Vasario 22-ąją Rusijos „Telegram“ kanaluose išplito vaizdo įrašai, kuriuose matyti masinės muštynės prekybos centre „Aviapark“ ir kitose viešose vietose.
Netrukus išplito informacija, kad muštynėse dalyvauja neformalaus jaunimo grupuotė „ČVK Ryodan“ (ČVK – Privati karinė bendrovė, Ryodan – veikėjai iš anime stiliaus serialo „Hunter x Hunter“) ir gatvės jaunimas.
„Ryodan“ subkultūra pasižymi tuo, kad jos nariai auginasi ilgesnius plaukus, dažniausiai juos dažosi juodai, atitinkama spalva pasirenkami ir drabužiai, o ant jų dažnai galima išvysti ir subkultūrą vienijantis voro simbolis.
„Ryodan“ sekėjai viešojoje erdvėje buvo apkaltinti noru smurtauti prieš kitataučius ir skustagalvius, nors kažkokių įrodymų pateikta nebuvo. Maža to, patys šios anime gerbėjų subkultūros atstovai daugelyje pasirodžiusių interviu tvirtina, kad jie susibūrė į grupes vien tam, kad duotų atkirtį juos nuolat persekiojantiems skustagalviams.
Nepaisant kaltinimų socialiniuose tinkluose „Ryodan“ atstovams ir valdžios teroro prieš anime gerbėjus, internete gausu vaizdo įrašų, kuriuose vyksta vieši susidorojimai su subkultūros atstovais vien dėl jų išvaizdos. Paaugliai yra mušami, spardomi, liepiama nusiskusti plaukus, viešai atsiprašinėti į kameras.
Valdžia nusprendė kovoti su „kenksmingais elementais“
Kadangi Rusijoje skustagalvių ir „gatvės“ kultūros atstovų subkultūros gyvuoja jau daugelį dešimtmečių, o anime gerbėjai dabar ten laikomi Vakarų kultūros svetimybėmis, tai valdžia nusprendė ilgai nesiaiškinti ir imtis veiksmų prieš „pavojingus visuomenei elementus“ – prasidėjo masiniai sulaikymai visų, kas gali būti susiję su „Ryodan“.
Kovą su paaugliais pakomentavo ir Kremlius: D. Peskovo teigimu, „ši subkultūra neneša nieko gero jaunimui“. Jis taip pat patvirtino, kad „reikia reaguoti“ ir „svarbu užkirsti neteisėtus veiksmus“.
Ekspertai: subkultūrų atsiradimas – jaunimo nepasitenkinimo esama situacija rodymas
Rusijos psichologas Davidas Jeremianas pažymėjo, kad jaunimo subkultūros iškyla kuomet jaunimas išgyvena nepasitenkinimą esančia sistema ir jam siūloma vieta joje.
„Paaugliai, kurie neįsipaišo į vyraujančius idealus, etiką ir estetiką, arba jos nepalaiko, susiranda sau artimus žmones ir kartu pradeda formuoti savus. Tokiose bendruomenėse jie gauna tai, ko jiems neduoda platesnė kultūra: pripažinimą, laisvę ir galimybę realizuoti savas vertybes, kokios jos bebūtų. Tačiau dažniausiai už to teslypi noras būti „savu“, – aiškino jis portalui „Psychologies“.
Jis taip pat pažymėjo, kad radikaliomis ir politinėmis subkultūros dažnai paradoksaliai tampa dėl valdžios struktūrų persekiojimo. Žmonės, kurie priklauso tam tikroms subkultūroms, bet kokį jos persekiojimą priims kaip savo paties identiteto puolimą, todėl atitinkamu būdu ginsis.
Psichologas paaiškino, kad dabartinį „Ryodan“ išgarsėjimą labiausiai paskatino policijos taikomos priemonės. „Tikėtina, kad judėjimas sulauks nemažai pasekėjų, kurie pamatys galimybę įstojus į grupuotę išreikšti savo protestą prieš valdžią. Tuo labiau, kad vietoje panko skiauterės tereikia užsivilkti marškinėlius su anime paveikslėliu“, – cituojamas D. Jeremianas.