Miesto vadovas Johnas Lee Ka-chiu spalio 25 d. paskelbė apie tokį žingsnį savo metinėje politinėje kalboje, sakydamas, kad kiekvieno kūdikio, gimusio nuo dabar iki 2026 m., tėvams bus skirta po 20 000 Honkongo dolerių (2 418 eurų). Taip siekiama pagerinti „stabiliai žemą“ miesto gimstamumą, kuris nukrito iki rekordinių žemumų – 0,9 naujagimių vienai moteriai, t. y. gerokai mažiau nei 2,1 – rodiklis, kurios reikia norint užtikrinti stabilų gyventojų skaičių.
„Susilaukti vaiko yra svarbus gyvenimo sprendimas, susijęs su daugybe svarstymų“, – sakė Lee, pristatydamas finansinių priemonių paketą, kuris taip pat apėmė žingsnį nuo 15 iki 7,5 proc. sumažinti žyminį mokestį namų pirkėjams.
Kaimynai siūlo daugiau
Naujieji vaiko pinigai papildo esamas mokestines paskatas naujiems tėvams, kurie gauna metines mokesčių lengvatas už kiekvieną vaiką, o už naujagimius – dar daugiau papildomų lengvatų.
Nors išmoka gali pasirodyti dosni, ji nusileidžia paskatoms, kurias siūlo kai kurios kitos Rytų Azijos šalys, taip pat kovojančios su mažu gimstamumu.
Singapūras (gimstamumas: 1,05) siūlo po 7 603 eurus už pirmąjį ir antrąjį vaiką ir 8 986 eurus už trečiąjį, taip pat keturių savaičių tėvystės atostogas (iki 16 savaičių motinystės atveju), nemokamas kūdikio priežiūros atostogas ir mokesčių lengvatą dirbančioms motinoms.
Pietų Korėja (gimstamumo rodiklis 0,78) šiuo metu tėvams skiria po 490 eurų per mėnesį, kol vaikui sukaks vieneri metai, o kitais metais šis skaičius turėtų išaugti iki 700 eurų.
Japonijoje (gimstamumo rodiklis 1,3) tėvai gauna po 101 eurą vaiko pinigų kas mėnesį už kiekvieną naujagimį iki dvejų metų. Už kiekvieną vaiką nuo trejų metų iki vyresnio amžiaus tėvai gauna po 63 eurų per mėnesį.
1 mėnesio nuoma, 3 mėnesiai lopšelio
Dauguma tėvų, kalbėjusių su CNN, mano, kad naujos Honkongo siūlomos priemonės nepakaks paskatinti juos susilaukti daugiau vaikų, ir atkreipė dėmesį į dideles pragyvenimo išlaidas mieste, kuris dažnai atsiduria brangiausių Azijos vietų sąrašų viršūnėje.
„Ši išmoka negali padengti net vieno mano būsto paskolos mėnesio, taip pat sąskaitų už dujas ir elektrą“, – sakė vieno vaiko tėvas Kenas Lau, kuris planuoja susilaukti antro vaiko.
Honkongo nekilnojamojo turto agentūros „Midland Realty“ duomenimis, vidutinė mėnesinė 46 kv. m buto su dviem miegamaisiais nuomos kaina šiemet yra apie 2132 eurai, o tai sudaro daugiau nei 90 proc. planuojamųjų vaiko pinigų.
Kadangi Honkongo būsto kainos yra vienos didžiausių pasaulyje (panašaus dydžio butas gali lengvai kainuoti iki 1,23 mln. eurų), taip pat aukštos palūkanos ir pragyvenimo išlaidos, daugelis porų jaučia pernelyg didelę finansinę naštą, kad galvotų apie šeimos pagausėjimą.
„Tie, kurie žino, kaip skaičiuoti, supranta, kad tai neveikia“, – sakė vieno vaiko tėvas Lau.
Visu etatu dirbanti mama Kim Yeung apsisprendė neturėti antrojo vaiko. Ji skaičiuoja, kad naujieji vaiko pinigai padengtų maždaug tris mėnesius jos dvimečio sūnaus lopšelio, kuris kainuoja maždaug 724 eurus per mėnesį. Ji pridūrė, kad geriausi darželiai gali kainuoti dvigubai ar net dar daugiau.
Honkongas subsidijuoja vaikų išsilavinimą nuo darželio iki vidurinės, tačiau lopšelis – metai ar dveji iki darželio – paprastai nėra apmokamas.
Platesnis kontekstas
Profesorius Paulas Yip Siu-fai, Honkongo universitete dėstantis gyventojų sveikatą, teigė, kad vienkartinė pinigų išmoka nepadės išspręsti ilgalaikių tėvų finansinių rūpesčių.
„Gimdant vaiką reikia atsižvelgti į tris dedamąsias, t. y. vaiko gimdymo, tuomet auginimo, ir galiausiai vaiko išsilavinimo išlaidas“, – sakė jis.
Profesorius sakė, kad Honkongui reikia daugiau padėti tėvams antrajame ir trečiajame etape, pavyzdžiui, skatinti tėvams palankią biuro aplinką, kuri siūlo lankstų darbo laiką.
„Vaiko susilaukimas neturėtų būti tik tėvų reikalas. Tai turėtų būti visuomenės atsakomybės dalis“, – sakė Yip.
Sze Lai-shan, nevyriausybinės organizacijos, teikiančios paslaugas neturtingiausiems miesto gyventojams, bendruomenės organizavimo draugijos direktoriaus pavaduotoja, sakė, kad daugelis mažesnes pajamas gaunančių žmonių susidūrė su neįmanomu pasirinkimu, nes negali sau leisti vaikų priežiūros, bet taip pat negali leisti sau nedirbti ir patys prižiūrėti vaikus.
Honkongo vyriausybė taip pat pažadėjo paspartinti šeimų su vaikais prieigą prie valstybinio būsto ir padidinti viešųjų vaikų priežiūros paslaugų pajėgumus, nors Sze teigė, kad to nepakanka.
Ji paragino vyriausybę skirti būsto pašalpas, taip pat subsidijas darželiams, kad vaikų dienos priežiūros paslaugos būtų prieinamesnės.