Tokie tankai yra būtini Ukrainai norint atkovoti teritorijas iš Rusijos, kuri atnaujintam puolimui sutelkė apie150 000 karių. Maskva taip pat verčia šalies gynybos pramonę dirbti kariniu režimu, kad galėtų pertvarkyti ir apginkluoti savo pajėgas. Artėjantys šeši mėnesiai bus svarbūs abiem konflikto pusėms.
Kodėl kai kuriuos yra pasiruošusios siųsti kovinius tankus?
Trumpai tariant, kad padėtų Ukrainai išeiti iš aklavietės mūšio lauke ir atkovoti savo teritorijas iš Rusijos okupacinių pajėgų.
Vakarų tankai – tokie kaip Jungtinių Amerikos Valstijų M1 „Abrams“, Didžiosios Britanijos „Challenger 2“ ar vokiečių sukurtas „Leopard 2“ – suteiktų Ukrainos kariuomenei papildomų pajėgumų pramušti Rusijos gynybines linijas ir perimti karinę iniciatyvą iš Maskvos. Jų taip pat prireiks norint apginti Ukrainos linijas nuo galimo naujo Rusijos puolimo vėliau šiais metais.
Tankai yra būtinas elementas vadinamajam kombinuoto ginklo manevrui – mobiliose operacijose, kuriose dalyvauja pėstininkai ir artilerija, siekiant užimti teritoriją.
Be to, vakarietiški tankai yra daug pranašesni už rusiškus, nes jie turi geresnius šarvus, tikslesnius pabūklus ir geresnes valdymo bei navigacijos sistemas. Tai leidžia atlikti įvairias operacijas, pavyzdžiui, naktį.
Kodėl „Leopard 2“ tankai yra Kyjivo pageidavimų sąrašo viršuje?
Vokietijos „Leopard“ turi panašias galimybes kaip JAV gamybos „Abrams“ ar britų „Challenger“, tačiau, pasak karinių ekspertų, šie tankai turi ir tam tikrų pranašumų. Jie yra lengvesni ir, palyginus su amerikiečių gamybos tankais, daug lengviau papildyti jų degalų baką.
Leopardai laikomi daug patikimesniais nei „Challenger“. Tačiau esminis pranašumas yra jo prieinamumas. „International Institute for Strategic Studies“ duomenimis, trylika Europos kariuomenių turi apie 2000 „Leopard 2“ tankų. Nėra aišku, kiek iš jų yra paruošti kovai ir kiek jų reikėtų atnaujinti. Tačiau tai būtų dideli pajėgumai, kuriuos Ukraina galėtų panaudoti. Gelbsti ir tai, kad pakankamai lengva gauti pakaitinių šių tankų dalių, esama nemažai jų priežiūros ekspertų.
Ar Ukraina jau turi tankų?
Taip, daug. Ji turėjo savo sovietinius tankus. Nuo karo pradžios vasario mėnesį ji taip pat užgrobė daugiau nei 500 tankų iš Rusijos pajėgų. Ukraina taip pat gavo 240 „T-72“ tankų iš Lenkijos ir Čekijos. Bet, kaip teigia Gustavas Gresselis iš Europos užsienio santykių tarybos, ji praranda daug tankų dėl priešo ugnies – galbūt apie 130 per mėnesį.
Tarp Ukrainos sąjungininkų yra vos keli sovietinių tankų šaudmenų ir atsarginių dalių šaltiniai. Taigi, kaip ir su artilerija, Ukraina turi pereiti prie vakarietiško standarto įrangos arba rizikuoti, kad jai pritrūks sviedinių ir kitų atsarginių dalių.
Tai dar vienas „Leopard 2“ pranašumas: gavus prieigą prie didelių atsargų, supaprastėtų logistinė parama Ukrainos pajėgoms, nes remontas, atsarginės dalys ir amunicija būtų vienodi.
Sąjungininkai išsiuntė šarvuočių: kodėl dvejoja dėl tankų?
Net kelios valstybės, įskaitant JAV, Vokietiją, Didžiąją Britaniją, Prancūziją ir Švediją, pažadėjo Ukrainai atsiųsti pėstininkų ir kitas kovines šarvuotas mašinas.
JAV pranešė paaukosianti mažiausiai 59 „Bradley“ ir 90 „Strykers“, o Vokietija skirs savo „Marder“ mašinų. Šie šarvuočiai taip pat turi galingus pabūklus, kurie suteiks Ukrainai papildomų puolimo galimybių.
Šį mėnesį Prancūzija pranešė atsiųsiantį nenustatytą skaičių šarvuotų AMX-10, kuriuos kai kurie ekspertai laiko tarsi lengvaisiais tankais.
Tačiau pagrindiniai Vakarų mūšio tankai su savo grandininiais vikšrais, sudėtingomis ugnies valdymo sistemomis bei sunkiaisiais pabūklais suteikia tokią ugnies galią, kurios Vakarų sąjungininkai nenorėjo suteikti Kyjivui.
Šį barjerą kiek anksčiau nusprendė perlipti Didžioji Britanija, pareiškusi, kad į Ukrainą šalis nusiųs 14 „Challenger“ tankų. Kariniu požiūriu, tokie skaičiai nėra reikšmingi, tačiau šis sprendimas sukūrė precedentą, kuris, tikimasi, paskatins ir kitas šalis kuo greičiau padaryti tą patį.
Tačiau JAV pareiškė, kad nesiųs savo „Abrams“ tankų, nes Ukrainai bus per sunku juos išlaikyti, o regione gausu kitų tinkamų variantų – būtent „Leopard“. Tačiau Vokietijos vyriausybė atsisakė siųsti savo „Leopard“, nes taip rizikuotų, kad Rusija šį žingsnį supras kaip eskalavimą, galinčią į šį konfliktą įtraukti ir NATO.
Kodėl Vokietijos vaidmuo toks svarbus?
Pagal eksporto sutarčių sąlygas, jei kitos vyriausybės nori padovanoti Kyjivui „Leopard“ tankus, joms yra reikalingas Berlyno pritarimas.
Pati Vokietija turi apie 350 savo „Leopard 2“ tankų, tiesa, nėra aišku, kiek iš jų yra pilnai veikiantys. Naujasis Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius neseniai pareiškė, kad, kol bus priimtas galutinis sprendimas, ar juos išsiųsti, kariuomenė pradės techninį tankų parko pasirengimo kovai vertinimą.
Kancleris Olafas Scholzas nerimauja, jog „Leopard“ tankų tiekimas Kyjivui iš esmės priklauso nuo jo sprendimo, o toks leidimas Maskvos būtų suvokiamas kaip Berlyno lyderystė karo eskalavimui. Štai kodėl O. Scholzas nori, kad prieš jam duodant sutikimą, savo tankus pirma sutiktų atsiųsti JAV.