Ministro pirmininko Michailo Mišustino pasirašytas dekretas apima ne visas, o tik „paklausias“ prekes. Jų sąrašą turi patvirtinti Pramonės ir prekybos ministerija, remdamasi federalinių departamentų pasiūlymais. Prekėms, kurios įvežamos be autorių teisių turėtojo leidimo bus atliekamos muitinės procedūros. Padirbtų prekių importas vis dar yra neteisėtas, tačiau kol kas neaišku, kaip jas aptikti, rašo BBC.
Autorių teisių turėtojo importuotos prekės gaus garantinį aptarnavimą, teigiama vyriausybės svetainėje. Kaip tai bus įgyvendinta, kol kas nežinoma. Prieš tai autorinių teisių turėtojas iš nelegalaus importuotojo galėdavo reikalauti žalos atlyginimo bei kompensacijos iki 5 milijonų rublių arba dvigubai didesnės už importuotų prekių kainą.
Ką tai reiškia?
Kaip aiškino ministrų kabineto vadovas Michailas Mišustinas, „lygiagretaus importo“ įteisinimo tikslas yra patenkinti „prekių, turinčių intelektinės veiklos rezultatus“, paklausą.
Anot Mišustino, tai garantuos prekių tiekimą į Rusiją („nepaisant nedraugiškų užsienio politikų veiksmų") ir „stabilizuos kainas". Pilkojo importo įteisinimas įtrauktas į „ketvirtąjį priemonių paketą“, skirtą Rusijos ekonomikai stabilizuoti ir verslui palaikyti.
Kyla klausimų dėl šios logikos. Viena vertus, valdžia kalba apie lygiagretų importą ir paramą Rusijos verslui. Kita vertus, tai legalizuoja „pilkąjį importą“, su kuriuo Rusijos gamintojams bus labai sunku konkuruoti: jiems pabrango komponentai ir žaliavos, tačiau jie moka visus vyriausybės nustatytus mokesčius ir rinkliavas, teigia Agentūros INFOLine generalinis direktorius Ivanas Fedjakovas.
Jis primena, kad prieš savaitę Vyriausybė paskelbė, kad gyventojai galės užsisakyti prekes iš užsienio internetinių parduotuvių be muito mokesčių, taip pat padidino užsakymo kainos ribą nuo 200 iki 1 tūkst. eurų.
„Tai naudinga rusams, kurie galės užsisakyti reikiamas prekes, bet tai neturi nieko bendra su gamybos rėmimu šalies viduje“ – sako F. Fedyakovas.
„Pilkojo importo“ įteisinimas yra vienas iš daugelio veiksnių, griaunančių investicinį klimatą Rusijoje. „Tai yra rinkos institucijų naikinimas. Tam, kad jas atkurti gali prireikti daug metų", – sako Čikagos mokyklos profesorius Konstantinas Soninas.