Susitikimui rengiamasi tuo metu, kai Australija ketina sudaryti sutartį dėl branduolinių povandeninių laivų su Britanija arba Jungtinėmis Valstijomis, o tai laikoma trijų šalių pastangomis pasipriešinti didėjančiam Kinijos aktyvumui Ramiojo vandenyno regione.
Pranešama, kad trys lyderiai vienai dienai susitiks San Diege Kalifornijoje. Ten įsikūrusi viena didžiausių JAV karinių jūrų pajėgų bazių.
„Ministras pirmininkas pirmadienį atvyks į JAV, kur su prezidentu J. Bidenu ir Australijos ministru pirmininku A. Albanese'iu aptars AUKUS“, – žurnalistams sakė R. Sunako atstovas spaudai.
Tą dieną JK vyriausybė taip pat paskelbs atnaujintą vadinamąją Integruotą saugumo, gynybos ir užsienio politikos apžvalgą, pridūrė jis.
Vėliausia atnaujinta apžvalga prieš dvejus metus buvo vadinama išsamiausia nuo Šaltojo karo laikų ir parengta Londonui persitvarkius savo užsienio politiką po „Brexito“. Joje išdėstytas strateginis posūkis į Aziją, o Kinija įvardyta kaip „sisteminė konkurentė“.
Po kelių mėnesių JK, Jungtinės Valstijos ir Australija paskelbė apie „sustiprintą trišalę saugumo partnerystę“, kuri sudarė sąlygas aprūpinti Australiją branduoliniais povandeniniais laivais.
Londonas tvirtino, kad naujuoju gynybos aljansu nesiekiama priešiškai nusiteikti kurios nors kitos valstybės atžvilgiu. Tačiau plačiai paplitusi nuomonė, kad tai Vakarų atsakas į susirūpinimą dėl didėjančios Kinijos įtakos regione ir jos kariuomenės plėtros tempo bei masto.
Britų laikraštis „The Times“ antradienį pranešė, kad pagal AUKUS paktą Australija turėtų įsigyti ne Jungtinių Valstijų, o Jungtinės Karalystės pagamintus povandeninius laivus, nes mažesnius britų laivus lengviau aprūpinti įgula.