Spec. pajėgos sulaikė generalinio štabo karininką Walterį Biotą perduodant slaptus duomenis Rusijos agentui Romoje.
Skelbiama, kad dokumentai, kuriuos jis bandė perduoti Rusijai, buvo susiję su Italijos ginkluotųjų pajėgų ir NATO veikla. Taip pat tai galėjo būti susiję su karo misijomis Afganistane bei Irake. Už šių duomenų perdavimą karininkas turėjo gauti 5 tūkst. eurų.
Po vyro arešto jo 54-erių žmona, seksologė ir psichoterapeutė Claudia Carbonara davė interviu Italijos leidiniui „Corriere della Sera“.
3 tūkst. eurų neužteko: reikėjo ir paskolą mokėti, ir vaikus į mokyklą leisti
Ji paaiškino, kad fregatos kapitono rangą turinčio W. Bioto atlygis – „vos 3 tūkst. eurų per mėnesį“. Moters teigimu, beveik pusė šios sumos – 1200 eurų – buvo skiriama 268 tūkst. eurų vertės namo paskolai Romos priemiestyje. Taip pat ji papasakojo apie vaikų mokslų ir treniruočių išlaidas.
„Jis bijojo, kad negali daugiau leisti sau mūsų išlaidų“, – cituojama moteris. C. Carbonara teigimu, šeima toli gražu negyveno prabangiai.
C. Carbonara pakartojo vyro poziciją teisme – jis nėra išdavikas. W. Biotas tvirtina, kad jis norėjo apgauti Rusijos žvalgybą. Moters teigimu, karininkas nebūtų pasiūlęs rusams duomenų, kurie pakenktų Italijai.
„Jis 30 metų tarnavo laivyne ir Generaliniame štabe, jis visada buvo ištikimas savo tėvynei, – pareiškė ji. – Jis, tikėtina, labai gerai apgalvojo, kad nekeltų grėsmės nacionalinėms paslaptims. Jis juk ne kvailys“.
Spėjo perduoti jau tris duomenų rinkinius
Italijos žiniasklaidoje skelbiama, kad W. Biotas ruošėsi perduoti rusams ne tik NATO veiksmų, tačiau ir Italijos karinių telekomunikacijų sistemų duomenis. Karininkas nufotografavo slaptus dokumentus iš kompiuterio ekrano ir įrašė nuotraukas į atmintinę.
Italijos kontržvalgyba įtarė W. Biotą susitarus su vienu Rusijos karininku prieš kelis mėnesius, todėl pradėjo juos sekti. Abu buvo sulaikyti Romoje kovo 30-ąją, kuomet W. Biotas pabandė perduoti rusui atmintinę su slaptais duomenimis.
Žiniasklaidos duomenimis, sulaikytasis rusas yra GRU karininkas Dmitrijus Ostrouchovas. „La Repubblica“ turimais duomenimis, jis buvo „vienu iš tuzino agentų Rusijos diplomatinėje atstovybėje“. 2020-ųjų gruodį suimtas W. Biotas spėjo D. Ostrouchovui perduoti mažiausiai tris vogtų duomenų rinkinius.
Italų karininkui gresia 10 metų kalėjime. Rusas turėjo diplomatinę neliečiamybę, todėl buvo išprašytas iš Italijos.
Italijos užsienio reikalų ministerija incidentą pavadino „priešišku Rusijos aktu“.
Italija išsikvietė rusų ambasadorių iš išsiuntė iš šalies du rusų diplomatus. Maskva atsakė tradiciškai – išsiuntė tokį patį skaičių italų diplomatų. Kremlius išsakė viltį, kad „Italijos – Rusijos santykiai ir toliau tęsis pozityviai konstruktyvia kryptimi“.