Trečiadienį Europos Komisija pasiūlė pataisyti ES farmacijos srities teisės aktus. Ja siekiama, kad šie aktai taptų aktualesni, lankstesni ir pritaikyti ES gyventojų ir įmonių poreikiams.
Pataisius teisės aktus, vaistų bus daugiau, jų bus galima lengviau įsigyti ir jie bus pigesni. Bus palengvinta inovacija ir paskatintas ES farmacijos pramonės konkurencingumas ir patrauklumas, tuo pačiu skatinant aukštesnius aplinkosaugos standartus.
Be šios reformos, Europos Komisija siūlo Tarybos rekomendaciją dėl kovos su atsparumu antimikrobinėms medžiagoms (AAM) stiprinimo.
Problemos, kurias siekiama spręsti šia reforma, yra esminės. ES registruoti vaistai vis dar nepakankamai greitai pasiekia pacientus ir nėra vienodai prieinami visose valstybėse narėse. Esama didelių trūkumų sprendžiant nepatenkintų medicininių poreikių, retųjų ligų ir atsparumo antimikrobinėms medžiagoms (AAM) klausimus. Didelės naujoviškų gydymo būdų kainos ir vaistų stygius ir toliau kelia didelį susirūpinimą pacientams ir sveikatos priežiūros sistemoms.
Be to, siekiant užtikrinti, kad ES išliktų patrauklia vieta investicijoms ir pasauline vaistų kūrimo lydere, reikia pakoreguoti savo taisykles, atsižvelgiant į skaitmeninę transformaciją ir naujas technologijas, kartu mažinant biurokratizmą ir supaprastinant procedūras. Galiausiai vaistų gamybos poveikio aplinkai klausimas naujosiomis taisyklėmis turi būti sprendžiamas laikantis Europos žaliojo kurso tikslų.
Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega sakė: „Pastaruoju metu Lietuva, kaip ir daugelis ES šalių, susidūrė su kai kurių vaistų tiekimo iššūkiais, taip pat sąlyginai nedidelėje Lietuvos rinkoje nuolat matoma retų bei naujų vaistų prieinamumo ir jų kainų problema. Kadangi vaistų gamyba, tiekimo grandinės ir rinka yra globalūs, kylančias problemas reikia spręsti ES lygmeniu. Šiandien Europos Komisijos pateiktais pasiūlymais užtikrinsime, kad vaistai daug greičiau ir prieinamomis kainomis pasiektų pacientus visoje Europoje, taip pat ir Lietuvoje.“