REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Slapti rinkimai ir balti dūmai: kaip bus renkamas naujas popiežius?

Pirmadienį pranešta, kad mirė popiežius Pranciškus. „Politico“ dar prieš jo mirtį surinko svarbiausią informaciją, kaip būtų renkamas naujas popiežius.

Pirmadienį pranešta, kad mirė popiežius Pranciškus. „Politico“ dar prieš jo mirtį surinko svarbiausią informaciją, kaip būtų renkamas naujas popiežius.

REKLAMA

Popiežius Pranciškus dar jaunystėje neteko dalies plaučių. Popiežius dar vasario 14 d. pateko į ligoninę dėl bronchito, galiausiai jam nustatytas abiejų plaučių uždegimas, reikėjo perpilti kraują.

Dar prieš jo mirtį buvo skelbiama, kad pats popiežius nujaučia artėjančią mirtį, o jo aplinka nori nenori priversta buvo pagalvoti apie tai, kas bus, jei popiežiui nepavyks išsikapstyti.

Jo mirčiai buvo pasiruošta. Anot „Politico“, yra parengtas griežtai surežisuotas scenarijus, tobulintas šimtmečius.

Portalas tv3.lt jau aprašė, kaip vyks popiežiaus Pranciškaus laidotuvės. Šį kartą kviečiame susipažinti, kaip atrodytų naujojo popiežiaus rinkimai ir kas juo galėtų tapti.

Kaip vyksta popiežiaus rinkimai?

Praėjus dviem ar trims savaitėms po popiežiaus laidotuvių, kardinolų kolegija susirinks į Siksto koplyčią ir surengs slaptą naujo popiežiaus rinkimų procesą. Teoriškai į popiežiaus postą gali pretenduoti bet kuris pakrikštytas Romos katalikų vyras, tačiau pastaruosius 700 metų popiežius visada buvo renkamas iš Kardinolų kolegijos.

Didžioji dauguma iš 266 per visą istoriją išrinktų pontifikų buvo europiečiai. Popiežius Pranciškus, gimęs Argentinoje, Jorge Mario Bergoglio, yra pirmasis ne europietis pontifikas per 1 300 metų.

Kitaip nei įprastoje politikoje, kandidatai į popiežius nevykdo atviros kampanijos dėl šių pareigų. Balsavimo dieną Siksto koplyčia su garsiosiomis Mikelandželo nutapytomis lubomis fiziškai uždaroma, o kardinolai, davę slaptumo priesaiką, susirenka viduje.

REKLAMA
REKLAMA

Balsuoti gali tik jaunesni nei 80 metų amžiaus kardinolai. Maždaug 120 jų slapta balsuoja už pasirinktą kandidatą, įrašydami vardą į biuletenį ir įmesdami jį į altoriaus viršuje esančią taurę.

Jei nė vienas kandidatas nesurenka reikiamos dviejų trečdalių balsų daugumos, rengiamas dar vienas balsavimo turas. Per dieną gali būti iki keturių turų.

REKLAMA

2013 m. popiežiaus Pranciškaus rinkimų procesas užtruko apie 24 valandas ir penkis balsavimo turus, tačiau procesas gali trukti ir ilgiau.

Suskaičiavus balsavimo biuletenius, jie sudeginami Siksto koplyčios viduje esančioje krosnyje. Antroje krosnelėje deginama cheminė medžiaga, per kaminą į išorę siunčianti dūmų signalą: juodi dūmai reiškia, kad naujasis popiežius neišrinktas, balti – kad išrinktas.

Naujasis popiežius

Kai popiežius išrenkamas, Kardinolų kolegijos atstovas iš pagrindinio Šventojo Petro bazilikos balkono, stebint tūkstančiams nekantraujančių tikinčiųjų, perskaito lotynišką pranešimą Habemus papam, reiškiantį „turime popiežių“.

REKLAMA
REKLAMA

Tuomet naujasis popiežius, išsirinkęs popiežiaus vardą (greičiausiai šventojo ar pirmtako garbei) ir apsivilkęs baltą sutaną, išeina į balkoną ir pasako savo pirmąją kalbą visuomenei.

Popiežius ne tik nustato Bažnyčios mokymą ir moralę, bet ir turi diplomatinę bei politinę galią pasaulio politikoje, tarpininkauja pasauliniuose konfliktuose ir vadovauja humanitarinėms misijoms.

Dauguma popiežių eina šias pareigas iki mirties. Popiežius Benediktas XVI, kuris atsistatydino 2013 m., būdamas 85 metų amžiaus, dėl pablogėjusios sveikatos, buvo pirmasis pontifikas, atsistatydinęs per 600 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

Šalies vadovai reiškia užuojautą

Lietuvos vadovai pareiškė užuojautą dėl  popiežiaus Pranciškaus netekties pirmadienio rytą.

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad mirus popiežiui, katalikų bendruomenė neteko įkvepiančio mokytojo ir tėvo pavyzdžio.

„Tai didžiulės netekties valanda. Pasaulis neteko atkaklaus taikos ir teisingumo šauklio, visų žmonių gynėjo, kuris nepaisė nei kultūrinių, nei socialinių, nei politinių skirtumų ir padalijimų, kuriam rūpėjo visi ir kiekvienas pasaulio žmogus. Popiežiaus Pranciškaus asmenyje kiekvienas geros valios žmogus neteko išmintingo ir artimo bičiulio, įkvepiančio mokytojo, kilnios ir džiugios tarnystės pavyzdžio, tėvo, kuriam rūpėjo visa žmonija kaip viena, didelė šeima“, – rašoma G. Nausėdos užuojautoje. 

REKLAMA

Šalies vadovo teigimu, lietuviai visada liks dėkingi Popiežiui Pranciškui už jo nepamirštamą 2018 m. vizitą Lietuvoje

„Popiežiaus vizitas buvo tikra dovana šimtmetį minėjusiai Lietuvai. Nepamirštama mums liks Popiežiaus malda Vilniuje prie paminklo okupacijų aukoms atminti, kurioje Romos vyskupas meldė, kad Lietuva būtų vilties švyturys, veiklios atminties žemė, atnaujinanti įsipareigojimą kovai su bet kokia neteisybe. Mes visi esame dėkingi Popiežiui Pranciškui už tai, kad, jautriai apmąstęs daug iškentėjusios Lietuvos istoriją, jis drąsino lietuvius atsigręžti į savo šaknis, saugoti savo tautinę tapatybę, kuri, jo žodžiais, yra tikras lobis“, – akcentuoja prezidentas.

REKLAMA

G. Paluckas: tai didelė netektis katalikų bendruomenei

Užuojautą dėl pontifiko netekties pareiškė iš premjeras Gintautas Paluckas. Jo teigimu, tai didelė netektis visai pasaulio katalikų bendruomenei.

„Popiežiaus Pranciškaus mirtis giliai nuliūdino Lietuvos ir viso pasaulio katalikus.

Jo užuojauta silpniesiems ir kenčiantiesiems išliks mūsų atmintyje, o jo palikimas gyvuos toliau“, – socialiniame tinkle „X“ pirmadienį rašė G. Paluckas.

REKLAMA
Tegul ilsisi ramybėje.Dievas suteikė ŠVENTAM TĖVUI galimybę palaiminti ŽMONES tokią garbingą dieną.Tikiu širdyje Jis linkėjo ŽMONIJAI TAIKOS IR RAMYBĖS.LABAI NORĖČIAU,KAD DIEVAS DUOTŲ MALONĘ IR IŠRINKTŲ ŠVENTU TĖVU MŪSŲ LIETUVOS KORDINOLĄ.JUK IR MES TURIME NUSIPELNUSIŲ GARBINGŲ KORDINOLŲ,TADA BŪTŲ NUOSTABU!KUO MES PRASTESNI UŽ KITUS!
stabo velnio irstva, kam eilinis mirtingas turi buti garbinamas? Ar pasaulis kada atsimerks
Mažiau gerk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų