V. Putinas savo kalboje pirmadienį leido suprasti, kad nepripažįsta dabartinės Ukrainos valstybės teisės į egzistavimą ir toliau reikalauja garantijų iš Vakarų valstybių, įskaitant ir Ukrainos nestojimo į gynybinį aljansą. Nepripažintų „respublikų“ atstovai jau prabilo ir apie tolimesnę plėtrą į Ukrainos teritoriją, o Rusija aiškina, kad tai yra „jų vidaus reikalas“.
Rusija tokiais savo veiksmais sukėlė gilų Vakarų pasipiktinimą, o Ukrainos prezidentas V. Zelenskis akcentavo, kad jokių savo šalies teritorijų, įskaitant ir Krymą, neatsisako.
Tuo metu pasaulyje nepripažintų Donecko ir Luhansko liaudies respublikų atstovai jau kelia pretenzijas į „istorines žemes“. Rusija, pasirašydama gynybinę sutartį su „respublikomis“, faktiškai įsipareigojo ginti šias teritorijas, įskaitant tokius didmiesčius, kaip Ukrainos kontroliuojamą strateginį Mariupolio uostą.
19:37 | Prancūzija atšaukia anksčiau suplanuotą šalies užsienio reikalų ministro susitikimą su Rusijos URM atstovu Sergejumi Lavrovu
18:35 I Rusijos parlamento aukštieji rūmai nubalsavo leisti naudoti pajėgas užsienyje
Rusijos parlamento aukštieji rūmai antradienį balsuodami suteikė leidimą prezidentui Vladimirui Putinui siųsti šalies kariuomenę į operacijas užsienyje, kad padėtų Ukrainos separatistams.
Per balsavimą Federacijos taryboje šis sprendimas buvo priimtas 153 senatorių balsais, niekam nebalsavus prieš ir nesusilaikius.
Tarybos pirmininkės pavaduotojas Jurijus Vorobjovas sakė, kad šis leidimas nereiškia, kad pajėgos bus automatiškai panaudotos.
„Toli gražu ne visada ginkluotųjų pajėgų naudojimas už Rusijos Federacijos ribų yra jėgos operacija“, – pabrėžė jis.
Pasak J. Vorobjovo, sprendimas leisti naudoti pajėgas užsienyje turėtų būti vertinamas kaip separatistinių „liaudies respublikų“ Rytų Ukrainoje gyventojų apsaugos priemonė.
„Ši priemonė gali būti pakankama sustabdyti karui, ginklų naudojimui ir sukurti taiką šioje teritorijoje“, – teigė pareigūnas.
17:49 | Rusijos Federacijos taryba paskelbė sulaukusi V. Putino prašymo panaudoti karines pajėgas už šalies ribų.
Rusijos gynybos ministerija paskelbė, kad „situacija Donbase komplikuojasi, mes turime imtis gyventojų apsaugos“.
17:12 | Baltieji rūmai: Rusijos veiksmai Ukrainoje prilygsta invazijai
Baltieji rūmai antradienį pareiškė, kad pastarieji Rusijos veiksmai Ukrainoje, įskaitant Donbaso separatistų „liaudies respublikų“ nepriklausomybės pripažinimą ir sutarties dėl saugumo bendradarbiavimo su jomis sudarymą, prilygsta karinei invazijai.
Ši traktuotė atveria galimybę įvesti Vašingtono jau anksčiau žadėtas sankcijas Maskvai, pastaraisiais mėnesiais prie sienų su Ukraina sutelkusiai apie 150 tūkst. karių.
14:47 | Didžioji Britanija skelbia sankcijas Kremliaus aplinkai
Didžioji Britanija įvedė sankcijas Rusijos prezidento Vladimiro Putino „iždininkams“ – milijardieriams broliams Rotenbergams ir Timčenkai. Skelbiama, kad milijardierių turtas yra įšaldomas, o jiems patiems yra draudžiamas atvykimas į šalį. Be to, įvedamos sankcijos ir 5 Rusijos bankams, kurių turtas taip pat yra įšaldomas.
14:37 | Planuojamos įvesti sankcijos Rusijos parlamentarams ir keliems bankams
ES planuoja įvesti sankcijas Rusijos valstybinei bendrovei VEB, o taip pat bankams „Rossija“ ir „Promsviazbank“, skelbia „Bloomberg“.
Be to, svarstomos sankcijos ir 351 Rusijos Valstybės Dūmos parlamentarui, balsavusiems už LLR ir DLR pripažinimą. Ar į šį sankcijų sąrašą bus įtrauktas ir Vladimiras Putinas, nėra aišku. „Politico“ taip pat pažymima, kad ES nepripažins Rusijos pasų, kurie buvo išduoti DLR ir LLR gyventojams.
14:00 | Putinas: gerbiu buvusių sovietinių respublikų suverenitetą
V. Putinas pareiškė palaikantis buvusių sovietinių respublikų suverenitetą, tačiau situaciją Ukrainoje pavadino „išimtimi“ dėl „išorinio poveikio šiai valstybei“.
13:51 | Rusijos parlamente pasigirdo raginimai ginti rusus visur
Rusijos parlamentarė Jelena Afanasjeva, kalbėdama Valstybės Dūmoje pareiškė, kad „atėjo metas sustabdyti bepročių siautėjimą, ginsime rusus visur. Šiuos LDPR žodžius, kurie apjungia šimtus milijonų rusų, tiek šalies viduje, tiek ir už jos ribų, palaikė prezidentas“.
13:18 | Rusijos parlamentas ratifikavo V. Putino susitarimus su Ukrainos separatistais
Rusijos įstatymų leidėjai antradienį ratifikavo prezidento Vladimiro Putino pasirašytas draugystės ir tarpusavio pagalbos sutartis su Ukrainos rytuose įsitvirtinusiais prokremliškais separatistais.
Išvakarėse V. Putinas pripažino dviejų separatistinių darinių Rytų Ukrainoje – „Luhansko liaudies respublikos“ ir „Donecko liaudies respublikos“ – nepriklausomybę ir įsakė pasiųsti į jų teritoriją daugiau karių.
13:02 | Ukrainos gynybos ministras įspėja karius dėl „sunkių išmėginimų ir praradimų“
Ukrainos gynybos ministras antradienį nuteikė šalies pajėgas, kad jų gali laukti sunkūs išmėginimai ir gyvybių praradimas, Rusijai pripažinus du separatistinius regionus Ukrainos rytuose ir pasiuntus į juos savo karių.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį pripažino Rytų Ukrainos separatistų paskelbtų darinių, nuo 2014 metų kovojančių su Ukrainos pajėgomis, nepriklausomybę.
Kiek vėliau V. Putinas pasirašė du įsakus dislokuoti apsišaukėliškose Donecko ir Luhansko „liaudies respublikose“ Rusijos „taikdarius“.
Ukrainiečių gynybos ministras Oleksijus Reznikovas ministerijos interneto svetainėje paskelbė emocingą kreipimąsi. Jame jis savo kariams sako pasirengti karui.
„Bus sunkių išmėginimų. Bus praradimų. Turėsime iškęsti skausmą, įveikti baimę ir neviltį“, – sakė O. Reznikovas.
Tačiau jis taip pat pažadėjo „neabejotiną pergalę“ Rusijos grėsmės akivaizdoje.
„Kremlius žengė dar vieną žingsnį Sovietų Sąjungai atgaivinti“, – sakė ministras ir, turėdamas galvoje V. Putiną, pridūrė: „Vakar jis parodė savo tikrąjį veidą – nusikaltėlio, norinčio laikyti įkaitais visą laisvąjį pasaulį, veidą.“
12:33 | JK žada sankcijomis „labai skaudžiai smogti“ Rusijai
Jungtinė Karalystė antradienį pažadėjo „labai skaudžiai smogti“ Rusijai tikslinėmis sankcijomis ir sakė, kad visapusiškos invazijos į Ukrainą atveju bus imtasi dar griežtesnių priemonių.
Po anksti ryte įvykusio pasitarimo su saugumo vadovais britų ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pažadėjo vėliau parlamente paskelbti „pirmą JK ekonominių sankcijų Rusijai paketą“.
„Neabejokite: jei Rusijos bendrovės bus atkirstos nuo kapitalo JK finansų rinkose, jei mes nuplėšime rusų kompanijų ir turto fasadą, ims skaudėti“, – sakė B. Johnsonas.
11:30 | Ukraina ragina Vakarus nedelsiant skelbti sankcijas Rusijai
Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba antradienį pareiškė, kad Vakarų šalys turėtų nedelsiant imtis sankcijų prieš Rusiją, Maskvai pripažinus dviejų prokremliškų separatistinių darinių Rytų Ukrainoje nepriklausomybę.
„Mūsų pozicija aiški: reikia taikyti sankcijas Rusijai. Atėjo laikas“, – vaizdo kreipimesi iš Vašingtono sakė D. Kuleba.
Jis pranešė telefonu pasikalbėjęs su JAV valstybės sekretoriumi Antony Blinkenu, Kanados, Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministrais, ES užsienio politikos vadovu Josepu Borrelliu.
11:23 | Rusija patvirtino, kad gali okupuotose teritorijose dislokuoti karines bazes
Rusijos užsienio reikalų viceministras Rudenka paaiškino, kad bendradarbiavimo su L/DLR sutartyse yra numatyta karinė pagalba ir karinių bazių dislokavimas šių „respublikų“ teritorijose.
10:46 | Ultimatumas Ukrainai atitraukti kariuomenę
LLR parlamento vicepirmininkas Dmitrijus Chorošylovas pareikalavo iš Ukrainos atitraukti kariuomenę iki administracinės Luhansko srities ribos. „Mūsų teritorija – visa Luhansko sritis, mes siūlome Ukrainai savo noru atitraukti kariuomenę, kitaip bus imtasi priemonių“, – pagrasino jis.
10:31 | Rusija įsipareigojo ginti ir dabar Ukrainos kontroliuojamas teritorijas
2019-aisiais nepripažintos LLR ir DLR respublikos priėmė savo sienas apibrėžiančius įstatymus. Juose yra aiškiai išdėstytos pretenzijos į dabar Ukrainos kontroliuojamas Donecko ir Luhansko sričių teritorijas. Pavyzdžiui, Luhansko ir Donecko Liaudies Respublikų valstybės sienų įstatyme yra numatyta, kad jų sienos yra buvusių sričių administracinės sienos. Įskaitant ir Ukrainos didmiesčius Mariupolį, Slovjanską ir Kramatorską.
Rusija, pasirašydama gynybinę sutartį su „respublikomis“, faktiškai įsipareigojo ginti šias teritorijas.
10:22 | ES diplomatijos vadovas: Bendrija „šią popietę“ paskelbs sankcijų Rusijai
Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai antradienį paskelbs sankcijų Rusijai dėl jos sprendimo pripažinti dviejų separatistinių darinių Ukrainos rytuose nepriklausomybę ir pasiųsti į jų teritoriją daugiau savo karių, paskelbė bloko užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis.
„Žinoma, mūsų atsakas bus sankcijų forma; dėl jų masto nuspręs ministrai... Esu tikras, kad bus vieningas sprendimas“, – Paryžiuje reporteriams sakė J. Borrellis.
Jis pridūrė, kad sprendimo tikisi „šią popietę“.
10:17 | Pasaulio lyderiai smerkia Rusijos sprendimą pripažinti Ukrainos separatistus
Didžiosios Vakarų valstybės greit sureagavo į Rusijos prezidento Vladimiro Putino pirmadienio sprendimą pripažinti Rytų Ukrainos separatistinių darinių nepriklausomybę, pasmerkė Maskvą ir paragino skelbti sankcijas.
Naujienų agentūra AFP pateikia pasaulio lyderių jau paskelbtų pareiškimų suvestinę.
J. Bidenas, E. Macronas, O. Scholzas: „neliks be atsako“
Prancūzijos, Vokietijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai V. Putino sprendimą pavadino Minsko taikos susitarimų „aiškiu pažeidimu“.
Prancūzijos lyderis Emmanuelis Macronas, Vokietijos kancleris Olafas Scholzas ir JAV prezidentas Joe Bidenas sutiko, kad „šis žingsnis neliks be atsako“, sakoma po lyderių pokalbio paskelbtame Berlyno pareiškime.
JAV: V. Putinas kuria „pretekstą karui“
JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Linda Thomas-Greenfield išjuokė V. Putino pareiškimus, kad į Rytų Ukrainos separatistų kontroliuojamas teritorijas pasiųsti Rusijos kariai imsis taikos palaikymo vaidmens.
„Jis juos vadina taikdariais. Tai nesąmonė. Mes žinome, kas jie iš tikrųjų“, – sakė L. Thomas-Greenfield.
Pasak jos, V. Putino kalba prilygsta „virtinei piktinančių, melagingų pareiškimų“ siekiant „sukurti pretekstą karui“.
JT smerkia „Ukrainos suverenumo pažeidimą“
JT vadovas Antonio Guterresas sakė, kad Rusijos sprendimas prilygsta „Ukrainos teritorinio vientisumo bei suverenumo pažeidimui“ ir yra „nesuderinamas su Jungtinių Tautų chartijos principais“.
Prancūzija prašo JT Saugumo Tarybos neeilinio susitikimo
E. Macronas, anksčiau pirmadienį vis dar siekęs diplomatinio sprendinio, paragino Europos Sąjungą pritarti naujoms sankcijoms Maskvai.
„Jis reikalauja neeilinio JT Saugumo Tarybos susitikimo ir tikslinių europinių sankcijų priėmimo“, – pranešime spaudai paskelbė Prancūzijos prezidentūra.
JK rengia „stiprias sankcijas“
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas V. Putino sprendimą pasmerkė kaip „baisų Ukrainos suvereniteto ir vientisumo pažeidimą“.
„Su pirmuoju Rusijos įsiveržimo ar Rusijos invazijos žingsniu“ bus paleistas „labai stiprus sankcijų paketas“, pridūrė jis.
Vokietija: Rusija laužo „visus savo pažadus“
Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock pareiškė, kad Rusija išsižada savo įsipareigojimų tarptautinei bendrijai, pripažinusi Ukrainos separatistų įkurtų darinių nepriklausomybę.
Ji atkreipė dėmesį, kad Rusija pati 2014 ir 2015 metais pasirašė Minsko taikos susitarimus, kuriais siekta sureguliuoti ginkluotą konfliktą tarp provakarietiškos Ukrainos vyriausybės ir Maskvos palaikomų separatistų Ukrainos rytuose.
Pripažindama Donecko ir Luhansko „liaudies respublikas“ Rusija „laužo visus savo pažadus pasaulio bendrijai“, sakė A. Baerbock.
NATO: Rusija ieško „preteksto įsiveržti į Ukrainą“
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas sakė, kad V. Putino sprendimas „dar labiau kenkia Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam vientisumui, žlugdo pastangas išspręsti konfliktą ir pažeidžia Minsko susitarimus, kurių šalis yra Rusija“.
„Maskva toliau kursto konfliktą Rytų Ukrainoje, teikdama finansinę ir karinę paramą separatistams. Ji taip pat bando inscenizuoti pretekstą, kad galėtų vėl įsiveržti į Ukrainą“, – pridūrė jis.
ES žada vieningą atsaką
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen ir Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles'is Michelis tviteryje paskelbė identiškus pareiškimus.
Pasmerkę V. Putino sprendimą kaip „akiplėšišką tarptautinės teisės, teritorinio Ukrainos vientisumo ir Minsko susitarimų pažeidimą“, jie pridūrė: „ES ir jos partnerės reaguos vieningai, tvirtai ir ryžtingai, solidarizuodamosi su Ukraina.“
Serbija baiminasi krizės plėtimosi
Serbijos prezidentas Aleksandras Vučičius sakė, jog esama nuogąstavimų, kad Ukrainos krizė „galėtų išplisti į kitas Europos ir pasaulio dalis, ypač Vakarų Balkanus“.
Rumunijos įspėjimas dėl kelionių
Rumunijos užsienio reikalų ministerija visiems Ukrainoje esantiems savo piliečiams nurodė „nedelsiant išvykti“.
Japonija įspėja dėl „griežto atsako“
Japonijos premjeras Fumio Kishida sakė, kad Rusijos veiksmais, kurių „negalima toleruoti“, pažeidžiami „Ukrainos suverenumas ir teritorinis vientisumas“.
„Jei įvyks invazija, koordinuosime griežtą atsaką, įskaitant sankcijas, derindami [veiksmus] su G-7 (Didžiuoju septynetu) ir tarptautine bendrija, atidžiai stebėdami situaciją“, – sakė jis.
Indija ragina elgtis santūriai
Indijos ambasadorius JT paragino visas šalis augant įtampai pademonstruoti santūrumą.
„Skubus prioritetas yra įtampos deeskalavimas, atsižvelgiant į visų šalių teisėtus saugumo interesus ir siekiant ilgalaikės taikos bei stabilumo regione ir už jo ribų“, – sakė T. S. Tirumurti.
Kinija kaltina „sudėtingus veiksnius“
Pekinas – vienas artimiausių Maskvos sąjungininkų – nesiėmė palaikyti jokios šalies ir vietoje to paragino visus „vengti bet kokių veiksmų, galinčių pakurstyti įtampą“.
„Dabartinė padėtis Ukrainoje yra daugelio sudėtingų veiksnių rezultatas“, – JT Saugumo Tarybai sakė Kinijos ambasadorius Zhang Junas.
Australija smerkia „Putino nesąmonę“
Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas nesąmone pavadino V. Putino pareiškimus, kad į Rytų Ukrainą siunčiami Rusijos kariai yra taikdariai.
„Negalime leisti, kad būtų grasinama smurtu siekiant vienos šalies pranašumo prieš kitas“, – sakė jis.
„Todėl svarbu, kad taip pat galvojančios šalys, smerkiančios tokį elgesį, išties laikytųsi drauge“, – pridūrė S. Morrisonas.
09:38 | Luhanskas sieks „istorinių Luhansko srities sienų atstatymo“
„Luhansko liaudies respublikos“ kontaktinės derybinės grupės atstovas pareiškė, kad „yra pagrindas“ atstatyti istorines Luhansko srities sienas. Šiuo metu Kremliaus kontroliuojami separatistai kontroliuoja tik dalį Donbaso regiono.
Rusijos Dūmos NVS šalių komiteto pirmininkas Leonidas Kalašnikovas anksčiau tvirtino, kad Rusija pripažino LLR ir DLR „dabartinėse jų ribose“, tačiau vėliau patikslino, kad „įsivėlė klaida“ – Rusija nėra atsakinga už Luhansko ir Donecko sienų nustatymą. Jo teigimu, pasirašytoje su „respublikomis“ sutartyje yra kalbama tik apie konkrečias tarpusavio pagalbos ir bendradarbiavimo sritis.
V. Putino komentarą žiūrėkite: