• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suomijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai, po kurių šalis gali smarkiai pasukti į dešinę, centro dešiniajai ir prieš imigraciją nusistačiusiai partijoms siekiant iš posto išstumti socialdemokratų ministrę pirmininkę Sanną Marin.

Suomijoje sekmadienį vyksta parlamento rinkimai, po kurių šalis gali smarkiai pasukti į dešinę, centro dešiniajai ir prieš imigraciją nusistačiusiai partijoms siekiant iš posto išstumti socialdemokratų ministrę pirmininkę Sanną Marin.

REKLAMA

Po nacionalistų proveržio kaimyninėje Švedijoje ir kraštutinių dešiniųjų pergalės Italijoje praėjusiais metais Suomija gali tapti dar viena šalimi, prisijungusia prie nacionalistų bangos Europoje.

Balsavimas vyksta likus kelioms dienoms iki oficialaus Suomijos įstojimo į NATO, kuris tapo įmanomas po to, kai Turkija ketvirtadienį ratifikavo šalies narystės paraišką.

„Apklausos rodo, kad Suomijoje stiprėja dešinioji politinė srovė“, – naujienų agentūrai AFP sakė tyrimų instituto E2 atstovas Juho Rahkonenas.

REKLAMA
REKLAMA

Tradiciškai didžiausia iš aštuonių pagrindinių parlamento partijų gauna pirmąją galimybę sudaryti vyriausybę, ir nuo 10-o dešimtmečio ši partija visada turi ministro pirmininko postą.

REKLAMA

„Mes siekiame laimėti šiuos rinkimus ir tęsti savo darbą dėl tvaresnės ateities“, – sakė S. Marin žurnalistams Helsinkyje vykusio paskutinio kampanijos renginio metu.

Ketvirtadienį visuomeninio transliuotojo „Yle“ paskelbta naujausia apklausa parodė, kad centro dešinioji Nacionalinė koalicija nežymiai pirmauja su 19,8 proc., o antroje vietoje yra nacionalistinė euroskeptiška Suomių partija su 19,5 proc. palaikymo.

REKLAMA
REKLAMA

Socialdemokratų partija (SDP), vadovaujama S. Marin, kuri 2019-aisiais pradėjo eiti pareigas kaip jauniausia pasaulyje premjerė, sulaukusi 34 metų, buvo trečioje vietoje su 18,7 procento.

„Turėjome puikią kampaniją. Turime geriausius kandidatus visoje Suomijoje ir esame pirmi pagal apklausų rezultatus, todėl esu nusiteikęs optimistiškai“, – AFP sakė Nacionalinės koalicijos lyderis Petteri Orpo šeštadienį vykusiame rinkimų kampanijos mitinge.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors S. Marin apklausose yra populiariausia šio amžiaus Suomijos ministrė pirmininkė, jai sunkiai sekasi savo populiarumą paversti SDP vietomis parlamente.

„Nors ji yra itin populiari, ji taip pat kelia pasipriešinimą. Politinė atskirtis sustiprėjo“, – sakė J. Rahkonenas.

Vieni ją laiko stipria lydere, sumaniai valdžiusia COVID-19 pandemiją ir stojimo į NATO procesą, kiti mano, kad jai vadovaujant augusi valstybės skola ir skandalai dėl vakarėlių vaizdo įrašų yra S. Marin nepatyrimo požymiai.

REKLAMA

Suomijos skolos santykis su bendruoju vidaus produktu padidėjo nuo 64 proc. 2019 metais iki 73 proc., ir P. Orpo Nacionalinė koalicija nori spręsti šią problemą sumažindama išlaidas 6 mlrd. eurų.

Tuo metu S. Marin gynė savo veiklos rezultatus ir kaltino Nacionalinę koaliciją, kad ši nori „atimti iš vargšų, kad atiduotų turtingiesiems“.

Kraštutinių dešiniųjų iškilimas

Kraštutinių dešiniųjų Suomių partija valdžioje ir kraštutinių dešiniųjų premjeras būtų pirmasis toks atvejis Suomijoje, o jos lyderė Riikka Purra yra pasirengusi pagerinti savo partijos rekordinį rezultatą.

REKLAMA

Jos euroskeptiška partija siekia griežtos šalies pozicijos imigracijos atžvilgiu, o kaimyninės Švedijos problemas dėl gaujų smurto laiko pamokomu pavyzdžiu.

„Šiuo metu didžiausia problema yra didėjantis nepilnamečių nusikalstamumas“, – sakė ji šeštadienį AFP ir teigė, kad „dauguma gatvės gaujų narių ir jaunų nusikaltėlių gatvėse yra migrantai“.

Parama populistinei partijai išaugo nuo praėjusios vasaros, kurią paskatino „energijos kainų kilimas ir bendras perkamosios galios sumažėjimas“ po Rusijos invazijos į Ukrainą, sakė J. Rahkonenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2015 metais Suomių partija dirbo centro dešinės vyriausybėje, tačiau vėliau ji suskilo į dvi frakcijas – griežtosios ir nuosaikiosios linijos šalininkų, o parlamente liko tik griežtosios linijos šalininkai.

Suomių partija savo ilgalaikiu tikslu laiko pasitraukimą iš ES ir nori atidėti Suomijos tikslą 2035 metais tapti neutralia anglies dioksido išmetimo atžvilgiu.

Laukia sudėtingos derybos

Manoma, kad derybos dėl vyriausybės sudarymo bus sudėtingos.

S. Marin atmetė galimybę formuoti vyriausybę su, jos žodžiais tariant, „atvirai rasistine“ Suomių partija, o P. Orpo sakė, kad svarstys visas galimybes, nors ir nesutaria su Suomių partija dėl imigracijos, ES ir klimato politikos.

REKLAMA

Formuojant kitą vyriausybę P. Orpo tikriausiai vaidins svarbų vaidmenį, nes tiek Suomių partijai, tiek SDP jo greičiausiai reikės daugumai užsitikrinti.

Balsavimo apylinkės atsidarė 9 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, jos veiks iki 20 valandos. Tada bus paskelbti išankstinio balsavimo rezultatai. Iš anksto balsavo apie 40 proc. rinkėjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų