Katare tarptautiniai Kabulo pasiuntiniai, įskaitant Maskvos atstovus, susirinko į JT organizuojamą dviejų dienų aukščiausiojo lygio susitikimą dėl Afganistano ateities. Susitikime Talibanas pareikalavo atšaukti jam taikomas sankcijas.
„[Talibanas] yra faktinė valdžia. [Jie] nesiruošia sustoti, ir mes nuolat kartojame, kad turite pripažinti šį faktą ir elgtis su jais kaip su tokiais, nes, norite to ar ne, šis judėjimas dabar valdo šalį. Negalima to tiesiog ignoruoti“, – nurodė V. Nebenzia.
„Kiek toli esame nuo jų išbraukimo iš sankcijų sąrašo, kuriame jie dabar yra kartu su Rusija, negaliu pasakyti konkretaus atsakymo, bet girdėjau, kad apie tai kalbama“, – pridūrė jis.
Talibanas į valdžią sugrįžo 2021 metais. Jo vyriausybės oficialiai nepripažįsta jokia užsienio šalis ar tarptautinė organizacija.
Rusija, kaip ir daugelis šalių, įskaitant Jungtines Valstijas ir Europos Sąjungą, Talibanui taiko sankcijas ir laiko jį teroristine grupuote.
Rusija nepripažįsta Talibano kaip faktinės Afganistano vyriausybės, tačiau palaiko diplomatinius santykius su Talibanu ir neuždarė ambasados Kabule.
Talibano vyriausybė taip pat taiko daugybę apribojimų Afganistano moterims, pavyzdžiui, draudžia joms siekti aukštojo išsilavinimo ir dirbti daugelį valstybinių darbų. JT šiuos Talibano veiksmus įvardija kaip lyčių apartheidą.
Dohos derybos yra trečiasis toks aukščiausiojo lygio susitikimas Katare per kiek daugiau nei metus, tačiau pirmasis nuo valdžios Afganistane užgrobimo, kuriame dalyvauja Talibano atstovai.
„Afganistaniečiai klausia, kodėl, remiantis vienašališkomis ir daugiašalėmis sankcijomis, prieš juos imamasi veiksmų“, – sakė Talibano delegacijos pirmininkas ir atstovas Zabihullah Mujahidas (Zabihula Mudžahidas).
Jis suabejojo, ar taikomos sankcijos yra sąžininga praktika po „beveik pusę šimtmečio trukusių karų ir nesaugumo dėl užsienio invazijų ir kišimosi“.
Pirmadienį JT Saugumo Taryboje V. Nebenzia pasisakė dėl sankcijų Talibanui panaikinimo. Rusija liepos mėnesį rotaciniu principu pirmininkauja šiai institucijai ir pristatė savo darbotvarkę, į kurią nebuvo įtraukta Ukraina.
Saugumo Taryboje vyrauja didelis susiskaldymas dėl Rusijos nesutarimų su Vašingtonu ir jo sąjungininkėmis Jungtine Karalyste bei Prancūzija dėl karo Ukrainoje ir konflikto Gazos Ruože.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!