Tbilisį apėmė sumaištis nuo tada, kai valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, kurią kritikai kaltina šliaužiančiu autoritarizmu ir šalies artinimu atgal prie Rusijos, paskelbė laimėjusi ginčijamus spalio mėnesio rinkimus.
Dešimtys tūkstančių žmonių išėjo į gatves protestuoti prieš įtariamą rinkimų rezultatų klastojimą, o praėjusią savaitę šokiruojantis I. Kobachidzės pareiškimas, kad šalis-kandidatė į ES nesieks pradėti stojimo derybų iki 2028 metų, sukėlė naują masinių demonstracijų bangą.
Nuo to laiko per ES šalininkų protestus sostinėje Tbilisyje policija vykdė areštus ir prieš demonstrantus naudojo ašarines dujas bei vandens patrankas.
Tačiau pastarąsias dvi naktis protestuotojų skaičius buvo mažesnis, o susirėmimų tarp protestuotojų ir riaušių policijos nebuvo, todėl penktadienį I. Kobachidzė padėkojo savo saugumo pajėgoms už tai, kad šios „sėkmingai neutralizavo protestuotojų pajėgumą smurtauti“.
„Mes laimėjome svarbų mūšį prieš liberalųjį fašizmą mūsų šalyje“, – sakė jis penktadienį spaudos konferencijoje, o jo kalba priminė Kremliaus Rusijoje vartojamus epitetus savo politinių oponentų atžvilgiu.
„Tačiau kova dar nesibaigė. Liberalusis fašizmas Sakartvele turi būti visiškai nugalėtas, ir darbas siekiant šio tikslo bus tęsiamas“, – sakė I. Kobachidzė. Jis taip pat pakartojo savo ankstesnį grasinimą „užbaigti radikalios opozicijos neutralizavimo procesą“.
Neramumai gali dar sustiprėti
Protestuotojams penktadienį, devintą vakarą iš eilės, vėl rengiantis išeiti į gatves, ir abiem pusėms atmetant galimybę siekti kompromiso, atrodo, kad aiškaus kelio iš krizės nėra.
Šią savaitę kaukėti policijos pareigūnai surengė reidus keliuose opozicinių partijų biuruose ir suėmė opozicijos lyderius, o per mitingus buvo sulaikyta apie 300 žmonių.
Gali būti, kad gruodžio 14 dieną neramumai dar sustiprės, nes tą dieną „Sakartvelo svajonės“ įstatymų leidėjai planuoja rinkti prezidentu sau lojalų asmenį, kuris pakeistų provakarietiškąją Salomę Zurabišvilį, nesutariančią su valdančiąja partija.
S. Zurabišvili paskelbė, kad naujai išrinktas Sakartvelo parlamentas ir vyriausybė yra „neteisėti“, ir pareiškė, kad ji neatsistatydins, kol nebus surengti pakartotiniai parlamento rinkimai.
Nors kai kurie už ES pasisakantys protestuotojai nerimavo, kad judėjimas gali išsikvėpti, dauguma ketvirtadienio vakarą mitingavusiųjų buvo nusiteikę optimistiškai.
42 metų gydytojas Uča, kuris nurodė tik savo vardą, sakė, kad jau savaitę nematė savo vaikų, nes kasdien po darbo ateidavo protestuoti. „Žinoma, esame šiek tiek pavargę, – sakė jis. – Mums reikia truputį pailsėti, o tada vėl grįšime.“
Žmogaus teisių ombudsmenas Levanas Ioselianis anksčiau šią savaitę apkaltino policiją „kankinus“ suimtuosius. Jis teigė, kad 191 sulaikytas protestuotojas pranešė apie netinkamą elgesį su juo sulaikymo metu, o 138 iš jų parodė, kad jiems padaryti akivaizdūs sužalojimai.
I. Kobachidzė penktadienį dar kartą perspėjo protestuotojus, kad policijos „gebėjimas reaguoti į bandymus surengti revoliuciją išlieka neišsemiamas“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!