Teismas nusprendė, kad pustrečių metų kalėjimo bausmė turi likti nepakeista, iš teismo pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistai.
Ketvirtadienį vykusiame teismo posėdyje įkalintas rusų teisių gynėjas palygino Rusijos teisingumo sistemą su ta, kuri buvo nacistinėje Vokietijoje.
Teisių gynėjas veteranas O. Orlovas apskundė dvejų su puse metų laisvės atėmimo bausmę, kuri jam buvo skirta po to, kai jis pavadino Rusiją fašistine valstybe ir kritikavo jos karą Ukrainoje.
O. Orlovas, vaizdo ryšiu kalbėdamas iš kalėjimo centrinėje Rusijos dalyje esančioje Syzranėje, pacitavo Niurnbergo proceso prieš nacistinės Vokietijos karo nusikaltėlius prokuroro ištrauką, jo teigimu, taikliai apibūdinančią ir Rusijos teismų sistemą.
„Jie iškraipė, išdarkė ir galiausiai visiškai sunaikino teisingumą ir teisę. Jie pavertė teismų sistemą neatsiejama diktatūros dalimi“, – pareiškė jis teismui.
O. Orlovas nurodė, kad pirmą kartą šią citatą pasakė Telfordas Tayloras (Telfordas Teiloras) – vyresnysis JAV prokuroras teismo procesuose.
„Šiuos žodžius dabar gali ištarti bet kuris Rusijos politinis kalinys. Šie žodžiai stebėtinai tinka dabartinei Rusijos teismų sistemos būklei apibūdinti“, – sakė V. Orlovas.
Rusija nusprendė, kad 71-erių O. Orlovas, parašęs Prancūzijos žiniasklaidai straipsnį, kuriame teigiama, kad valdant prezidentui Vladimirui Putinui Rusija tapo fašistine šalimi, ir atkreipiamas dėmesys į masines civilių žudynes Ukrainoje, diskreditavo jos ginkluotąsias pajėgas.
Pagal griežtus karinės cenzūros įstatymus tai laikoma nusikaltimu.
Kremlius, kuris Ukrainoje pradėtą karą vadina „specialia karine operacija“, neigia, kad taikosi į civilius gyventojus, nors gausybė įrodymų liudija kitaip.
Prieš teismo posėdį O. Orlovas žurnalistams vaizdo ryšiu sakė neišsižadantis savo žodžių.
„Dėl nieko nesigailiu ir neapgailestauju. Esu tinkamoje vietoje tinkamu laiku. Padedu atkreipti dėmesį į masines represijas“, – sakė jis, prieš dingstant transliacijos garsui.
O. Orlovas buvo vienas iš žmogaus teisių organizacijos „Memorial“, kuriai 2022 metais skirta Nobelio taiko premija, svarbių figūrų.
Jam vadovaujant „Memorial“ įsitvirtino kaip vienas svarbiausių pilietinės visuomenės ramsčių, kovodama už komunistinių represijų aukų atminimo išsaugojimą.
Ji taip pat vykdė kampaniją prieš teisių pažeidimus šiuolaikinėje Rusijoje, ypač nestabiliame Šiaurės Kaukazo regione, užsitraukdama Kremliaus rūstybę.
2021 metų pabaigoje Rusijos pareigūnai išformavo šią organizaciją, intensyvėjant represijoms prieš disidentus, opozicijos veikėjus, nepriklausomą žiniasklaidą ir nevyriausybines organizacijas.