Atvirame laiške, kurį paskelbė valstybinė naujienų agentūra TASS, 11 gydytojų iš kelių šalies miestų kreipėsi į tuziną visuomenės veikėjų, pasidalinusių savo skeptišku požiūriu į vakcinas su šimtais tūkstančių savo sekėjų socialiniuose tinkluose.
Rusija, viena iš labiausiai nuo koronaviruso pandemijos nukentėjusių šalių, kovoja su plačiai paplitusiu pasipriešinimu skiepijimui, nors pati yra sukūrusi keletą vakcinų nuo COVID-19, įskaitant „Sputnik V“.
Nepaisant prezidento Vladimiro Putino daugelio raginimų skiepytis, iki šiol pilnai vakcinuota tik 37 proc. Rusijos gyventojų, nors pastarosiomis savaitėmis COVID-19 pacientų mirčių skaičius šalyje viršija 1 tūkst. per dieną.
Gydytojai savo laiške keliems dainininkams, aktoriams, televizijos laidų vedėjams ir politikams, išreiškusiems savo skeptišką požiūrį į skiepus, žadėjo skirti laiko ir parodyti, kaip atrodo COVID-19 gydymo centrai.
„Mes visi esame šiek tiek užsiėmę, turbūt atspėsite kuo“, – rašoma laiške, tarp kurį pasirašiusiųjų yra žymus Maskvos gydytojas, vadovaujantis pagrindinei sostinės COVID-19 gydymo ligoninei, Denisas Procenka.
„Tačiau atsižvelgiant į tai, kiek žmonių jus skaito ir [jūsų] klauso, rasime laiko pavedžioti jus po mūsų ligoninių raudonąsias zonas, intensyvios terapijos ir patologijos skyrius“, – sakė gydytojai.
„Galbūt po to jūs pakeisite savo poziciją ir mirs mažiau žmonių“, – priduriama laiške.
Viena iš įžymybių, į kurias kreipėsi medikai, yra televizijos laidų vedėjas, aktorius Oskaras Kučera, šį mėnesį savo žinutėje socialiniame tinkle „Instagram“ suabejojęs vakcinų saugumu. Jis turi beveik 300 tūkst. sekėjų.
Kremlius sveikina laišką
Jis taip pat buvo skirtas aktoriui Jegorui Berojevui, palyginusiam suvaržymų nevakcinuotiems maskviečiams griežtinimą su Vokietijos nacių elgesiu su žydais. Dar vienas laiško adresatas – roko muzikos žvaigždė Konstantinas Kinčevas, vienam bulvariniam laikraščiui sakęs, kad „nenori gyventi skaitmeninėje koncentracijos stovykloje“.
Gydytojai taip pat kreipėsi į politikus, įskaitant 77 metų komunistų lyderį Genadijų Ziuganovą. Jo partija organizavo protestus prieš privalomus skiepus ir sveikatos pasus.
„Gyvename tokiame amžiuje, kai bet kurios srities profesionalo nuomonę gali paneigti koks nors garsus asmuo“, – rašė D. Procenka savo paskyroje kanale „Telegram“, paaiškindamas bendro gydytojų laiško atsiradimo priežastį.
„Vyksta tikras karas, jame kasdien prarandame daugiau nei 1 000 žmonių, kurie neparuošė savo organizmo susidurti su šiuo pavojingu virusu“, – nurodė jis.
Kremlius pasveikino šį kreipimąsi, pavadindamas jį „teigiamu“ žingsniu.
„Tikėkimės, kad šių gydytojų autoritetas padės bent vienam iš šių žmonių pakeisti savo požiūrį“, – trečiadienį žurnalistams sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Pasak jo, Rusijoje yra „neplatus, ribotas ratas žmonių, kurie skeptiškai vertina skiepus“.
Praėjus beveik dvejiems metams nuo pandemijos pradžios Rusijoje iki šiol populiarios skeptiškos skiepų atžvilgiu nuotaikos.
Rusijoje nuo pandemijos pradžios registruota daugiau nei 9,4 mln. užsikrėtimo COVID-19 atvejų (tai penktas didžiausias skaičius pasaulyje) ir daugiau nei 266 tūkst. su virusu susijusių mirčių, rodo oficialiai skelbiami duomenys.
Tačiau Federalinės statistikos agentūros „Rosstat“ retrospektyvinės analizės rodo, kad mirštamumas Rusijoje yra gerokai didesnis. Agentūros duomenimis, nuo 2020 metų balandžio iki šių metų rugsėjo mirė 462 tūkst. COVID-19 sirgusių žmonių.