„Taip, aptarėme ir galimybę gruodį vykti į Sakartvelą. Tokia galimybė yra atvira, ją aptarsime su prezidentu Duda“, – penktadienį po susitikimo su Latvijos ir Estijos vadovais surengtoje spaudos konferencijoje sakė G. Nausėda.
Prezidentas pažymėjo, jog trišalio pokalbio metu šalių vadovai aptarė neramumus Tbilisyje ir pasikeitusią Sakartvelo europinę kryptį.
„Pirmiausiai, turiu pabrėžti, kad situacija Sakartvele yra visiškai kitokia, nei 2008 m., kai Rusijos Federacija pradėjo invaziją į šalį ir okupavo jos teritoriją. Sakartvelo visuomenė vieningai stovėjo prieš okupantą ir agresorių. Šį kartą matome kartvelus pasidalijusius į dvi dalis“, – kalbėjo Lietuvos vadovas.
„Smerkiame pastarąją kai kurių Sakartvelo lyderių retoriką, susijusią su eurointegracijos klausimu. Tai yra įtvirtinta kaip potencialus valstybės strategijos elementas Sakartvelo konstitucijoje. Tad tai prieštarauja konstitucijai ir Sakartvelo žmonių valiai“, – referuodamas į stabdomas derybas su Briuseliu teigė jis.
Baltijos šalių vadovai taip pat pasmerkė ir susidorojimus su valdžios sprendimais nesutinkančiais kartvelų protestuotojais.
„Smerkiame perteklinį jėgos naudojimą prieš protestuotojus. Tai – priežastis, kodėl Baltijos šalys pritaikė sankcijas tam tikriems lyderiams, kurie yra atsakingi už šiuos veiksmus“, – kalbėjo G. Nausėda.
Svarstytų kelti klausimą dėl sankcijų ir EVT lygiu
Prezidentas pažymėjo, jog itin svarbu ne tik Baltijos regiono, bet ir visos Europos lyderiams išlaikyti vieningą poziciją įvykių Sakartvele atžvilgiu.
„Todėl remiu svarstymus dėl tam tikrų sankcijų, kurias būtų galima pritaikyti Sakartvelui europiniu lygiu. Tačiau iškyla patikimumo klausimas. Jeigu Europos Sąjunga paskelbia tokiu veiksmus ar sankcijas, bet tada negali jų įgyvendinti, vėliau, žinoma, tai reikštų prarastą patikimumą. Reiktų to išvengti“, – dėstė jis, pridurdamas, kad yra pasirengęs kelti klausimą dėl sankcijų artimiausioje Europos Vadovų Taryboje (EVT).
ELTA primena, kad valdančiajai partijai „Sakartvelo svajonė“ atstovaujantis šalies premjeras Iraklis Kobachidzė praėjusią savaitę pranešė, kad Tbilisis iki 2028 metų pabaigos nesiderės dėl narystės ES.
Po šio sprendimo Sakartvele kilo protestų banga. Valdančiųjų sprendimams prieštaraujantys kartvelai kaip vieną iš protesto formų naudoja fejerverkus, šaudydami jais į valdžios institucijų pastatus, taip pat į brutalia jėga protestus tramdančius pareigūnus.
Į gatves išėję kartvelai tramdomi guminėmis kulkomis, ašarinėmis dujomis ir vandens patrankomis. Policija suėmė šimtus protestuotojų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!