. Depresija sergantis asmuo, nedirbęs iki 81 dienos per metus, netektų daugiau kaip 4 500 £ pajamų.
Gydytojai pataria nelaukti
Anglija.lt pasidomėjo, ką mano gydytojai – kada būtina likti namie, o kada galima eiti į darbą? Bendrosios praktikos klinikos „Uniclinic“ šeimos gydytojas Alvydas Kontrimas tikino, kad susirgęs žmogus, eidamas į darbą, negali visavertiškai gydytis. „Ūmūs susirgimai reikalauja kompleksinio gydymo – gydymo medikamentais ir režimo, todėl visada rekomenduojama likti namuose“, – konsultavo A. Kontrimas. Kiek kitokia situacija su chroninėmis ligomis, teigė gydytojas. „Pavyzdžiui, ligonis, sergantis hipertenzija, žino savo režimą, vartoja medikamentus, prisitaiko ir tai jam netrukdo dirbti“.
Anot A. Kontrimo, labai pavojinga yra nekreipti dėmesio ir tinkamai nesigydyti susirgus peršalimo ligomis. „Karščiuojant ir einant į darbą, gali kilti komplikacijų. Visi gydytojai – tiek privatūs, tiek NHS, ligoniams su temperatūra visada rekomenduoja likti namuose ir išduoda ligos lapelį. Namuose gyjantis ligonis daug greičiau pasveiksta“, – įspėjo šeimos gydytojas.
„Kiekviena nedarbo diena yra prarasti pinigai“ – tokį Anglijos lietuvių darbininkų požiūrį į sveikatos problemas apibūdino „Palmers Green“ klinikos gydytojas fizioterapeutas Auris Seibutis. „Daug mūsų vyrukų dirba statybose, kaip „self – employed“ ir už nedarbo dienas algos negauna. Jiems būna problemų su stuburu, sąnariais, nugara, bet kol gali eiti, tol eina į darbą, nors skauda, bet kenčia, arba užsiima gydymųsi patys. Kartais geriant nuskausminamuosius, vaistus nuo uždegimo, skausmas dingsta. Tačiau jei skausmas po 4–6 savaičių, geriant tokius vaistus, nepraeina, arba epizodai kartojasi, tuomet būtina kreiptis į gydytoją“, – įspėjo A. Seibutis.
„Tyrimai rodo, kad kuo greičiau žmogus kreipiasi į gydytojus, tuo efektyvesnis pasveikimas, o jei ilgiau laukia, liga gali išsivystyti į chronišką ligą. Geriausia kreiptis į gydytojus iškart, bet praktika rodo, kad kiti laukia savaiminio pagijimo“, – Anglija.lt sakė gydytojas A. Seibutis.
Ligos pašalpa – kaip ją gauti?
Jei reikia sirgti namie ar ligoninėje ilgiau nei tris dienas, kaip gauti ligos pašalpą? Ši pašalpa mokama tik įdarbintiems asmenims (angl. „employee“), ne savarankiškai dirbantiems (angl. „self employed“). Ligos pašalpa mokama tik tiems, kurie uždirba bent 109 £ per savaitę neatskaičius mokesčių, ir jei serga keturias dienas iš eilės. Ligos pašalpa turi būti mokama ir įdarbintiems per agentūras, dirbantiems ne visu etatu (angl. „part time“).
Svarbu nepamiršti pranešti darbdaviui apie savo ligą. Su įmonės taisyklėmis, kurios taikomos darbuotojui susirgus, turėtum būti supažindintas darbo sutartyje. Jei turi galimybę, nedelsiant pranešk darbdaviui, kad negali atvykti į darbą. Jei sergi ilgai ir ligos pašalpa – 86,70 £, yra vienintelės tavo pajamos, gali kreiptis dėl kitų pašalpų, pavyzdžiui, Nuomos pašalpos.
Ligos pašalpa mokama iki 28 savaičių, o sergantys ilgiau nei 28 savaites turėtų kreiptis dėl darbo ir paramos pašalpos (angl. „Employment and Support Allowance“) ir užpildyti formą SSP1. Daugiau informacijos apie ilgalaikį nedarbą dėl ligos ir neįgalumą ieškok Anglija.lt straipsnyje „Neįgalumas Anglijoje: kokios paramos tikėtis?“.
Darbuotojai, sergantys ir neinantys į darbą daugiau kaip septynias dienas, darbdaviui turi pateikti pažymą iš gydytojo (angl. „fit note“, dar vadinama „sick note“). Šias pažymas išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai ligoninėse. Jei nedarbingumo lapelį nori gauti anksčiau nei septintą ligos dieną, pažymos išrašymas gali kainuoti.
Darbdaviui turėtum duoti šios pažymos kopiją, o sau pasilikti originalą. Jei sirgai iki septynių dienų, darbdavys gali paprašyti užpildyti formą, patvirtinančią nedarbą dėl ligos (angl. „self certification“). Svarbu prisiminti, kad nedarbas dėl ligos negali būti išskaičiuojamas iš tavo mokamų atostogų, nebent pats to norėsi.
Jolanta Terminaitė, Anglija.lt