Į Estiją įsiterpusi Satsės batu estiškai vadinama bato formos Rusijos teritorija siekia 115 hektarų ploto.
Per šią juostą 1 kilometro ruožu eina Estijos kelias, kuriuo galima važiuoti be papildomo leidimo nesustojant. Estijos pasienio apsauga šioje teritorijoje įgaliojimų neturi, o Rusijos valdžios institucijos panorėjusios gali stabdyti ir patikrinti vairuotojus.
Estijos pasienio apsaugos tarnybos penktadienį išplatintame pareiškime pietinės prefektūros vadovas Künteris Pedoskis teigė, kad rusai reguliariai patruliuoja palei pietryčių Estijos teritoriją. Vis dėlto kelias buvo uždarytas dėl „žymiai didesnio nei įprastai judėjimo siekiant išvengti galimų provokacijų ir incidentų“.
Tarnyba šeštadienį paskelbė vaizdo įrašą, kuriame matomi kelyje judantys septyni žmonės karinėmis uniformomis. Jie buvo ginkluoti ir užsidengę veidus.
Estijos pasienio apsauga į vietovę nusiuntė papildomus pajėgumus ir pranešė, kad eismas bus nukreipiamas apylanka iki antradienio.
Estijos pareigūnai kreipėsi į Rusijos pasienio tarnybą dėl informacijos. Rusai juos tikino, kad patruliavimas pasienyje vyksta įprastai.
Šalis planuoja nutiesti naują kelią, aplenkiantį šią Rusijos teritoriją, tačiau jis bus baigtas tik po kelerių metų.
Estijos Vidaus reikalų ministras Igoris Taro šeštadienio vakarą laikraščiui „Postimees“ sakė, kad, pagal naujausią informaciją, ginkluota grupė iš teritorijos pasišalino, kaip rašo visuomeninis transliuotojas „ERR“.
Pasak jo, tai, kad Satsės bate būna ginkluotų Rusijos pasienio pareigūnų – nieko neįprasto.
„Ten vykdoma pasienio kontrolė, ir, žinoma, jie yra ginkluoti“, – teigė ministras.
Visgi jis atkreipė dėmesį, kad ginkluotas Rusijos dalinys stovėjo viduryje kelio, kuris eina per Satsės bato teritoriją. Rusijos pasieniečiai nėra taip elgęsi, sakė ministras.
„Tiesioginės karo grėsmės. Tai nuolat patvirtina Estijos gynybos pajėgos. Satsės bato incidentas padėties nepakeitė“,– pabrėžė vidaus reikalų ministras.
Estijos ministras: esu tikras, kad Rusija tęs provokacijas
Estijos užsienio reikalų ministras Margusas Tsahkna teigia esantis patenkintas NATO reakcija į incidentą, kai Rusijos orlaiviai pažeidė jo šalies oro erdvę, tačiau mano, kad Maskva kartos provokacijas.
„Esu tikras, kad Rusija tęs šias provokacijas. Kalba eina ne apie Estiją, bet apie NATO vienybę, apie mūsų pajėgumų ir transatlantinės vienybės išbandymą“, – sakė jis Taline vokiečių naujienų agentūrai „dpa“.
„Manau, reagavome labai solidžiai“, – kalbėjo ministras. NATO esą parodė, kad veikia gerai, sąjungininkai iškarto perėmė rusų lėktuvus.
„Viskas buvo kontroliuojama. Nebuvo tiesioginės karinės grėsmės“, – prisiminė M. Tsahkna. Ir po to karinis aljansas, anot jo, demonstravo politinę vienybę ir ryžtą.
Rugsėjo mėnesį trys Rusijos naikintuvai įskrido į Estijos oro erdvę ir išbuvo joje 12 minučių.
Estijos diplomatijos vadovas prisijungė prie Latvijos ir Lietuvos reikalavimo NATO Baltijos oro erdvės stebėjimo misiją paversti tikra gynybine operacija.
„Remiame šią idėją“, – teigė M. Tsahkna. Tačiau esą turi pasikeisti ne tik pavadinimas, bet ir būti pagerinti oro gynybos pajėgumai. Vyriausybės Rygoje ir Vilniuje prieš tai pasisakė už NATO oro policijos misijos pertvarkymą į oro gynybos misiją.
NATO oro policijos misija pradėta 2004 m. ir yra skirta užtikrinti Aljanso partnerių Lietuvos, Estijos ir Latvijos oro erdvės saugumą taikos metu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!