Amerikiečių žurnalistai kalbino daugiau nei dešimties Europos šalių spec. tarnybų atstovus, o taip JAV saugumiečius, kurie akcentavo, kad būtent per Vieną šiuo metu vykdoma Maskvos organizuojamų žmogžudysčių ir diversijų organizacinė veikla.
Tuo metu, kai kitos Europos šalys vieną po kito siunčia lauk rusų „diplomatus“, kurie tėra diplomato statusu prisidengę žvalgybininkai, Austrijoje rusai aktyviai užsiima šnipinėjimo veiklos Europoje koordinavimu, plečia įtaką ir organizuoja nusikaltimus. Vien per pastaruosius du metus rusų „valstybės tarnautojų“ skaičius Austrijoje išaugo nuo 300-400 iki 500 žmonių.
Pinigus veža ir per Lietuvą
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl Austrija tampa spec. tarnybų (ne tik Rusijos) veiklos rojumi, slypi šalies įstatyminėje bazėje. Šnipinėjimas Austrijoje yra legalus, jeigu jis nėra nukreiptas prieš pačią valstybę.
Pinigus spec. tarnybų vykdomoms kenkėjiškoms operacijoms rusų diplomatai netrukdomi įsiveža automobiliais per šalis, su kuriomis Rusija turi sausumos sieną, pavyzdžiui Lietuvą, pasakojo austrų spec. tarnybų atstovas. Vėliau Austrijoje dirbantys rusų diplomatai skirsto pinigus po Europą, dažnai naudodamiesi diplomatiniu paštu, kurio negali tikrinti policija.
Būtent dėl šios priežasties aštuonių Europos Sąjungos šalių, tarp jų ir Lietuvos, užsienio reikalų ministrai nusiuntė laišką bloko užsienio politikos vadovui, kuriame prašo jo apriboti Rusijos diplomatų judėjimą Šengeno erdvėje.
Augant susirūpinimui, kad Maskva intensyvina savo bandymus sėti nesantaiką Europos Sąjungoje, aštuoni ministrai rašė: „Manome, kad ES turėtų [...] apriboti Rusijos diplomatinių misijų narių ir jų šeimų narių judėjimą, [kad jie galėtų judėti] tik tos šalies, kurioje yra akredituoti, teritorijoje.“
Piloto likvidavimas Ispanijoje
„The Wall Street Journal“ situacija pradėjo domėtis po eilinio rusų spec. tarnybų išpuolio Europoje. Šių metų vasarį Ispanijos kurorte buvo įvykdytas parodomasis susidorojimas su praėjusių metų rugpjūtį perėjusiu į Ukrainos pusę Rusijos kariuomenės pilotu Maksimu Kuzminovu.
Jis susitarė su Ukrainos tarnybomis ir už 500 tūkst. dolerių nuskraidino savo pilotuojamą karinį „Mi-8“ sraigtasparnį į iš anksto numatytą vietą Ukrainoje. Pagrobimo metu likę du sraigtasparnio įgulos nariai apie M. Kuzminovo planus nieko nežinojo, o pabandę priešintis ukrainiečiams buvo nukauti.
„Rossija 1“ tų pačių metų spalį pasirodė siužetas, kuriame Rusijos spec. tarnybų atstovai atvirai pasakojo apie ruošiamą pabėgėlio piloto „likvidaciją“.
2024-ųjų vasarį mažame Viduržemio jūros pakrantės miestelyje Viljochojosoje, požeminiame namo garaže, buvo aptiktas M. Kuzminovo lavonas. Vyras, gyvenęs Ispanijoje kita pavarde, buvo sušaudytas ir pervažiuotas automobiliu.
Tyrėjai nusikaltimo vietoje aptiko „Makarov“ pistoleto kulkų tūtelių – šį ginklą plačiai naudoja rusų spec. tarnybos. „Tai buvo aiškus signalas“, – „The New York Times“ pasakojo ispanų policijos atstovas.